Trwa ładowanie...

Poradnik dla rodziców

Avatar placeholder
17.11.2014 14:18
Poradnik dla rodziców
Poradnik dla rodziców

Od kontaktu z wirusem do wystąpienia objawów upływa od 24 do 48 godzin. Dziecko zakażone rotawirusem już na 2 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby zaczyna wydzielać ze stolcem duże ilości cząstek wirusa i stanowi możliwe źródło zakażenia dla innych osób. Pierwszym objawem infekcji rotawirusem jest najczęściej gorączka, która nierzadko dochodzi nawet do 40 st. C. Często pojawia się ona przed innymi objawami i jest jedynym zwiastunem nadchodzącej choroby. Do gorączki dołączają się następnie ból brzucha i wodnista biegunka, a czasem także nudności i wymioty. Biegunka utrzymuje się najczęściej od 3 do 9 dni. Biegunka rotawirusowa bardzo często prowadzi do odwodnienia, szczególnie wśród niemowląt (badania pokazują, że do odwodnienia dochodzi w 80% infekcji u dzieci). Na skutek odwodnienia może dojść do zaburzeń pracy serca, niewydolności nerek, niekontrolowanego spadku ciśnienia krwi, napadów drgawkowych, śpiączki, zaburzeń świadomości oraz innych groźnych stanów.

spis treści

1. Opieka nad dzieckiem zakażonym rotawirusem

Jeżeli nie udało się uniknąć infekcji rotawirusowej, należy dziecko objąć wyjątkowo troskliwą opieką i uważnie obserwować jego zachowanie i samopoczucie. Niestety nie ma przyczynowego leczenia w przypadku biegunki rotawirusowej. Antybiotyki w tym przypadku są bezużyteczne. Zazwyczaj infekcja trwa od 3 do 9 dni. Najważniejsze jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu dziecka.

2. Jak nie dopuścić do odwodnienia u dziecka zakażonego rotawirusem?

Odwodnienie objawia się utratą na wadze, suchością śluzówek jamy ustnej, ponadto skóra staje się mało elastyczna, wiotka. Dalszymi

objawami odwodnienia, które rodzic może zaobserwować są postępujące zmęczenie dziecka oraz podsinione oczy. Ponieważ konsekwencje odwodnienia mogą być bardzo poważne, a niezauważenie jego objawów przez rodziców stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka, konieczne jest zapobieganie mu.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

W przypadku wystąpienia u malucha wodnistej biegunki, leczenie należy zacząć jak najszybciej od nawodnienia jego organizmu. Należy skonsultować się z lekarzem i od razu podawać dziecku płyny nawadniające, niejednokrotnie pozwoli to uniknąć powikłań odwodnienia i hospitalizacji. Najbardziej skutecznym sposobem nawodnienia jest podanie doustnych płynów nawadniających dostępnych w aptekach. Preparaty te dzięki prawidłowej zawartości elektrolitów, glukozy oraz doskonałemu wchłanianiu z przewodu pokarmowego umożliwiają przywrócenie właściwego nawodnienia organizmu oraz uzupełniają niedobory elektrolitów w organizmie dziecka. W celu nawodnienia nie należy podawać maluchowi soków lub napoi gazowanych, gdyż charakteryzują się one wysoką osmolarnością (z powodu znacznej zawartości cukrów „zabierają” wodę z krwi do przewodu pokarmowego) i mogą spowodować nawet nasilenie biegunki.

Płyny należy zacząć podawać jak najszybciej po wystąpieniu biegunki i po każdym luźnym stolcu, aby zapobiec wystąpieniu odwodnienia u malucha. W celu przywrócenia właściwego stanu flory bakteryjnej przewodu pokarmowego u dziecka (który w czasie zakażenia przewodu pokarmowego ulega „zachwianiu”) warto jest podawać powszechnie dostępne w aptekach probiotyki.

Jeżeli biegunce towarzyszą wymioty, należy szczególnie uważnie obserwować dziecko i jeszcze bardziej dbać o nawodnienie jego organizmu. Po każdych wymiotach (po około 15 minutach) należy podawać dziecku płyny, najlepiej doustne płyny nawadniające. Należy je dostarczać w małych ilościach, ale często, aby nie prowokować wymiotów. Nie należy zapominać o jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze