Trwa ładowanie...

Po czym poznać polskie truskawki? Zwróć uwagę na 5 charakterystycznych cech

 Marta Słupska
17.05.2023 14:54
Truskawki
Truskawki (East News)

Sezon truskawkowy w Polsce rozpoczyna się w maju. Łubianki pełne dorodnych czerwonych owoców kuszą kupujących w sklepach i na straganach. Chociaż truskawki pełne są witamin, przeciwutleniaczy i niezwykle ważnego dla zdrowia jelit błonnika, mogą jeszcze zawierać w sobie niepożądany dodatek: pestycydy.

spis treści

1. Czy jedzenie truskawek jest groźne dla zdrowia?

Uwielbiane przez wielu truskawki znalazły się na tegorocznym podium tak zwanego "rankingu brudnej dwunastki", czyli produktów najbardziej zanieczyszczonych pestycydami. Co roku publikuje go Environmental Working Group (EWG). Zestawienie powstaje na podstawie badań przeprowadzanych na próbkach warzyw i owoców.

Zaraz za truskawkami znajdującymi się na niechlubnym pierwszym miejscu listy plasują się kolejno: szpinak, jarmuż, kapusta i liście gorczycy, a w dalszej kolejności jeszcze m.in. brzoskwinie, gruszki, nektarynki i jabłka.

Spożywanie zanieczyszczonych owoców, w tym truskawek, jest niebezpieczne przede wszystkim dla dzieci. Pestycydy mogą u najmłodszych prowadzić do przewlekłych komplikacji zdrowotnych, w tym przyczyniać się do rozwoju astmy i nowotworów.

Czy w Polsce mamy się czego obawiać? Mgr Justyna Kowalska-Bąbik, dietetyk Centrum Dietetycznego Online NCEŻ (Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej) w rozmowie z "Wprost" uspokaja, że nie można danych ze Stanów Zjednoczonych przełożyć bezpośrednio na polskie realia. Wynika to z odmiennych w różnych częściach świata przepisów i innych zasad uprawy roślin.

"W krajach Unii Europejskiej obowiązują określone przez odpowiednie rozporządzenia listy dopuszczonych do stosowania środków ochrony roślin oraz ich najwyższe dopuszczalne pozostałości w gotowym do sprzedaży produkcie. Jest to ustalone na takim poziomie, by nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia konsumenta nawet przy dłuższej ekspozycji, czyli regularnym spożywaniu danego produktu" - powiedziała ekspertka.

Kowalska-Bąbik przypomniała również, że w 2019 roku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH - Państwowy Instytut Badawczy przygotował analizę 81 próbek truskawek pod kątem obecności pozostałości pestycydów. 68 z nich było produkcji krajowej, 11 z państw trzecich, a jedna z innego niż polska kraju Unii Europejskiej. Zgodnie z opublikowanymi wnioskami spożywanie truskawek nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla zdrowia konsumentów.

2. Jak w gąszczu truskawek rozpoznać te polskie?

Aby więc mieć pewność, że wybieramy truskawki krajowe, co do których możemy mieć pewność, że są bezpieczne dla zdrowia, należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

  • Cena truskawek. Niestety, podejrzanie tanie owoce często są sprowadzane zza granicy, np. z Hiszpanii.
  • Kształt. Polskie truskawki są bardziej zaokrąglone, miewają kształt serca, podczas gdy te z importu są często wydłużone i okazałej wielkości,
  • Wygląd szypułki. W przypadku polskich truskawek będzie ona zwykle intensywnie zielona i sztywna, w przypadku importowanych - raczej zwiędnięta, "zmęczona", przylegająca do owocu. Dodatkowo truskawki sprowadzanych z Maroka mają nieproporcjonalnie duże i długie szypułki.
  • Zapach owoców. Polskie truskawki intensywnie pachną, zwłaszcza przy szypułce. Sprowadzane z zza granicy bywa, że nie pachną wcale.
  • Kolor owocu przy szypułce. W krajowych truskawkach jest on czerwony, ponieważ owoce zbiera się, gdy dojrzeją i od razu przeznacza się je do handlu. Z kolei zagraniczne truskawki często mają jaśniejszy kolor przy szypułce, gdyż zbiera się je wcześniej, by przetrzymały podróż.

3. Zanim zjesz truskawki

Truskawki, jak każdy owoc czy warzywo, należy dokładnie umyć przed spożyciem. Przed przygotowaniem owoców i po nim trzeba także umyć ręce. Eksperci radzą, by takie mycie bieżącą wodą z mydłem trwało 20 sekund.

Jeśli chodzi o walory smakowe, zaleca się, by przed myciem nie usuwać szypułek truskawek. Dzięki temu owoce nie nasiąkną wodą.

Zobacz film: "Rodzicie myśleli, że to ugryzienie komara. Okazło się, że dziewczynka choruje na białaczkę"

4. Czy małe dziecko może jeść truskawki?

Większość dzieci uwielbia truskawki - są słodkie i aromatyczne. Problem pojawia się jednak, gdy okazuje się, że maluch ma alergię na te owoce.

Uczulenie na truskawki u dzieci jest bardzo groźne i może stanowić zagrożenie życia. Wynika nie z tego, że owoce te są same w sobie niebezpieczne, bo nie są, lecz z tego, że organizm malucha może się okazać na nie nadwrażliwy.

Objawy alergii na truskawki to:

• mrowienie i swędzenie języka oraz jamy ustnej, • obrzęk warg, gardła, języka i twarzy, • mrowienie, pieczenie podniebienia, • trudności w oddychaniu, świszczący oddech, • bóle brzucha, • biegunka, wymioty, • wysypka, pokrzywka na skórze, • świąd skóry, • wstrząs anafilaktyczny.

Truskawki
Truskawki (East News)

Najbardziej niebezpieczną reakcją na zjedzenie truskawek przez osobę na nie uczuloną jest reakcja anafilaktyczna. Stanowi ona zagrożenie życia, dlatego jeśli wystąpi (pojawią się duszności, obrzęki, utrata przytomności), należy niezwłocznie wezwać karetkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze