Pomysł na bukiet z kwiatów bzu. Postoi dłużej
Pięknie pachnące kwiaty bzu lilaka bardzo ładnie wyglądają w wiosennych bukietach zdobiących nasze domy. Jak sprawić, żeby bukiet przez długi czas zachował świeżość i ładny wygląd? Zobacz nasze porady.
1. Ozdobne kwiaty bzu lilaka
Bez lilak to zwyczajowa nazwa lilaka pospolitego. To jeden z najpiękniejszych krzewów do uprawy w ogrodach. Może osiągać nawet kilka metrów wysokości. Kwitnie od końca kwietnia do pierwszej dekady czerwca. Szczyt kwitnienia przypada na maj.
To właśnie w maju tak chętnie przynosimy kwitnące gałązki lilaka do domu. A jest w czym wybierać. W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć kolor biały, bladoróżowy, kremowo-żółty czy niebieskofioletowy. Odmiana "Sensation" wytwarza kwiaty dwubarwne (fioletowo-białe).
Jeśli chcemy, żeby gałązki bzu lilaka jak najdłużej pozostawały świeże, warto zastosować kilka trików.
2. Jak wydłużyć świeżość bukietu z bzu
O świeżość bukietu możemy zadbać już na etapie ścinania kwiatów bzu. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem. Co ważne, gałązki odcinamy ostrym nożem. Jeśli je oderwiemy szybciej zwiędną.
Przed wstawieniem do flakonu, z gałązek usuwamy drobne listki, które mogłyby się znaleźć w wodzie. W ten sposób ograniczymy ryzyko gnicia, które oprócz brzydkiego zapachu, powoduje też szybsze zamieranie roślin.
Po usunięciu listków końce gałązek (w miejscu cięcia) zanurzamy we wrzącej wodzie na ok. 20 sec. Można też użyć młotka do zmiażdżenia końcówek.
Do wody, w której będą stały kwiaty wsypujemy odżywkę przeznaczoną do roślin ciętych. Zamiast tego możemy też dodać odrobinę cukru. Wystarczy jedna łyżeczka.
Żeby bukiet utrzymał się dłużej musimy dbać o jego nawodnienie. Codziennie trzeba sprawdzać poziom wody, bo lilak ''lubi pić''. Podczas wymiany wody, dobrze jest przetrzeć zanurzone gałązki ściereczką, żeby usunąć śliski nalot.
Te wszystkie zabiegi sprawią, że bukiet z kwiatów lilaka będzie dłużej świeży.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl