Trwa ładowanie...

Ponadczasowo i modnie zarazem. Meble w pokoju nastolatka

Avatar placeholder
28.08.2019 13:07
Ponadczasowo i modnie zarazem. Meble w pokoju nastolatka
Ponadczasowo i modnie zarazem. Meble w pokoju nastolatka

Organizacja młodzieżowego pomieszczenia wbrew pozorom nie jest prosta. Dobierając do niego meble, musimy czasem godzić sprzeczności. Takie pokoje powinny być bowiem przede wszystkim funkcjonalne, ale też posiadać dozę młodzieńczej fantazji swoich lokatorów.

1. Pomieszczenie do zabawy i nauki

Dla nastolatka jego własny pokój to coś więcej niż tylko pomieszczenie, w którym śpi i odrabia zadania domowe. Dziennikarka Jennifer Ebert z magazynu Home & Garden świetnie to ujęła w jednym ze swoich artykułów:

– Dla nastolatka jego pokój jest niczym fort chroniący go przed światem zewnętrznym. To miejsce, do którego zawsze może się udać, jeśli chce uzyskać trochę prywatnej przestrzeni albo spędzić przyjemny czas z przyjaciółmi lub członkami rodziny. To również pomieszczenie, gdzie po raz pierwszy ma możliwość wyrażania swoich własnych gustów, odmiennych od reszty domostwa.

Plakaty filmowe, puchary za osiągnięcia sportowe, pamiątki z wycieczek szkolnych – pokój nastolatka musi posiadać przestrzeń na takie rzeczy. Zarazem jednak meble tutaj powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Jego lokatorzy uczą się w nim przecież i odrabiają zadania domowe. Jak więc pogodzić te dwie różne role młodzieżowego pokoju?

2. Na początek dobry plan

Pierwszym, co warto zrobić podczas projektowania takiego pomieszczenia, jest jego podział na kilka wyraźnie oddzielonych od siebie części:

Strefa wypoczynku. Tutaj robimy miejsce na meble, takie jak łóżko (np. z kolekcji Kaspian, ID 15425) oraz fotel (kolekcja Ania, ID 22421). W przypadku pomieszczeń o małym metrażu pomyślmy o wstawieniu rozkładanej sofy (Ida II, ID 22544). Ta ostatnia spełni od razu kilka funkcji, łącznie z rozrywkową – jeśli przyjdą goście.

Strefa nauki. Nieodzowną jej częścią będzie oczywiście biurko (np. Kaspian – ID 1158), na tyle duże, by pomieścić zeszyty, podręczniki oraz komputer. W tej strefie nie może zabraknąć również krzesła obrotowego (Ministyle, ID 6197). Nad biurkiem umieścić możemy tablicę do pisania markerem lub korkową, albo wieszaki do zdjęć i wydruków.

Strefa przechowywania. To fragment pokoju, w którym umieścimy pojemną szafę, regał lub nawet meblościankę (kolekcja Malcolm – ID 10430, 10428 oraz 10427). Oprócz artykułów szkolnych oraz ubrań, nastolatek umieści tu także sprzęt sportowy oraz akcesoria związane z hobby i zainteresowaniami.

Inne strefy. Jeśli po wstępnym podziale pomieszczenia na części, zostało jeszcze trochę miejsca, pomyślmy o dodatkowych funkcjonalnościach. Może to być np. strefa do ćwiczeń albo ekspozycja hobby.

3. Użytkowa przestrzeń, fantazyjne detale

Decydując się na meble w pokoju nastolatka, postawmy na wzory najbardziej ponadczasowe. Może to być np. przytulna klasyka w odcieniach drewna lub dający uczucie swobody minimalizm o barwach bieli i szarości. Meble w takim pomieszczeniu muszą być przede wszystkim wytrzymałe, gdyż ich użytkownicy nieraz zapewne wystawią ich odporność na ciężką próbę. Takie podejście promuje choćby Hadley Mendelhson z serwisu internetowego MyDomain.com:

– Jeśli wykorzystujesz ponadczasowe meble, możesz im co pewien czas przydzielać kolejne funkcje oraz stale dawać nowe życie i osobowość. Na przykład klasyczna rama łóżka wpasuje się w pokój dla dziecka, jeśli tylko wykażemy się kreatywnością podczas wyboru posłania, tak aby odpowiadało wiekowi użytkownika.

Puścić wodze fantazji możemy właśnie, wybierając akcesoria oraz ozdoby do pokoju. Tu przyda się zresztą konsultacja z przyszłym lokatorem pomieszczenia. Elementami dekoracyjnymi pokoju mogą np. ramki ze zdjęciami bądź obrazami, fototapeta, wspomniane już plakaty, doniczki z roślinami, kolorowe poduszki na kanapie lub łóżku. Grunt, żeby taki element ozdobny dało się łatwo wymienić. Trendy designerskie zmieniają się przecież równie szybko, jak gusta młodej osoby.

4. Przydatne informacje

Nie wszystko wydaje się oczywiste w momencie, kiedy przychodzi do umeblowania pokoju dla nastolatka. Zobaczmy, co warto wiedzieć, zanim niedopatrzenia spowodują konieczność gruntownej reorganizacji pomieszczenia:

Rozmiary biurka. Powinny być dostosowane do wieku i wzrostu nastolatka. Jeśli jego wzrost wynosi od 1,4 do 1,55 m wysokość biurka musi wynosić ok. 65 cm. Preferowana szerokość blatu wynosi wtedy ok. 70 cm.

Miejsce siedzące. To jeden z mebli w pokoju młodzieżowym, przy którym możemy pozwolić sobie na różnorodność. Zamiast foteli możemy wykorzystać np. fantazyjne pufy.

Kolorystyka pokoju. Wybierzmy jeden dominujący kolor (np. niebieski, żółty) – reszta elementów będzie musiała się do niego dostosować. Nie bójmy się urozmaicić powierzchni ścian wzorzystymi tapetami bądź ozdobami naniesionymi przy pomocy farby i szablonów. W przypadku tych ostatnich warto zdecydować się na jeden motyw przewodni (np. plaża, muzyka, albo kosmos).

Wykorzystanie przestrzeni. Dzięki wiszącym półkom pokój zyska więcej miejsca na książki, a także elementy dekoracyjne. W przypadku, kiedy pokój ma dwóch lokatorów, montaż piętrowego łóżka pozwoli zaoszczędzić sporo przestrzeni.

Miejsce dla kolekcjonerów. Jeśli nastolatek lubi kolekcjonować przedmioty – od modeli sklejanych po nakrycia głowy – zapewnijmy mu przestrzeń, by mógł je wyeksponować. Dzięki temu pokój zyska nową wyjątkową ozdobę, a jego mieszkaniec będzie miał szanse popisać się kreatywnością. Takim obiektem wystawowym może być stół, komoda, gablota (najlepiej z plastiku lub szkła hartowanego) a nawet wieszak lub kołki wbite w ścianę.

5. Pokój nie tylko młodzieżowy

Pamiętajmy, że każdy dzień nastolatka mija w szybkim tempie. Ani się obejrzymy, a wyleci z rodzinnego gniazda w poszukiwaniu dalszej edukacji oraz pracy. Jeśli więc będziemy pamiętać o wykorzystaniu w jego pokoju funkcjonalnych mebli, takie pomieszczenie będzie nam łatwo przystosować następnie do użytku przez kolejnych, starszych i młodszych lokatorów.

Partnerem artykułu jest Black Red White

Polecane dla Ciebie