Trwa ładowanie...

Przejmujące słowa matki. "Dzieci takie jak moje są godne życia"

Avatar placeholder
22.08.2023 07:15
Mama dziewczynki z zespołem Downa: "Mam w sobie mnóstwo złości"
Mama dziewczynki z zespołem Downa: "Mam w sobie mnóstwo złości" (Facebook )

"Nie można zakończyć zespołu Downa, nie kończąc bicia serca" - pisze rozgoryczona mama Emmy, dziewczynki z zespołem Downa, na wieść o tym, że dzieci "takie jak jej" są z "powodzeniem usuwane" w krajach takich jak Islandia czy Dania.

spis treści

1. Złość matki

Courtney Williams Baker jest żoną i matką trzech dziewczynek, z których najmłodsza - Emma - urodziła się z zespołem Downa. Dumna mama od lat prowadzi m.in. konto na Instagramie, gdzie pokazuje życie swoich córek.

Courtney sama siebie nazywa rzecznikiem osób z zespołem Downa, często podkreślając, jaką wartością są dzieci z tym syndromem. Niedawno opublikowała na Facebooku przejmujący wpis, w którym wyraża swoją złość spowodowaną tym, że są na świecie kraje, gdzie dopuszczalna jest aborcja ze względu na wykrycie ryzyka wystąpienia zespołu Downa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Gdzie udać się na rodzinne wakacje?"

"Program '60 minut Australia' nadawał ostatniej nocy historię na temat tego, czy dzieci 'takie jak moje' są godne życia. Islandia chwali się, że jest w 100 proc. wolna od zespołu Downa. Dania przechwala się, że w ciągu pięciu lat od teraz zlikwiduje zespół Downa. Dzieci takie jak moje. Dzieci z brązowymi oczami? Dzieci z brązowymi włosami? Dzieci określonej religii? Dzieci z niepełnosprawnością? A ja słyszę tylko echa przeszłości, krzyczące do nas: STOP!" - napisała.

Kobieta podkreśliła, że czuje się zła z powodu tego, że w tak wielu krajach zmierza się do wyeliminowania ze społeczeństwa narodzin kolejnych dzieci z zespołem Downa.

"Mam w sobie mnóstwo złości słysząc, że całe narody byłyby wdzięczne, gdyby moje dziecko nigdy się nie narodziło. Tyle złości, że chcą systematycznie zakończyć istnienie 'jej rodzaju'. Tyle złości z powodu kłamstw, nieprawd, dezinformacji, nieprawidłowego znęcania się. Ignorancji" - dodała.

Courtney zwróciła się także do innych matek, które mają dzieci z zespołem Downa, by głośno mówiły, jakim skarbem są ich pociechy.

"Pozwólmy im wszystkim zobaczyć, patrząc na nasze dzieci, jaką tragedią byłoby, gdybyśmy żyli w świecie bez zespołu Downa. Pozwólmy im zobaczyć, że nasze dzieci zostały stworzone z planem i celem na taki czas, jak teraz, i że zostały stworzone dokładnie tak, jak Bóg zamierzał. Są genialnymi światłami, są oszałamiającą pięknością. Są miłością, którą potrzebujemy, aby przezwyciężyć zło. I gniew" - napisała.

Na końcu swojej odezwy matka dodała, że dzieci z zespołem Downa nie da się ot tak "wytrzeć". Każda sytuacja związana z "likwidacją" tego syndromu wiąże się ze śmiercią dziecka.

"Zespół Downa nie może zostać zlikwidowany, chyba że zostanie zlikwidowany człowiek z zespołem Downa. Nie można "wytrzeć" zespołu Downa, nie eliminując dziecka z zespołem Downa. Prościej mówiąc, nie można zakończyć zespołu Downa, nie kończąc bicia serca. I to nie jest nic, czym można się chlubić" - zakończyła swój wpis.

2. Czym jest zespół Downa?

Zespół Downa jest aberracją chromosomową i jednocześnie najczęściej występującym zaburzeniem chromosomalnym u ludzi. Ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem matki.

Osoby z zespołem Downa cechuje m.in. niepełnosprawność intelektualna oraz występowanie charakterystycznych zmian w wyglądzie zewnętrznym, m.in. płaskiej okrągłej twarzy, grubych, otwartych ust, zmarszczki nakątnej, dużego języka, małego nosa, niskiego wzrostu czy szerokich stóp.

Stopień upośledzenia intelektualnego u dzieci z zespołem Downa jest zróżnicowany: większość jest niepełnosprawna w stopniu lekkim lub umiarkowanym, niektóre zaś w znacznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze