Układanki i domina z dodawaniem i odejmowaniem (recenzja)

Ocena 4/5

Seria „Zabawy dydaktyczne z Sową Mądralą” przedstawia książkę pt. „Układanki i domina z dodawaniem i odejmowaniem”. Zgodnie z zapowiedzią, jest to pozycja polecana uczniom rozpoczynającym naukę dodawania i odejmowania lub mającym problemy z opanowaniem tych umiejętności.

Matematyczne cele zabaw w niej zawartych to zrozumienie:

  • dodawania i odejmowania
  • pojęć: tyle samo, mniej, więcej: porównywanie różnicowe
  • rozkładu liczb na składniki
  • przemienności dodawania, łączności dodawania, nawiasów, graficznego przedstawiania dodawania
  • odejmowania i jego graficznego przedstawienia
  • metody sprawdzania dodawania i odejmowania za pomocą działań odwrotnych.

Pierwsze wrażenie po obejrzeniu całości nie było najlepsze. Już sama okładka nieszczególnie zachęca do sięgnięcia po ten zestaw dydaktyczny. To, znajduje się w środku, początkowo również nie wydaje się atrakcyjne.

Mamy tu spory zestaw plansz, wydrukowanych na grubszym, kredowym papierze, o dość ubogiej kolorystyce. Ponieważ wszystkie są do siebie podobne, ciężko skupić się na tyle, by szybko wyłapać zasady zabawy. Sięgnęłam więc po instrukcję, czyli kilkukartkową broszurę w formacie A4, również monotonną pod względem graficznym.

Nie ukrywam, że odrobinę się przeraziłam, iż sama nie rozgryzę o co chodzi, a co dopiero dziecko! Na szczęście, jest to złudzenie i to głównie optyczne.

Wystarczy chwila uwagi i skupienia. Szczegółowa instrukcja dokładnie opisuje poszczególne plansze i zabawy. Są w niej Listy od Sowy, które poza kilkoma informacjami o niej samej podają dzieciom ułatwiające grę wskazówki. Napisane są w sposób jasny i czytelny dla dzieci rozpoczynających naukę. Dzięki nim mają one również okazję przećwiczyć czytanie tekstu ze zrozumieniem, a przede wszystkim poprawne odczytywanie poleceń zawartych w zadaniach matematycznych.

Gdy przebrniemy przez teorię czeka na jeszcze jedno żmudne zadanie. Wszystkie plansze (a nie jest ich mało!) należy pociąć nożyczkami, by powstały m.in. karty do gry w domino. Koszmarne rozwiązanie. Przyzwyczajona do "wyciskania" z perforacji miałam ochotę rzucić wszystko w kąt, a przecież szkoda by było.

Jeżeli nie jesteśmy pedantkami, a dziecko nie pogubi się w średnio wyraźnie oznaczonych liniach cięć, zlećmy mu to zadanie. Będzie miało dodatkowe ćwiczenie, tym razem manualne.

Nie ma jednak sensu zbytnio narzekać na szatę graficzną, gdyż w tym przypadku nie ona jest najistotniejsza.

Kto wie, może zbyt bogata paleta barw rozpraszałaby dziecko? A tak mamy całkiem przyzwoitą pomoc naukową, która przydałaby się w niejednej szkole, ponieważ poprzez zabawę pozwala na pogłębienie i utrwalenie podstawowych zagadnień matematycznych.

Dzieci poprzez obrazowe przedstawienie łatwiej dostrzegają pewne reguły, które dobrze zrozumiane ułatwią im dalszą naukę. Poza tym w czasie gry czerpią sporo satysfakcji z samodzielnego rozwiązywania zadań, które na pierwszy rzut oka wydawały się skomplikowane.

Polecam szczególnie na długie jesienno zimowe wieczory w domu i do urozmaicenia lekcji matematyki w szkole.

Aneta Stawiszyńska- Marciniak, ponad rok temu

Zabawy w domu dla dzieci

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zabawy w domu dla dzieci
Zabawy w domu dla dzieci

Zestawy motoryzacyjne Lego

Zestawy motoryzacyjne Lego

Remiza z serii Lego Dzieci chętnie bawią się w strażaków, a wiele maluchów chciałoby pracować w tym zawodzie w przyszłości. Samochowy Lego Dzieci

Zabawy w domu dla dzieci

Zabawy plastyczne

Zabawy plastyczne w domu mogą być bardzo ciekawą alternatywą dla komputera czy oglądania telewizji. Możliwość tworzenia własnych prac przynosi (...) estetycznego. Jakie zabawy plastyczne można zaproponować...

Zabawy w domu dla dzieci

Pomaluj twarz z dzieckiem!

Pomaluj twarz z dzieckiem!

Malowanie twarzy przypadnie do gustu każdemu dziecku! Podręcznik do nauki malowania twarzy dostarcza rodzicom cennych wskazówek i pomaga rozwijać kreatywność dzieci.

Zabawy w domu dla dzieci

Zoo zgadula na MiniMini+

Zoo zgadula na MiniMini+

Magiczne pudełko ma wiele twarzy! Zgadywanie zwierząt to dla dzieci świetna zabawa. Odgadnięcie nazwy zwierzaka jest dla dziecka powodem do dumy (...) , że należy do ulubionych zwierzaków dzieci. ...

Zabawy w domu dla dzieci

Rysowanie

Rysowanie

Rysowanie pobudza wyobraźnię malucha.

Zabawy w domu dla dzieci

Zabawy przedszkolaków

Zabawy przedszkolaków

U dziecka w wieku przedszkolnym zaczyna kształtować się poczucie przynależności do grupy. Dzieci szukają rówieśników do zabawy.

Zabawy w domu dla dzieci

Klocki rosną razem z dzieckiem - LEGO Juniors

trudności jest dopasowany do wieku dziecka, dzięki temu zabawa nie zmienia się w niepotrzebny wyścig. Co więcej, zestawy LEGO Juniors zawierają (...) Artykuł sponsorowany Obawiasz się, że twoje dziecko...

Zabawy w domu dla dzieci

Zoo zgadula

Pierwszego maja 2012 roku zacznie się emisja nowego programu dla dzieci na kanale MiniMini+. „Zoo zgadula" to hiszpański **serial animowany (...) przybierze! Dzięki wskazówkom podawanym przez bohatera kreskówki dzieci...

Zabawy w domu dla dzieci

Więcej niż dobra zabawa, czyli o tym, dlaczego warto rysować

Więcej niż dobra zabawa, czyli o tym, dlaczego warto rysować

Rysowanie to nie tylko dobra zabawa. Dzięki zajęciom plastycznym dziecko poznaje pierwsze kształty, kolory oraz ćwiczy umiejętność obserwacji (...) się m.in., jak narysować pingwina, biedronkę, zamek oraz tort. - Zabawa...