Książka z wierszykami o zasadach dobrego wychowania

W książce znaleźć można 80 krótkich wierszyków, których tematyka dotyczy zasad dobrego i bezpiecznego zachowania. Nauka tych zasad jest niesamowicie istotna, ponieważ często decydują one o zdrowiu (a nawet życiu) naszych dzieci, a także o tym, w jaki sposób jaki inni ludzie będą je postrzegali oraz jak będą się do nich odnosić. Tego typu interakcje społeczne wpływają na poczucie własnej wartości u maluchów.

Miś Marcyś uczy dzieci dobrego zachowania

Książeczka zawiera wierszyki, które opisują dzieciom zasady savoir vivre'u w przystępny sposób.

Wierszyki znajdujące się w książce można podzielić na grupy:

  • zachowanie w poszczególnych miejscach (np. w muzeum, w autobusie, w kinie)
  • bezpieczeństwo (np. używanie numerów alarmowych, przechodzenie przez ulicę, kontakt z obcymi ludźmi, surfowanie po internecie)
  • stosunek wobec innych (np. szacunek do osób dorosłych i starszych, posłuszeństwo)
  • zachowanie w gronie równieśniczym (np. grzeczna zabawa, dzielenie się zabawkami)
  • język (np. używanie „magicznych słów”, rozmawianie przez telefon)
  • zdrowie (np. zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, bezpieczne opalanie)
  • higiena (np. zmiana bielizny osobistej, mycie zębów i rąk)
  • dbanie o środowisko (np. oszczędzanie energii elektrycznej, szacunek do zwierząt).

W wierszach rozgraniczono w prosty sposób zasady zachowania: na zielono zaznaczono to, co należy robić w danej sytuacji, a na czerwono to, co jest niedozwolone, niebezpieczne bądź niegrzeczne oraz zachowania, których nie należy naśladować. Niektóre z utworów posiadają dwie wersje tekstu, aby z rymowanek skorzystały zarówno dzieci uczęszczające do szkoły, jak i przedszkolaki.

Bohaterem wierszyków jest Miś Marcyś – sympatyczny niedźwiadek, który pokazuje swoim rówieśnikom, jak należy się zachowywać. Taki sposób przekazania wiedzy jest zdecydowanie bardziej skuteczny niż pouczanie i zabranianie poszczególnych zachowań. Dzieci z pewnością będą darzyły Misia sympatią i – tak jak – on będą się starały grzecznie postępować. Na przykład wsiadając do samochodu, będą pamiętały, że Miś Marcyś zawsze zapina pasy bezpieczeństwa, i zrobią to samo. Będą naśladowały Misia w czasie codziennych czynności: przy myciu ząbków i rąk, przy jedzeniu, a także sprzątaniu własnych zabawek. Miś Marcyś, patrzący na maluchy z ilustracji lub w postaci ukochanej maskotki, będzie dla nich wspaniałym kompanem podczas sprawiającej pewne trudności nauki dobrego zachowania.

Książka adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Może być doskonałym narzędziem pomocniczym dla rodziców, nauczycieli oraz osób, które pracują, czy też obcują z dziećmi w różnym wieku.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Gra dla dzieci i ich rodziców Chcesz pomóc Noemu uratować zwierzęta przed zagładą? Zagraj! 84 żetony zwierzaków Układaj zwierzaki i pilnuj ich bezpieczeństwa. Słoń Ogromny słoń musi mieć odpowiednie dla siebie lokum. Kameleon Nakarm kameleona, aby w czasie...

Patronaty

Bajkowy krawiec

Bajkowy krawiec

Zapraszamy do posłuchania utworu z albumu "Piosenki dla przedszkolaka cz. 6. Abrakadabra"!

Patronaty

Dr Harvey Karp

Dr Harvey Karp

Pozycja książkowa dla rodziców niemowląt pozwoli im lepiej zrozumieć swoje maluchy.

Patronaty

Wiersze twórcy Kubusia Puchatka

Wiersze twórcy Kubusia Puchatka

"Kiedy byliśmy bardzo młodzi" A. A. Milne Piękne i pełne optymizmu wiersze twórcy Kubusia Puchatka sprawiają, że każda chwila dziecka z książką staje się przyjemnością.