Pies uczy dziecko raczkować. Nagranie podbija sieć
Raczkowanie niemowląt to pierwszy krok do większej samodzielności dziecka. Jednak czasami nauka tej czynności nie idzie jak po maśle. Pewna młoda mama opublikowała na TikToku nagranie obrazujące pierwszą lekcję samodzielnego poruszania się jej synka. Chłopczyk pobierał ją u wyjątkowego nauczyciela.
1. Przyjaźń z psem od najmłodszych lat
W dzieciństwie niemal każdy z nas marzył o posiadaniu słodkiego czworonoga.
Kontakt dzieci ze zwierzętami jest najczęściej pełen miłości i zaufania. I choć kilkulatkowie nie zdają sobie sprawy z tego, jak duży obowiązek wiąże się z opieką nad czworonogiem, dzięki niemu wiele się uczą. Szybszy jest ich rozwój w sferze ruchowej, emocjonalnej i poznawczej. Już na tak wczesnym etapie dowiadują się, że zwierzę, podobnie jak człowiek, cieszy się, smuci, cierpi czy złości. To kształtuje w nich poczucie empatii.
Taka przyjaźń między dzieckiem a zwierzęciem jest przepełniona zaufaniem i oddaniem. Pupil potrafi się za nią odwdzięczyć. Świadczy o tym choćby historia pieska z Florydy.
Właścicielka czworonoga, Lori Dugas, postanowiła udostępnić na TikToku nagranie obrazujące "lekcję" raczkowania jej synka.
@kahluasadventure #paralyzeddog#happiness#saturday#fyp#findyourgrace#happyvibes#baby#nourisheveryyou #beautiful #weekendvibes#crawling#gettingaround#love#teaching ♬ original sound - Kahlua The Paralyzed Dog
2. Pies uczył raczkować niemowlaka
Na krótkim filmiku widzimy, że maluch siedzi na podłodze i nie wie, co ma zrobić. Wtedy z pomocą przychodzi uroczy piesek o imieniu Kahlua.
- To nasz mały skarb. Adoptowaliśmy go, gdy złamał kręgosłup, spadając z trzypiętrowego balkonu. Niestety obrażenia były tak rozległe, że spowodowały paraliż - tłumaczy Lori.
W dalszej części nagrania widzimy, jak Kahlua próbuje "zaprezentować" chłopczykowi to jak powinno wyglądać raczkowanie.
W tle słyszymy dopingujący głos mamy maluszka.
- Kahlua pokaż mu, jak to się robi - mówi kobieta.
Po chwili widzimy, że dziecko próbuje naśladować swojego pupila. Maluszek bardzo się stara, wszak zadanie nie jest takie proste. Jednak wreszcie się udaje i jesteśmy świadkami wręcz modelowego raczkowania.
3. Kiedy niemowlę rozpoczyna swoje pierwsze wędrówki?
Rodzice często szukają w internecie odpowiedzi na pytanie - kiedy dziecko zaczyna raczkować?
Według WHO przedział czasowy, w jakim dziecko powinno osiągnąć umiejętność czworakowania i raczkowania to 5,5-13 miesiąc życia. Należy podkreślić, że około 10 proc. zdrowych dzieci nie przemieszcza się w taki sposób w ogóle, a u tych niemowląt, u których czworakowanie występuje, często połączone jest ono z równoległą nauką innych umiejętności ruchowych.
Początkowo bobas umie kręcić się wokół własnej osi, ale nie potrafi jeszcze się przesunąć. Kolejnym krokiem jest pełzanie do tyłu, a dopiero potem maluch zaczyna "czołgać się" do przodu.
Dzieje się tak dlatego, że rączki dziecka są w tym czasie sprawniejsze niż nóżki - dziecko po prostu odpycha się rączkami od podłoża. Najczęściej między siódmym a ósmym miesiącem życia, dziecko siada po raz pierwszy. Jest to znak, że ciało malucha rozwinęło się na tyle, że jest on w stanie już utrzymać się na czworakach.
Maluch najpierw uczy się stawania na czworakach, dopiero po jakimś czasie, kiedy będzie już potrafił utrzymać równowagę, ruszy przed siebie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl