Poranne nudności w ciąży mają wpływ na autyzm. Przełomowe wyniki badań
Amerykańscy naukowcy przebadali prawie pół miliona kobiet w ciąży. Wyniki ich badań zaskakują. Jeśli w trakcie ciąży kobieta cierpi na tzw. niepowściągliwe wymioty, ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka może sięgnąć nawet 53 proc.
1. Znane kobiety przyznają się do uporczywych nudności w trakcie ciąży
Poranne mdłości w ciąży to problem większości kobiet. Według badań jedna na sto, cierpi na coś znacznie poważniejszego.
Hyperemesis gravidarum (HG) to tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Według badania naukowców z Południowej Kalifornii niektóre pacjentki mogą odczuwać nudności lub wymioty nawet pięćdziesiąt razy dziennie.
Badania pokazały również, że istnieje powiązanie między niepowstrzymywanymi wymiotami a ryzykiem wystąpienia autyzmu u dziecka.
Naukowcy nie są pewni, co powoduje tak drastyczny wzrost zagrożenia. Podejrzewają przy tym, że może to być efektem utraty mikroelementów, co w dłuższym czasie bezpośrednio prowadzi do uszkodzenia mózgu dziecka.
Coraz więcej znanych kobiet przyznaje się do tego, że cierpiały z powodu uciążliwych nudności w trakcie ciąży.
Przyznała się do tego m.in. Kate Middleton, która potwierdziła, że odczuwała dolegliwości w trakcie wszystkich trzech ciąż.
Znana aktorka komediowa Amy Schumer wyznała, że w tracie drugiego trymestru była nawet hospitalizowana z powodu tej choroby. Podobne doświadczenia w trakcie ciąży miały również siostry Kim i Kourtney Kardashian, a także Tori Spelling.
Naukowcy podkreślają, że ważne, by kobiety miały świadomość problemu i szybciej zgłaszały się do lekarza. Jeśli pacjentka nie zbagatelizuje porannych mdłości, diagnoza może być postawiona szybciej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl