Trwa ładowanie...

Powiedz "STOP" jesiennym infekcjom!

Jesień to sezon infekcji. Krążące wokół drobnoustroje powodują nie tylko problemy górnych dróg oddechowych, ale także nieżyty pokarmowe. Jak szybko poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami?

Zobacz film: "Dlaczeg dzieci tak często chorują?"

Układ immunologiczny dzieci nie jest w pełni dojrzały. W związku z tym są one bardziej podatne na infekcje i chorują częściej niż dorośli. Jest to widoczne zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy szkraby mają mniej ruchu, a ich metabolizm ulega spowolnieniu. Ponadto maluchy wychodząc z jednej choroby, często zapadają szybko na inną, co dodatkowo osłabia działanie układu odpornościowego.

spis treści

1. Przyczyny i przebieg choroby

Dzieci do 2. roku życia najczęściej cierpią z powodu infekcji wirusowych. Groźne są szczególnie rotawirusy, które odpowiadają nawet za 70% biegunek. Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt oraz drogą kropelkową. Co więcej, osoba chora może zarażać innych jeszcze dwa tygodnie po tym, jak ustąpią u niej objawy.

Infekcja przewodu pokarmowego z reguły zaczyna się gwałtownie – maluch może nagle dostać wysokiej gorączki (nawet do 40 stopni), zacząć intensywnie wymiotować oraz mieć ostrą wodnistą i trudną do zahamowania biegunkę. Jak skutecznie, szybko i bezpiecznie pomóc choremu brzdącowi?

2. Łagodzenie objawów

Wymioty i biegunka potrafią być naprawdę bardzo groźne, ponieważ mogą doprowadzić do odwodnienia. Silne odwodnienie to stan zagrażający życiu, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno do niego dopuścić – zwłaszcza u dzieci. Jak więc opanować objawy infekcji?

  1. Należy podawać dziecku odpowiednie płyny.

Pisząc o płynach, nie mamy na myśli soków, herbatek czy napojów gazowanych. Najlepszy będzie płyn nawadniający dedykowany dzieciom z danej grupy wiekowej. Ważne, aby malec przyjął go jak najszybciej – najlepiej w przeciągu 3–4 godzin od wystąpienia biegunki lub wymiotów.

  1. Trzeba kontrolować temperaturę ciała.

Podane dziecku leki przeciwgorączkowe mogą nie zdążyć zadziałać, nim dziecko znowu wydali je z organizmu. W takim wypadku warto zastosować zimne okłady.

  1. Warto mieć zawsze w pogotowiu miskę i ręcznik.

Chore dziecko może wymiotować nawet 10 razy na dobę. Trzeba być na to przygotowanym i postawić przy łóżku czystą miskę oraz ręcznik. Na noc bezpieczne jest położenie dziecka na boku albo na podniesionym zagłówku, aby się nie zadławiło, gdy będzie wymiotować.

  1. Nie można zapominać o higienie.

Po każdym kontakcie z chorym dzieckiem należy myć ręce przez minimum 30 sekund. Warto wyparzyć także używane butelki, łyżeczki czy kubeczki.

  1. Powinno się odizolować chorych od zdrowych.

Jeśli istnieje taka możliwość, chore dziecko powinno korzystać z innej łazienki niż pozostali domownicy. Być może dziadkowie będą w stanie zaopiekować się zdrowymi dziećmi u siebie w domu, by zmniejszyć ryzyko zarażania się między rodzeństwem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.