Trwa ładowanie...

Poradnik zakupowy: na co zwrócić uwagę kupując drona?

Avatar placeholder
29.11.2018 18:38
Drony to nie tylko popularny gadżet, ale również sprzęt używany przez profesjonalistów
Drony to nie tylko popularny gadżet, ale również sprzęt używany przez profesjonalistów (istockphoto.com/golubovy)

Drony to popularny pomysł na prezent dla młodszych i starszych wielbicieli gadżetów oraz nowych technologii, ale wykorzystywany jest również przez profesjonalistów. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przed zakupem, by wybrać urządzenie dostosowane do potrzeb przyszłego użytkownika.

spis treści

1. Co musisz wiedzieć o dronach?

Dron to urządzenie, które oryginalnie zostało stworzone jako sprzęt do wykorzystania wojskowego. Obecnie dostępne są również do użytku cywilnego, stały się więc popularnym, profesjonalnym narzędziem do robienia zdjęć i nagrywania filmów, a także urządzeniem służącym rozrywce. Jeśli planujemy loty takim dronem rekreacyjnym, musimy przestrzegać prawa lotniczego. W kontekście tych małych statków powietrznych najważniejsze jest, by zawsze były w zasięgu wzroku, a także unosiły się w odległości min. 30 m od ludzi i 100 m od zabudowań. Najlepiej dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami, które dokładnie określają, jak bezpiecznie korzystać z dronów.

Drony to popularny pomysł na nowoczesny i niestandardowy prezent, w końcu wyróżniają się na tle tradycyjnych zabawek i gadżetów dla dzieci i młodzieży. Jeśli chcemy podarować drona dziecku czy nastolatkowi, musimy pamiętać, że to prawni opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za wszelkie uchybienia. Najlepiej w czasie zabawy dronem nie zostawiać młodego użytkownika bez opieki.

2. Ile kosztuje dron?

Jeśli kluczową sprawą jest dla nas cena drona, warto zwrocić uwagę na najprostsze modele do latania rozrywkowego - wystarczy nam już kilkaset złotych. Nawet niedrogie urządzenia mogą być wyposażone w prostą kamerę i pozwolą na wykonywanie ewolucji powietrznych. Drony półprofesjonalne oferują korzystniejszy stosunek jakości do ceny i lepiej radzą sobie w powietrzu, ich ceny zaczynają się jednak w okolicy 2 tys. zł. Najdroższe są oczywiście drony profesjonalne. Jeśli dron ma posłużyć głównie do zabawy i wykonywania prostych ewolucji powietrznych, wystarczy nam urządzenie z niższej półki cenowej.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

3. Wybór drona – najważniejsze cechy

Przy wyborze drona warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które będą miały wpływ na użytkowanie sprzętu. Dosyć istotna jest np. bateria, od której zależy maksymalny czas lotu drona. Standardowo jedno ładowanie akumulatora wystarczy na ok. 10 minut zabawy dronem rekreacyjnym. Urządzenia z wyższej półki mogą latać nawet 20-30 minut.

Nie bez znaczenia jest jakość wykonania drona, od której zależy odporność sprzętu na zderzenia i upadki z wysokości. Szczególnie podatne na uszkodzenia są plastikowe elementy, które są często wykorzystywane w tańszych urządzeniach. Na wygodę korzystania z drona wpływa też sposób sterowania – może do tego służyć specjalny kontroler lub smartfon. Drony z wyższej półki są zwykle trudniejsze w prowadzeniu, ale wyróżniają się za to większą czułością i dokładnością wykonywania manewrów. Jeśli poza dobrą zabawą zależy nam na dobrej jakości zdjęciach i filmach, zwróćmy uwagę na parametry kamery.

Mając drona, przetestuj go w atrakcyjnej przestrzeni. Na WP radarOkazji znajdziesz wycieczki z najpiękniejszymi widokami - w sam raz na Twój film z lotu ptaka.

Pozostaje jeszcze kwestia wyglądu drona. Możemy zdecydować się na urządzenia o różnej liczbie śmigieł, a więc quadrocoptery (4), hexacoptery (6) lub octocoptery (8). Wielu producentów oferuje też drony wyróżniające się oryginalnym i nowoczesnym designem, który nadaje im futurystycznego charakteru.

4. Dron – dodatkowe funkcje

Drony mogą pozwalać na skorzystanie z wielu ciekawych funkcji, warto się więc upewnić, czy interesujący nas model posiada któreś z nich. Przykładem może być system omijania przeszkód, który pomoże w sterowaniu dronem i uchroni go przed kolizjami. Przydatna może być funkcja automatycznego lądowania, która pozwoli urządzeniu powrócić na ziemię, nim wyczerpie się bateria. Jeśli zaopatrzymy się w drona z GPS-em, będziemy mogli wyznaczyć mu trasę lub nakazać podążanie za celem.

Polecane dla Ciebie