Przygody Hektora (recenzja)

Jak wyglądają dinozaury? Każde dziecko doskonale wie. Są ogromne, wszystko jedzące i straszne. By dowiedzieć się czegoś o nich, przekonać się jak żyły, co jadły, gdzie mieszkały, chodzimy do muzeów i na wystawy. Tam, z otwartymi ustami, pełni niedowierzania podziwiamy ich monstrualność i siłę.

1. A co by się stało, gdyby nagle się role odwróciły?

Powstałaby przezabawna historia pełna śmiesznych i szalonych przygód. Dinozaury miałby rodziny, rozmawiały i mieszkałyby w domach, a ludzi oglądałyby w zoo.

Tak właśnie dzieje się w książce Piotra Rowickiego pt „Przygody Hektora”. Bohaterem jest dinozaur Hektor - niesforny ośmio- czy dziewięciolatek, który, jak jego rówieśnicy, ma dom, rodziców i chodzi do szkoły.

Ulubioną przygodą rozśmieszającą moich synów, a szczególnie Kubę (8-latka), jest wycieczka Hektora z klasą do Zoo. Tam właśnie dinozaury oglądają zamkniętych w klatce ludzi. Panowie grają w karty, pani gotuje obiad.

- Czy ludzie są niebezpieczni? Pyta Hektor.
- Są łagodni i bardzo mili. Tylko źle znoszą niewolę. Odpowiada mu Ględozaur.
- To może lepiej ich wypuścić?
- Zginęliby z głodu. Trzymamy ich tu dla ich dobra.

W klatkach, oprócz ludzi, Dinozaury oglądały również psy, koty i inne zwierzęta. Z tej wycieczki Hektor przywozi do domu kota ;)

Młodego gada spotykają też inne zabawne przygody: z przyjacielem dynda na kauczuku, podczas wakacji zostaje sam w domu i musi sprzątać, ratować dom przed zalaniem, czy pielić ogródek. Wszystko to połączone jest też z przyjazdem niezapowiedzianych gości, niesfornych bratanków bliźniaków.

2. Nieco o formie podania całej historii

Przygody Hektora napisane są tak, że czytając je cały czas się śmialiśmy, chociażby z użytych neologizmów związanych z dinusiową rzeczywistością (dinobus, dinocjanci, McDozaur, Ględozaur).

Chcecie poznać więcej śmiesznych momentów? Dowiedzieć się, co się stało jak Hektor wraz z Pifem i Pafem wykopali w ogródku rower? Zachęcam do lektury. Przeczytajcie sami, a na pewno dołączycie tę książkę do listy Waszych bestsellerów.

Przygody Hektora
Piotr Rowicki
Wydawnictwo Amea 2009

Małgorzata Lejman, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Testy i recenzje
Testy i recenzje

Księżcznika i żaba

Księżcznika i żaba

Czytaj i słuchaj, bardzo ciekawa pozycja dla dzieci, które uczą się czytać

Testy i recenzje

Biblia

Biblia

Biblia dla maluchów wydana jest w twardej oprawie, napisana przystępnym językiem dla dzieci