Trwa ładowanie...

Potrzeba nawet ośmiu miesięcy, aby płodność powróciła do normy po zaprzestaniu antykoncepcji. Nowe badania

 Katarzyna Gałązkiewicz
25.11.2020 15:13
Potrzeba nawet ośmiu miesięcy, aby płodność powróciła do normy po zaprzestaniu antykoncepcji. Nowe badania
Potrzeba nawet ośmiu miesięcy, aby płodność powróciła do normy po zaprzestaniu antykoncepcji. Nowe badania (123 rf)

Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego w USA i Uniwersytetu Aarhus w Danii twierdzą, że kobiety muszą czekać nawet do ośmiu miesięcy, aby płodność powróciła do normy po zaprzestaniu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Wyniki badań opublikowano w "British Medical Journal".

spis treści

1. Czas oczekiwania na zapłodnienie wahał się od 3 do 8 miesięcy

Zespół z Uniwersytetu Bostońskiego w USA i Uniwersytetu Aarhus w Danii zebrał dane z trzech badań z udziałem prawie 18 000 kobiet. Na początku badania kobiety opisały swoją historię medyczną, podały szczegóły dotyczące antykoncepcji oraz informacje dotyczące stylu życia.

Wyniki badań stały się podstawą do przekonania, że szybkość, z jaką kobieta zajdzie w ciążę, zależy od rodzaju zastosowanej metody antykoncepcji, a nie od długości jej stosowania.

Ponadto dowiedziono, że kobiety, które zrezygnowały ze stosowania środków antykoncepcyjnych dożylnie, musiały czekać od pięciu do ośmiu miesięcy na zajście w ciążę, podczas gdy te, które przestały stosować plastry, czekały cztery miesiące. Te, które przyjmowały tabletki antykoncepcyjne, czekały około trzech miesięcy, zaś kobiety, które przestały stosować m.in. wkładki domaciczne, zgłaszały ciążę dwa miesiące później.

Zobacz film: "Dopiero podczas porodu okazało się, że będą mieć bliźniaki"

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia "mogą wpłynąć na zalecenia kliniczne dotyczące podejmowania decyzji dotyczących antykoncepcji". Dodali, że ich wyniki nie dotyczą długoletniego stosowania metod antykoncepcji.

Kobiety, które przyjmowały tabletki antykoncepcyjne czekały średnio 3 miesiące na zajście w ciążę
Kobiety, które przyjmowały tabletki antykoncepcyjne czekały średnio 3 miesiące na zajście w ciążę (123 rf)

2. Najdłużej czekają te kobiety, które przyjmowały antykoncepcję dożylnie

"Ogólnie stwierdziliśmy, że stosowanie wkładek i implantów antykoncepcyjnych wiązało się z krótkimi opóźnieniami w przywróceniu płodności, przy czym najdłuższe opóźnienie wykazywały środki antykoncepcyjne podawane dożylnie. (...) Zrozumienie porównawczych skutków różnych środków antykoncepcyjnych ma zasadnicze znaczenie dla planowania rodziny, poradnictwa w zakresie antykoncepcji i leczenia niepłodności" - czytamy w badaniu.

Naukowcy ostrzegają, że powrót do normalnej płodności po zaprzestaniu zastrzyków antykoncepcyjnych może zająć "do jednego roku". Nie jest to więc odpowiednia forma antykoncepcji dla tych, którzy planują dziecko w najbliższej przyszłości.

Profesor Geeta Nargund, dyrektor medyczny w CREATE Fertility, odniosła się do opublikowanych badań. Jak powiedziała:

"Najnowsze badanie BMJ dostarcza interesujących i przydatnych informacji dla kobiet stosujących antykoncepcję" - stwierdziła. Nargund podkreśliła też, że forma antykoncepcji zawsze powinna być dopasowana przez lekarza indywidualnie.

"Nie chodzi tylko o skuteczność i skutki uboczne, ale także o dostarczenie informacji na temat tego, jak szybko prawdopodobnie powróci płodność, gdy zdecydują się odstawić antykoncepcję, aby zajść w ciążę" - wyjaśniła.

Partner serwisu parenting.pl Przeczytaj więcej o tabletkach antykoncepcyjnych i plastrach antykoncepcyjnych. Nie możesz znaleźć swoich środków antykoncepcyjnych. Sprawdź ich dostępność w aptekach w swojej okolicy w portalu KtoMaLek.pl. Zarezerwuj wybrane produkty, by mieć pewność, że będziesz je mogła kupić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze