Trwa ładowanie...

Pogoda i klimat. Wszystko o pogodzie, klimacie i ich zmianach (recenzja)

Avatar placeholder
26.01.2015 13:59
Pogoda i klimat. Wszystko o pogodzie, klimacie i ich zmianach (recenzja)
Pogoda i klimat. Wszystko o pogodzie, klimacie i ich zmianach (recenzja)

Mamo, skąd się biorą pioruny? Tato, jak powstaje tęcza? Dlaczego chmury mają różny kształt? Jak powstają pory roku? Tego typu pytania mogą rodzić się w dziecięcych głowach w nieskończoność. Coś, nad czym się już nie zastanawiamy albo nam, dorosłym, przysparza co najwyżej zmartwień, gdy nie spełnia naszych oczekiwań, jest tak dalece skomplikowane, że trudno o proste odpowiedzi na tego typu pytania. Pogoda jest jednak tak ciekawym zjawiskiem, że nie powinno nas dziwić, iż pociechy pragną wiedzieć o niej jak najwięcej. Sama pamiętam z dzieciństwa opowieść babci o piorunie kulistym i wciąż to wspomnienie wzbudza we mnie dreszczyk emocji…

spis treści
Pogoda i klimat - Christiane Dorion
Pogoda i klimat - Christiane Dorion

zobacz galerię

1. Ciekawa strona meteorologii

Z odpowiedzią na te wszystkie trudne pytania, z którymi nie zawsze jesteśmy w stanie sobie poradzić, przychodzi książka pt. „Pogoda i klimat. Wszystko o pogodzie, klimacie i ich zmianach” autorstwa Christiane Dorion. Pewnie to „wszystko” w tytule dla specjalisty jest śmiechu warte, ale dla mnie – laika meteorologii, w zupełności wystarczy. A dzieciom? Myślę, że też będą usatysfakcjonowane. Książka zawiera zaledwie 18 stron, ale za to jakich! Nie dość, że są dużego formatu i wykonane z kartonu, to jeszcze kryją w sobie różnego rodzaju klapki, trójwymiarowe, konstrukcje, pokrętła i inne tego typu atrakcje, które wpływają na to, że książka jest nie tylko „słowem drukowanym”, ale staje się interaktywną zabawką, za każdym razem tak samo interesującą.

2. Przyjemne z pożytecznym

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"

Każda rozkładówka to osobny rozdział dość wyczerpująco odpowiadający na poszczególne pytania: „Skąd się bierze pogoda? Skąd się bierze deszcz? Co to jest front atmosferyczny? Dlaczego wieje wiatr? Jak powstaje prognoza pogody? Co to jest huragan? Co to jest klimat? Jaki klimat panował w przeszłości? Czy zmieniamy klimat?”

Proszę sobie teraz w duchu odpowiedzieć, czy potrafimy dziecku udzielić wyczerpującej, a zarazem prostej odpowiedzi na każde z tych pytań. Nie ukrywam, że ja nie potrafię! Dlatego tak bardzo się cieszę, że taka książka pojawiła się na rynku. Pozycja ta jednak nie jest łatwą lekturą i na pewno lepiej odbiorą ją dzieci, które co nieco z fizyki i geografii przyswoiły już w szkole. Informacji jest naprawdę sporo; nie brak także trudnych wyrażeń, jak nazwy sfer otaczających ziemię czy łacińskie nazwy chmur, pojawia się kilka faktów historycznych i obco brzmiących nazwisk. Na pewno wiedza zdobyta dzięki tej książce przyda się w szkole i zaskoczy niejednego kolegę. A ile przy tym zabawy! Polecam!

_Pogoda i klimat. Wszystko o pogodzie, klimacie i ich zmianach

Christiane Dorion

Ilustracje: Beverley Young

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Wydawnictwo Debit 2011_

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.