Trwa ładowanie...

Poznaj najważniejsze zagrożenia związane z promieniowaniem UV, które czyhają na twoje dziecko latem

Avatar placeholder
03.08.2017 15:25

Wakacje dla większości maluchów stanowią czas beztroskich zabaw na świeżym powietrzu. Słoneczna pogoda, która latem sprzyja aktywności i wypoczynkowi pod gołym niebem, jest jednocześnie źródłem niebezpiecznego dla zdrowia naszych dzieci promieniowania UV. Poznaj najważniejsze zagrożenia związane z ekspozycją dziecięcej skóry na promieniowanie słoneczne.

1. Dziecięca skóra w kontakcie z promieniami słońca

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że promienie słońca docierające do Ziemi stanowią źródło życia dla prawie wszystkich organizmów. Promienie UV pozwalają nam na syntezę witaminy D niezbędnej do życia i niezwykle istotnej szczególnie dla najmłodszych – to ona bowiem odpowiada za prawidłowy rozwój układu kostnego. Jej niedobór u najmłodszych prowadzi między innymi do osteoporozy, utraty masy kostnej oraz krzywicy. Niestety promieniowanie ultrafioletowe jest jednocześnie bardzo niebezpieczne dla skóry – zwłaszcza dziecięcej, z cienkim naskórkiem. Dowiedz się, jak promieniowanie UV w zbyt silnych dawkach wpływa na zdrowie twojej pociechy. Niektóre z zagrożeń ujawniają się natychmiast, inne to wyrok odłożony w czasie.

2. Oparzenia słoneczne i rumień – nie tylko chwilowy dyskomfort

Niestety wielu rodziców wciąż bagatelizuje znaczenie oparzeń słonecznych. Wychodzą oni z założenia, że pieczenie ustąpi po 1–2 dniach i na tym skończą się przykre konsekwencje, a przecież maluch spędzi radosne chwile na plaży, w ogrodzie lub na boisku. To potworny błąd – w parze z oparzeniem występuje pojawiający się na skórze rumień. Jednak nie one stanowią największe zagrożenie. Ludzka skóra „zapamiętuje” na całe życie dosłownie każdą godzinę nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Prowadzi to do nieodwracalnych zmian i zaburzeń funkcji skóry, a w najgorszym przypadku do nowotworów, które pojawią się po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Infografika

3. Przebarwienia skóry

Przebarwienia i piegi na skórze wynikające z nadużywania promieni słonecznych najczęściej nie są groźne i mają wymiar estetyczny. Wszyscy cenimy gładką i elastyczną skórę, ale przewlekła ekspozycja na słońce jest powodem przyspieszonego starzenia się skóry.

4. Fotostarzenie skóry – problem dotyczący również najmłodszych

Każda mama, która oprócz otaczania opieką swojej pociechy dba również o swoją urodę, z pewnością spotkała się z pojęciem fotostarzenia skóry. Mniej oczywisty jest natomiast fakt, że poza powstawaniem zmarszczek i bruzd najpoważniejszą konsekwencją tego procesu jest zaburzenie funkcji skóry, w tym jej zdolności obronnych. Dotyczy ono osób w każdym wieku, ale najbardziej narażone są właśnie niemowlęta i małe dzieci, których skóra jest jeszcze bardzo delikatna. Wpływ promieniowania UV stanowi w tym przypadku kluczowy czynnik – wywołane przez nie zaburzenia immunologiczne prowadzą do przyspieszonego starzenia skóry.

5. Nowotwory skóry – wyrok odłożony w czasie

W ten sposób doszliśmy do najbardziej niebezpiecznych konsekwencji przesadnej ekspozycji dziecięcej skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Każde poparzenie słoneczne, trwałe uszkodzenie komórek skóry i mutacje genów to kolejny krok do zwiększenia ryzyka zachorowania na nowotwór skóry w przyszłości. A do najbardziej znaczących zmian dochodzi w wieku dziecięcym. W Polsce tylko w 2014 roku na czerniaka – czyli najbardziej niebezpieczny i agresywny spośród wszystkich nowotworów – zachorowało ponad 3,1 tys. osób, na pozostałe nowotwory skórne aż 12 tys. Wiele z tych przypadków z pewnością ma swoje korzenie w zaniedbaniach z wieku dziecięcego. Udowodniono, że oparzenia słoneczne w dzieciństwie są jednym z istotnych czynników ryzyka rozwoju czerniaka. Koniecznie chroń swojego malucha przed promieniowaniem UV, by zaoszczędzić mu ewentualnych cierpień w przyszłości!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze