Przemysław Czarnek zachęca do czytania Pisma Świętego. "Biblia zawiera uniwersalne motywy"
Kościół katolicki od sześciu lat obchodzi Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które w tym roku przypada na 1 maja. Do udziału w inicjatywie zachęca Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który podkreśla, że Biblia jest uniwersalnym tekstem kultury. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski i jest przeżywane w kościołach we wszystkich diecezjach. W świątyniach odbywa się uroczysta lektura fragmentu księgi biblijnej.
1. MEiN zachęca do czytania Biblii
Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina o odbywającym się po raz szósty Narodowym Czytaniu Pisma Świętego. W tym roku akcja odbywa się w niedzielę 1 maja i przebiega pod hasłem "Pokój temu domowi".
"Do udziału w inicjatywie zachęca Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który podkreśla, że Biblia to uniwersalny tekst kultury" - informuje MEiN na Twitterze.
Szef MEiN odczytał wymowny fragment o uczniach z Emaus, który pochodzi z ewangelii św. Łukasza. Cytat mówi o tym, jak zmartwychwstały Jezus spotkał swoich wyznawców, którzy jednak w pierwszej chwili go nie rozpoznali.
1 maja po raz szósty odbędzie się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. W tym roku akcja będzie przebiegać pod hasłem „Pokój temu domowi”. Do udziału w inicjatywie zachęca Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP, który podkreśla, że Biblia to uniwersalny tekst kultury. pic.twitter.com/8jsYyBSn3o
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) April 30, 2022
Narodowe Czytanie Pisma Świętego zainaugurowało 14. Tydzień Biblijny, który zakończy się 7 maja.
Centralne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego z udziałem zaproszonych lektorów odbyły w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
2. Religia w szkole
Odkąd Ministerstwu Edukacji i Nauki przewodniczy Przemysław Czarnek, nauka kościoła jest mocno obecna w szkołach. Co więcej, w mediach pojawiły się nieoficjalne informacje, że minister edukacji spotkał się z przedstawicielami Episkopatu Polski, aby przedyskutować możliwość dołączenia religii do przedmiotów maturalnych. Wiemy, że pomysł popierał wiceminister Tomasz Rzymkowski.
Jego zdaniem religia na maturze jest możliwa, bo przecież uczniowie mogą zdawać różne dodatkowe przedmioty, np. historię sztuki.
"A przecież egzamin z religii, to byłby egzamin z zakresu wiedzy teologicznej, nauki, którą mamy w Polsce również na poziomie akademickim" - zapewnia wiceminister.
Ani Ministerstwo Edukacji i Nauki, ani sam Przemysław Czarnek nie skomentowali jednak tych informacji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl