Trwa ładowanie...

Aż chwyciła za telefon. "Matka nie zamierzała nic zrobić"

Avatar placeholder
27.06.2024 09:47
Pokazała zdjęcie z parku. "Matka nie zamierzała nic zrobić"
Pokazała zdjęcie z parku. "Matka nie zamierzała nic zrobić" (Getty Images, zdjęcie czytelniczki )

Gdy temperatury wzrastają, a słońce świecie coraz mocniej, rodzice często przykrywają głeboki wózek z pieluszką, by ochronić oczy dziecka przez promieniami. To wielki błąd, który sprawia, że wózek może stać się śmiertelną pułapką.

spis treści

1. Pokazała zdjęcie z parku

"Zdjęcie zrobione dziś w parku 3 Maja w Łodzi o godz. 13. Mimo grzecznego zwrócenia uwagi, matka nie zamierzała nic zrobić. Mówiła, że dziecku słońce świeci w oczy. Dziś żar leje się z nieba, a ona wystawiła się i opala na ławce, a dziecko się dusi. Nawet uwagi nie zwróciła, czy się nie przegrzało, czy ma powietrze" - napisała w mailu do redakcji nasza czytelniczka, która przesłała zdjęcie.

Faktycznie, taki widok nie należy w Polsce do rzadkości. Wielu rodziców nie wie, że w letnie dni głęboki wózek, który jest obity grubą tkaniną i rzadko posiada specjalne otwory wentylacyjne, może stać się bardzo gorący.

Jeśli dodatkowo przykryjemy dziecko kocykiem i zasłonimy wózek pieluszką flanelową dla ochrony przed słońcem, istnieje ryzyko przegrzania malucha. Wózek przykryty w upał pieluszką może stać się śmiertelną pułapką.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Wózek stał w pełnym słońcu
Wózek stał w pełnym słońcu (Zdjęcie nadesłane przez czytelniczkę WP Parenting)

Takie zachowanie sprawia, że wózek zamienia się w piekarnik, a brak cyrkulacji powietrza podnosi temperaturę do niebezpiecznego poziomu. To z kolei prowadzi nie tylko do problemów z oddychaniem, ale i do zaburzeń naturalnej termoregulacji, powodując pocenie się dziecka, co sprawia, że jego ubranie staje się wilgotne i chłodzi ciało, zwiększając podatność na infekcje.

2. Eksperyment z wózkiem i pieluszką

Szwedzki pediatra, Svante Norgren, pracujący w szpitalu dziecięcym im. Astrid Lindgren w Sztokholmie, podniósł kwestię ograniczonego przepływu powietrza w wózku, twierdząc, że może zwiększać ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Dziennikarze gazety "Svenska Dagbladet" przeprowadzili eksperyment, pozostawiając wózek na słońcu i mierząc wzrost temperatury w jego wnętrzu. Gdy dodatkowo przykryli go materiałem, temperatura wewnątrz osiągnęła poziom tropikalny. Badanie to pokazało, jak istotna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza dla bezpieczeństwa i komfortu dziecka.

3. Ochrona niemowlęcia przed przegrzaniem

Przez pierwsze tygodnie życia niemowlęta są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury, ponieważ ich system termoregulacji jest jeszcze niedojrzały. Mając to na uwadze, ważne jest, aby unikać nadmiernego okrywania wózka. Zamiast grubych koców czy pieluszek, zastosuj lekkie, przewiewne materiały, które nie zatrzymają ciepła.

Ubieranie maluszka w upalne dni powinno być przemyślane. Lekkie body z krótkim rękawem i cienka pieluszka to wystarczająca ochrona. Odradza się zakładanie skarpetek czy czapeczek, gdy dziecko znajduje się w cieniu lub w chłodniejszym miejscu. Jeśli jednak decydujemy się na wyjście na bezpośrednie słońce, konieczne jest nakrycie główki dziecka, by chronić je przed szkodliwym działaniem promieni UV.

4. Jak sprawdzić, czy dziecko nie przegrzewa się?

Regularne kontrolowanie temperatury ciała małego dziecka jest niezbędne. Dotknij skóry na karku. Jeżeli jest ciepła, ale nie gorąca i wilgotna, temperatura jest prawidłowa. Jeśli jednak kark jest rozgrzany i lepki, może to oznaczać, że maluszek jest przegrzany.

Czerwone policzki, spocony kark, niepokój, przyspieszony oddech oraz nadmierna senność są alarmującymi sygnałami, że niemowlę może być przegrzane. W takiej sytuacji, konieczne jest natychmiastowe schłodzenie dziecka i udanie się w chłodniejsze miejsce, aby uniknąć ryzyka udaru cieplnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze