Trwa ładowanie...

Przetestuj swoją spostrzegawczość. Tylko jeden procent ludzi poradzi sobie z tą łamigłówką

 Karolina Rozmus
07.07.2022 10:11
Gdzie się kryje motyl?
Gdzie się kryje motyl? (Facebook)

Łamigłówki bazujące na złudzeniach optycznych to dla wielu niełatwy test na spostrzegawczość. Ta, która przedstawia obrazek wypełniony jesiennymi liśćmi, skrywa w sobie jeszcze jeden element. Czy potrafisz go znaleźć? A może twoje dziecko poradzi sobie lepiej?

spis treści

1. Test na spostrzegawczość – znajdziesz motyla?

Na obrazku widać jesienne, złote i brązowe liście. Gdy przyglądamy im się intensywnie, niemal zlewają się ze sobą, a to dlatego, że są ich dziesiątki. I nic poza tym.

Czy na pewno? Spójrz jeszcze raz, bo w rzeczywistości ukryty jest tutaj motyl. Może się to wydać nieprawdopodobne, bo zaledwie jeden procent ludzi potrafi go dostrzec. Jeśli nie potrafisz dostrzec owada, nie poddawaj się – on na pewno jest skryty gdzieś między liśćmi.

Czy widzisz tu motyla?
Czy widzisz tu motyla? (Facebook)

Możesz też poprosić, by w zabawie wzięła udział twoja pociecha. Nie bądź zaskoczony, jeśli okaże się, że radzi sobie z łamigłówką znacznie lepiej niż ty.

Czy wiesz, gdzie jest owad? Jeśli wciąż go nie widzisz, zerknij na grafikę poniżej.

2. Czy dzieci są bardziej spostrzegawcze?

Nie udało się? A może twoje dziecko zauważyło małego motyla kryjącego się między liśćmi po prawej stronie obrazka?

Nic dziwnego, dzieci uwielbiają łamigłówki – to dlatego już od najmłodszych lat z chęcią szukają różnic na obrazkach w książkach dla dzieci czy intensywnie obserwują świat przyrody wokół nich. Dzieci z łatwością dostrzegają też to, co mózg dorosłego pomija, uznając za nieistotne.

Czy udało ci się znaleźć motyla?
Czy udało ci się znaleźć motyla? (Facebook)

Nasza spostrzegawczość jest też stępiona przez nadmiar bodźców wokół nas. Telewizja, internet, smartfony, radio i płynący zewsząd natłok informacji sprawiają, że dorosłym jest trudniej skoncentrować się nawet na pozornie banalnych zadaniach.

To również cenna wskazówka dla rodziców – jeśli nie chcesz zabić w swoim dziecku spostrzegawczości, nie pozwól mu na niekontrolowany, swobodny dostęp do mediów. Pamiętaj również, by wspierać i pomagać w rozwoju spostrzegawczości u malucha.

3. Jak rozwijać spostrzegawczość u dziecka?

Do czego spostrzegawczość potrzebna jest dziecku? Wspiera pracę jego mózgu i pozwoli mu szybciej myśleć, a także sprawniej przyswajać wiedzę z różnych obszarów. Dzięki temu w szkole będzie mógł lepiej sobie radzić m.in. z polskim, matematyką czy językami obcymi.

By wspierać prawidłowy rozwój malucha, można rozwiązywać z dzieckiem łamigłówki, takie jak ta z motylem czy podsuwać maluchowi plansze z obrazkami, na których trzeba wskazać różnice.

Inne sposoby to sięganie po różne, ale dopasowane do wieku dziecka gry planszowe, organizowanie zabaw w zapamiętywanie – konstrukcji z klocków czy nawet wierszyków i piosenek, segregowanie różnych przedmiotów według ustalonego wzorca itd.

O jednym trzeba pamiętać – ta nauka powinna być dla malucha zabawą, by nie poczuł się znużony.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze