Przegląd auta krok po kroku

Przegląd techniczny auta może wydawać się uciążliwym obowiązkiem, ale nie zapominajmy, że regularne badania stanu samochodu zwiększają bezpieczeństwo jazdy. W trakcie użytkowania auta poszczególne jego elementy ulegają bowiem eksploatacji, a ryzyko potencjalnie groźnej usterki rośnie. Jak często należy wykonywać przegląd samochodu i jakie z elementów auta są najważniejsze?

Kiedy wykonuje się przegląd techniczny auta?

Jeśli kupiłaś właśnie nowy samochód, mamy dobrą wiadomość – pierwszy przegląd pojazdu należy wykonać dopiero po upływie trzech lat od rejestracji samochodu. Drugi przegląd powinien odbyć się po dwóch latach, a kolejne – co rok. W przypadku pojazdów z LPG, pojazdów wykorzystywanych w szkołach nauki jazdy i taksówek standardowo przegląd techniczny przeprowadza się co rok.

Polecane wideo:

Na czym polega przegląd techniczny samochodu?

W ramach przeglądu wykonuje się następujące czynności:

  • sprawdzenie świateł (działanie i prawidłowe ustawienie);
  • ocena stanu ogumienia, karoserii i szyb;
  • pomiar siły hamowania na tzw. stanowisku rolkowym;
  • ocena stanu amortyzatorów;
  • sprawdzenie luzów w elementach układu kierowniczego i zawieszenia;
  • pomiar emisji spalin – pozwala na ocenę stanu jednostki napędowej;
  • sprawdzenie stanu instalacji LPG (jeśli auto jest w nią wyposażone).

Usterki wykryte w trakcie przeglądu technicznego muszą być usunięte, w przeciwnym razie auto nie przejdzie badania technicznego. Jeśli są na tyle niewielkie, że nie stwarzają zagrożenia podczas jazdy, kierowca otrzymuje zaświadczenie o negatywnym wyniku badania wraz z listą usterek, po czym oddaje samochód do warsztatu i zgłasza się na ponowne badanie do stacji kontroli pojazdów po zakończonej naprawie (ma na to 14 dni).

Jeżeli jednak diagnosta uzna, że usterki zagrażają bezpieczeństwu jazdy, zatrzymuje dowód rejestracyjny auta i wysyła go do wydziału komunikacji. Dowód rejestracyjny można odebrać dopiero po naprawie usterek i uzyskaniu pozytywnego wyniku badania technicznego.

Wszelkie usterki pojawiające się pomiędzy kolejnymi przeglądami technicznymi warto usuwać na bieżąco, by zwiększyć bezpieczeństwo swoje i pasażerów, a także uniknąć konieczności powtarzania badań technicznych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 4 miesiące temu

9
Artykuły Moto Parenting
Moto Parenting

Komfortowa podróż

Komfortowa podróż

Przestronne wnętrze nowego Citroëna C4 Picasso Dzięki zastosowaniu platformy modułowej wnętrze samochodu jest przestronne, co zapewnia komfortową jazdę.

Moto Parenting

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Sterowaniem za pomocą dotykowego tabletu Sterowanie zestawem głośnomówiącym w nowej wersji Citroëna C4 Picasso jest szybkie i bardzo wygodne. Obsługa klimatyzacji w nowym Citroënie C4 Picasso Dwustrefowa klimatyzacja również jest obsługiwana za pomocą...

Moto Parenting

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Ogromny bagażnik samochodowy W tym bagażniku spokojnie zmieszczą się wszystkie niezbędne torby, które chcecie zabrać ze sobą w podróż.

Moto Parenting

Wymiana opon

Wymiana opon

Zmiana opon na letnie Należy pamiętać o zmianie opon. Zimowe opony nagrzewają się szybciej niż letnie, tracąc przez to przyczepność czy wydłużając drogę hamowania.

Moto Parenting

Auto bezpieczne dla dziecka

Auto bezpieczne dla dziecka

Samochód rodzinny Samochód bezpieczny dla dziecka musi spełniać szereg warunków. Jednym z kluczowych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest stan techniczny auta.

Moto Parenting

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach

Wojna na tylnej kanapie o ostatniego chipsa, płacz za zgubioną gdzieś grzechotką, odgłosy eksplozji ze zbyt głośno ustawionego odtwarzacza DVD… Długo można wymieniać rzeczy, które rozpraszają w czasie przejażdżki z dziećmi. Nic więc dziwnego, że nowoczesne...

Moto Parenting

Bezpieczna jazda jesienią

Pogoda nie daje się nam jeszcze we znaki, ale nie sposób nie zauważyć, że jesień zadomowiła się na dobre. Już wkrótce temperatura powietrza zacznie stopniowo spadać, a ciepłe kurtki staną się nieodzowne w chłodne, deszczowe dni. Zmiana aury ma wpływ nie...

Moto Parenting

Wybór używanego kombi dla rodziny

zapewniają znaczną ilość miejsca - zarówno dla pasażerów, jak i na bagaż. Następnym atutem opisywanych przez nas aut są koszty. Kompaktowe kombi

Moto Parenting

Wielkość ma znaczenie!

Artykuł sponsorowany Mały, zwinny samochód to świetny wybór w mieście - niewielkie rozmiary ułatwiają bowiem wykonywanie manewrów i parkowanie auta. Niestety, w samochodach do jazdy miejskiej pojemność bagażnika pozostawia zwykle wiele do życzenia, a...