Trwa ładowanie...

Pilne wycofanie produktu. Wykryto obecność niebezpiecznych substancji

Avatar placeholder
28.11.2023 10:30
Prezes UOKiK pilnie wycofuje zestaw zabawek. Mają zostać zniszczone
Prezes UOKiK pilnie wycofuje zestaw zabawek. Mają zostać zniszczone (East News)

Wycofanie z obrotu zabawek wiąże się zazwyczaj z tym, że są one niebezpieczne dla najmłodszych. Tak jest także tym razem. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował o usunięciu z rynku zestawu gumowych kaczek, w których przekroczono limit ftalanów.

spis treści

1. Wycofana zabawka

Zabawka, którą prezes UOKiK wycofuje z obrotu, to zestaw kaczek o kodzie EAN 5902388786680 i numerze produktu ADR17944. Dystrybutorem wyrobu jest ANDAR S.C. HURTOWNIA DLA SKLEPÓW 4 ZŁ ANETA I DARIUSZ KLIŃSCY, Fabianki 85J, 87-811 Fabianki.

Opis zabawki: "zestaw 4 gumowych piszczków do ściskają w kształcie kaczuszek, przeznaczonych do zabawy w kąpieli. Zestaw zawiera dużą kaczkę, trzy małe kaczuszki i małe nadmuchane koło. Piszczki są wykonane z żółtej gumy, mają pomalowane na czerwono dzioby i czarno-białe oczka. Pod spodem każdej z kaczuszek zostały osadzone wykonane z tworzywa gwizdki - piszczałki zabawkowe. Opakowanie to siatka z tworzywa sztucznego".

Zobacz film: "Nie wyrzucaj skórki po cytrynie. Włóż ją do zmywarki"

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, badania laboratoryjne wykazały, że produkt nie spełnia wymagań z uwagi na obecność niebezpiecznych substancji chemicznych - ftalanów. Ich limit w zabawce został przekroczony (chodzi o ftalan DEHP oraz ftalan DIBP).

Ftalany są substancjami wysokiego ryzyka. Uważa się, że mają negatywny wpływ na rozrodczość. Mogą się dostać do układu pokarmowego poprzez skórę lub w wyniku inhalacji (w tym drugim przypadku są bardziej toksyczne).

"Przedsiębiorca nie dopełnił obowiązku określonego w art. 17 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 8 ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z 2022 r. poz. 1854), z uwagi na niesprawdzenia przed udostępnieniem wyrobu na rynku czy producent spełnił obowiązek umieszczenia na wyrobie informacji umożliwiających identyfikację producenta" - napisano w uzasadnieniu.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał wycofanie gumowych zabawek z rynku i ich zniszczenie. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze