Trwa ładowanie...

Niezwykły przypadek w Singapurze. Kobieta urodziła dziecko z przeciwciałami COVID-19 długo po zakażeniu się koronawirusem

Avatar placeholder
Katarzyna Domagała 29.11.2020 13:41
Kobieta z Singapuru urodziła dziecko z przeciwciałami COVID-19
Kobieta z Singapuru urodziła dziecko z przeciwciałami COVID-19 (123rf)

Niezwykła historia wydarzyła się w Singapurze. Pewna kobieta, która będąc w ciąży zakaziła się koronawirusem SARS-CoV-2, urodziła dziecko posiadające przeciwciała COVID-19. Ten przypadek może dostarczyć nowych informacji w temacie przenoszenia koronawirusa z kobiety ciężarnej na dziecko.

spis treści

1. Dziecko z przeciwciałami COVID-19 przyszło na świat. Niezwykły przypadek

31-letnia Celine Ng-Chan niedawo urodziła synka o imieniu Aldrin, u którego lekarze wykryli przeciwciała COVID-19. Poinformował o tym singapurski dziennik "Straits Times" powołując się na opinię pediatry.

Skąd przeciwciała u chłopca? Kobieta zakaziła się koronawirusem SARS-CoV-2 na początku pandemii, w marcu, podczas wycieczki po Europie. To były pierwsze tygodnie ciąży. Infekcję przeszła bardzo łagodnie, więc po spędzeniu 2 tygodni w szpitalu wypisano ją do domu. Dotychczasowe badania wskazywały, że z dzieckiem jest wszystko w porządku.

Zobacz film: "Czy suche dłonie mogą być objawem COVID-19?"

Nikt nie spodziewał się jednak, że u chłopca pojawią się przeciwciała, gdy lekarze zrobili test po urodzeniu.

"To bardzo ciekawe. Pediatra powiedział, że ja sama nie mam już przeciwciał COVID-19, ale ma je Aldrin. Mój lekarz podejrzewa, że przekazałam mu moje przeciwciała COVID-19 w czasie ciąży" – powiedziała Ng-Chan.

2. Transmisja koronawirusa na dziecko zdarza się bardzo rzadko. Oficjalne stanowiska badawcze

To jeden z pierwszych takich przypadków. Przypomnijmy, że temat przenoszenia koronawirusa SARS-CoV-2 na dziecko podczas ciąży wciąż nie jest zbadany.

Światowa Organizacja Zdrowia podtrzymuje stanowisko, że nadal nie wiadomo, czy kobieta chora na COVID-19 może przekazać wirusa płodowi lub dziecku podczas ciąży lub porodu. Dotychczas nie wykryto aktywnego wirusa w próbkach płynu otaczającego dziecko w macicy ani w mleku matki.

Co więcej, chińscy lekarze donosili wcześniej, że przeciwciała zanikają u dzieci, które urodziły kobiety zakażone koronawirusem. Z kolei lekarze z amerykańskiego Columbia University Irving Medical Center w New York-Presbyterian Hospital na łamach czasopisma "JAMA Pediatrics" stwierdzili, że transmisja koronawirusa z matki na noworodka występuje bardzo rzadko. Tym bardziej przypadek matki z Singapuru jest ciekawy.

Zobacz także: Koronawirus może atakować łożyska kobiet w ciąży. Nowe badania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze