Przybory do gotowania, które ułatwią życie każdej pani domu
Dobrze wyposażona kuchnia to podstawa, szczególnie jeśli spędzamy w niej dużo czasu. Odpowiednie przybory nie tylko ułatwią wykonywanie wielu czynności, ale też pomogą nam szybciej uporać się z czasochłonnymi zadaniami. Przydadzą się pomysłowe akcesoria kuchenne, solidne noże, dobrej jakości garnki, patelnie, miski czy miarki. Oferta sprzętu kuchennego jest bardzo szeroka, dlatego podpowiadamy, jakie produkty zadowolą wymagającą panią domu.
1. Pomysłowe przybory do gotowania
Pomysłowe i praktyczne - właśnie takie przybory kuchenne ułatwią nam codzienną pracę w kuchni. Warto zacząć od sięgnięcia po akcesoria, które ułatwią nam krojenie, jedną z czynności podstawowych. Bywa ona dość kłopotliwa, bo zazwyczaj doprowadza blat kuchenny do niechlujnego stanu. Walkę z niesfornymi warzywami, owocami i innymi produktami spożywczymi ułatwią nam wygodne krajalnice, wyciskacze do czosnku, a także obieraczki przystosowane nawet do konkretnych typów produktów. Możemy wybierać między prostymi i niewielkimi przyrządami, które zmieszczą się w dłoni, a większymi urządzeniami, które same pokroją za nas chleb, wędliny, sery czy warzywa.
Niezwykle funkcjonalne są też składane deski do krojenia. Niektóre poręczne deski są wyposażone w uchwyt i zaginane brzegi, dzięki czemu bez problemu wrzucimy ich zawartość do garnka lub na patelnię, nie rozsypując niczego po drodze. Plusem desek do krojenia z tworzyw sztucznych jest możliwość mycia ich w zmywarce. Bardziej reprezentatywne są jednak deski drewniane, szczególnie przydatne dla miłośników serów. Estetyczne deski do serów mogą posłużyć też do wyeksponowania chleba, przystawek i innych produktów.
2. Przybory do gotowania – solidna podstawa
W funkcjonalnej kuchni nie obejdziemy się bez garnków, patelni, zastawy stołowej i sztućców. Nawet jeśli nie mamy wysokich wymagań co do sprzętu kuchennego, to najtańsze wyposażenie nie posłuży nam długo. Kto nie spotkał się z garnkiem bez ucha, patelnią z uszkodzoną powierzchnią albo wykrzywionymi sztućcami? Warto sięgnąć po wysokiej jakości przybory, które posłużą nam przez lata.
Zwróćmy uwagę na tworzywo, z którego wykonane są przybory. W przypadku garnków z powłoką emaliowaną czy ceramiczną trzeba uważać na ich delikatną powierzchnię, która może się łatwo porysować. Przydatne okażą się szpatułki, łyżki i chochle z silikonowymi końcówkami. Do wyboru mamy też garnki żeliwne, szklane i ze stali nierdzewnej. Te ostatnie mogą okazać się niewłaściwe dla alergików. Na te aspekty zwracajmy również uwagę w przypadku patelni. Dobierajmy też naczynia do typu kuchenki - niektóre nie będą się nadawały na płytę indukcyjną, a jedynie na płytę gazową.
Jednym z podstawowych przyborów kuchennych jest solidny i ostry nóż. Tak właściwie trudno obejść się bez całego zestawu noży różnego typu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych rodzajów noży kuchennych, warto więc mieć w swoim domu przynajmniej kilka tych podstawowych, a więc np. nóż do chleba, do obierania, siekania czy tasak. Wśród wyspecjalizowanych narzędzi znajdziemy za to noże do sera, pomidorów, filetowania czy trybowania. Przydatnym narzędziem kuchennym mogą się okazać również nożyczki kuchenne czy szczypce.
3. Przybory do gotowania – przydatne zestawy
Prostym sposobem na uzupełnienie brakującego wyposażenia kuchennego takiego jak łopatki, szpatułki, chochle, szczypce, obieraczki i cedzaki mogą być proponowane przez producentów zestawy. Znajdziemy w nich trafnie dobrane komplety akcesoriów, np. przybory do pieczenia, różnego typu łyżki kuchenne (do mięsa, makaronu, cedzakowa, szumówka), ale też akcesoria drewniane, metalowe lub z tworzyw sztucznych, takich jak nylon i silikon.
Polecamy również zestawy misek i miarek kuchennych, które niezwykle upraszczają precyzyjne odmierzanie składników płynnych lub sypkich. Możemy zdecydować się na pojemniki z podziałką, jak i praktyczne miarki w postaci łyżek, użyteczne w czasie pieczenia ciast czy gotowania. Funkcjonalne i proste w przechowywaniu będą lekkie miski i pojemniki z tworzyw sztucznych - te kupione w zestawie w prosty sposób złożymy razem, umieszczając jedno naczynie w drugim. Komplety misek zmieścimy w szafce, oszczędzając w ten sposób przestrzeń w kuchni.