Paszport dla dziecka

Od 19 lutego 2010 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące wyrabiania paszportu dla dziecka. Do tej pory dokument dla dziecka poniżej 5 roku życia był ważny przez 5 lat. Wymagana też była obecność dziecka w czasie składania wniosku paszportowego oraz w czasie jego odbioru. Jak będzie teraz?

Nowe zasady wyrobu paszportu znacznie ułatwiają sytuacje rodziców. Po pierwsze dlatego, że dzieci do 5 roku życia nie będą musiały być obecne w czasie składania wniosku. Obecność będzie obowiązkowa jedynie w przypadku wydawania paszportu biometrycznego, czyli dokumentu tożsamości odczytywanego przy pomocy urządzeń elektronicznych, poprzez identyfikacje tożsamości na podstawie cech ciała, np. linii papilarnych.

Polecane wideo:

Rodzice natomiast mogą sami odebrać wydawany na ich życzenie paszport biometryczny dla dziecka. Uregulowane zostały również przepisy dotyczące ulg na paszporty dla dzieci. Teraz wszystkie maluchy które ukończyły 7 lat i nie chodzą jeszcze do szkoły, dostaną dokument za 30 zł, natomiast dzieci do 13 roku życia za 60 zł.

Jak długo ważny jest paszport dla dziecka?

Kolejną istotną zmianą jest to, że paszporty wydawane dzieciom do 5 lat będą ważne przez 12 miesięcy od daty wydania. W czasie zmiany danych osobowych właściciela dokument traci ważność już po 60 dniach. Paszporty będą wydawane przez wojewodów właściwych dla miejsca stałego pobytu osoby starającej się o dokument. W razie braku takiego miejsca paszport będzie wydany w ostatnim miejscu stałego pobytu. Do uzyskania paszportu dla dziecka nadal konieczna jest zgoda obu rodziców - wyrażona osobiście lub w formie oświadczenia potwierdzonego notarialnie.

Anna Brzyszcz, ponad rok temu

Wycieczki

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 1 tydzień temu

5
Artykuły Wycieczki
Wycieczki

Bagażnik Chevroleta Cruze'a Kombi

Bagażnik Chevroleta Cruze'a Kombi

Duży bagażnik to zaleta, jaką powinien posiadać samochód rodzinny. W przestronnym bagażniku zmieści się nie tylko wózek, ale nawet sanki.

Wycieczki

Bałtów

Bałtów

Park w Bałtowie Liczne atrakcje w Parku Bałtowskim.Atrakcje parku Zwierzęta żyjące w parku.Dinozaury Jurapark Bałtów

Wycieczki

Atrakcje zimowe dla dzieci

Atrakcje zimowe dla dzieci

Liczne atrakcje dla dzieci w Zakopanem kuszą perspektywą spędzenia wymarzonych wakacji lub ferii. Zakopane było niegdyś mekką bohemy artystycznej, obecnie jest centrum rozrywki zwłaszcza zimowych, choć nie tylko, szaleństw. Miłośnicy jazdy na nartach,...

Wycieczki

Wczasy wellness

Wczasy wellness

Wellness to styl życia, dzięki któremu można osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu. A harmonia ta pozwoli cieszyć się życiem.

Wycieczki

Rodzina na wakacjach

Rodzina na wakacjach

Wypoczynek w ciepłych krajach Zanim wyjedziemy wraz z rodziną na wakacje w ciepłych krajach, warto wcześniej dobrze przygotować się do wyjazdu. Dzięki temu unikniemy w podróży wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Wycieczki

Na wakacje

Na wakacje

Wakacyjny wyjazd, to nie tylko wybór miejsca, ale konieczność spakowania wszystkich niezbędnych w czasie wypoczynku rzeczy.

Wycieczki

Tempomat

Tempomat

Cruise control Tempomat służy do pomiaru odległości od samochodu znajdującego się przed nami. Kiedy poprzedzający nas samochód zaczyna zwalniać, tempomat rozpoczyna hamowanie.