Trwa ładowanie...

Pokój dziecka ma mały metraż? Umebluj go z głową

pokój dziecka
pokój dziecka (mat. klienta)

Powrót do szkoły to świetna okazja, by zrobić remont w pokoju pociechy. Dowiedz się, jak zaaranżować mały pokój, aby wyglądał na większy.

Duży i przestronny pokój dla dziecka to marzenie każdego rodzica. A co, jeśli w grę wchodzi mały metraż? Na szczęście, nawet niewielką przestrzeń można urządzić tak, by wydawała się optycznie większa. Jeśli dobrze ją rozplanujesz, bez trudu zmieścisz wszystkie potrzebne rzeczy: łóżko, regał, biurko czy zabawki.

1. Meble, które przydadzą się w pokoju dziecięcym

Wczesnoszkolne dziecko przede wszystkim potrzebuje przestrzeni do nauki, odrabiania lekcji, wypoczynku i rozwijania swoich pasji. Niezbędnym elementem w pokoju ucznia jest biurko. Dobrze, by yło wyposażone w przegródki, do których można schować zeszyty, piórnik i różne szkolne przybory. Ustaw mebel przodem lub bokiem do okna – w trakcie pracy przy nim, dziecko nie może sobie zasłaniać światła. Ponadto, promienie słoneczne padające na monitor komputera utrudniają dziecku skupienie się. Pamiętaj też, że uczeń praworęczny powinien mieć lampkę ustawioną po lewej stronie biurka.

Równie ważnym elementem wyposażenia jest krzesło obrotowe. Musi mieć wygodne siedzisko, zabudowane oparcie, stałe podłokietniki oraz regulowaną wysokość. Dziecko, siedząc przy nim, powinno mieć prawidłową postawę ciała (proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat i stopy dotykające podłogi) – w przeciwnym razie kręgosłup będzie mocno obciążony. Nie bez znaczenia jest także stabilna podstawa, tak aby krzesło bez problemu przesuwało się między podłogą a dywanem.

Nauka jest ważna, ale w trakcie urządzania pokoju, staraj się też uwzględnić zainteresowania pociechy. Twoje dziecko marzy, by zostać drugim Krzysztofem Kolumbem? Sprezentuj mu globus lub przyklej na ścianie fototapetę z mapą kontynentów.

A może największą pasją jest piłka nożna? Poszukaj dywanu lub narzuty na łóżko ze sportowym motywem. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby stworzyć przestrzeń, w której twój mały podróżnik lub przyszły mistrz olimpijski będzie mógł rozwijać swoją kreatywność.

2. Jak maksymalnie wykorzystać niewielki metraż?

Dobrym rozwiązaniem na zyskanie dodatkowej przestrzeni jest łóżko na antresoli. Możesz pod nim postawić biurko lub urządzić kącik do zabawy. Jeśli wolisz klasyczne rozwiązania, zdecyduj się na kupno wersalki. W ciągu dnia będzie służyć jako wygodne siedzisko, a wieczorem zmieni się w przytulne miejsce do spania.

W pokoju dziecka nie powinno zabraknąć także szafy. Ustaw ją w takim miejscu, aby nie ograniczała dostępu do okna (najlepiej w rogu). Wybierz taką z przesuwanymi drzwiami – nie będą zabierały dodatkowej przestrzeni.

Jeśli masz problem z utrzymaniem porządku w dziecięcej garderobie, trzymaj większość rzeczy w komodzie. Górną szufladę przeznacz na podkoszulki i t-shirty z krótkim rękawem. Nieco niżej umieść koszule i bluzki z długim rękawem, a także dłuższe spodnie i jeansy. Na samym dole mogą znaleźć się grubsze ubrania, czyli bluzy i swetry. Taka organizacja sprawi, że znacznie łatwiej okiełznasz ubraniowy chaos. Kto wie, może nawet twoja pociecha złapie bakcyla porządku!

3. Przestrzeń nie tylko do nauki

W strefie relaksu powinny znaleźć się pojemne szafki na zabawki, akcesoria sportowe, plastyczne i książki. Wygodnym rozwiązaniem są meble modułowe, które można łączyć w dowolny sposób. Można je wypełnić różnymi koszykami i pojemnikami na drobiazgi. Jeśli nie starczy miejsca na książki, zamontuj kreatywne półki. Mogą mieć różne kształty: chmurek, gałęzi, zygzaków lub plastrów miodu. Takie półki są nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale też pięknie wyglądają na ścianie.

4. Urządzanie pokoju – jakich błędów nie popełniać?

Dziecięce gusta zmieniają się bardzo szybko, dlatego nie warto kupować mebli inspirowanych bohaterami bajek. Najlepiej zdecydować się na wyposażenie w jednym kolorze, a następnie ożywić wystrój odpowiednimi dodatkami. Nie przesadzaj jednak z ilością dekoracji i ogranicz liczbę przedmiotów. W przeciwnym razie pokój będzie wyglądał na zagracony.

Wreszcie ściany – nie powinny być zbyt jaskrawe ani za ciemne. W niewielkich wnętrzach sprawdzają się jasne barwy – doskonale rozpraszają światło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Do pokoju dziecka wybierz zatem klasyczną biel lub jeden z modnych odcieni szarości. Możesz też zdecydować się na delikatną wanilię, subtelny błękit lub pudrowy róż.

Pamiętaj, że pokój dziecka to jego królestwo. Pociecha powinna czuć się w nim dobrze, przytulnie i bezpiecznie. Dzięki odpowiedniej aranżacji oraz kolorystyce, nawet dysponując niewielkim metrażem, możesz stworzyć wspaniałą przestrzeń do nauki i zabawy.

Partnerem artykułu jest Black Red White

Polecane dla Ciebie