Trwa ładowanie...

Pierwszy dzień wiosny. Kiedy wypada, jakie zwyczaje wiążą się z tym dniem?

 Ewa Rosiecka
07.12.2021 23:50
Pierwszy dzień wiosny
Pierwszy dzień wiosny (Adobe Stock)

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny każdego roku wypada tego samego dnia, w dzień równonocy wiosennej. Po długiej zimie większość z nas z utęsknieniem wyczekuje cieplejszych i dłuższych dni i z radością wita nadejście wiosny. Pierwszy dzień tej pory roku wiąże się z kilkoma zwyczajami, a niektóre z nich wywodzą się jeszcze z czasów prasłowiańskich. Jakie to zwyczaje? Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny?

spis treści

1. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny?

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny co roku wypada tego samego dnia, w przeciwieństwie do daty rozpoczęcia wiosny astrologicznej, którą wyznacza wędrówka słońca po ekliptyce. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca i trwa do 21 czerwca. W 2022 roku pierwszy dzień wiosny wypada w poniedziałek.

2. Jakie są zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny?

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej najbardziej spektakularnie obchodzą dzieci, ponieważ jest to jednocześnie tzw. Dzień Wagarowicza. Tego dnia zwykle nie odbywają się lekcje. Uczniowie biorą udział w różnego rodzaju uroczystościach, wycieczkach lub też topią Marzannę. Na czym to polega?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"
Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata
Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata [13 zdjęć]

W Polsce według tradycji Wigilia rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawi się pierwsza

zobacz galerię

Marzanna to kukła na kiju, zrobiona ze słomy i różnych tkanin, symbolizująca zimę, którą należy wrzucić do rzeki, aby nastała wiosna. Zwyczaj ten obecnie jest po prostu zabawą, jednak dawniej w czasach słowiańskich traktowany był bardzo poważnie, jako rytuał.

Z topieniem Marzanny wiązały się różne przesądy, m.in. nie wolno było dotknąć jej pływającej w rzece, ponieważ groziło to uschnięciem ręki. Gdy ktoś obejrzał się w drodze powrotnej, mógł ściągnąć na siebie groźną chorobę, a potknięcie się i przewrócenie mogło oznaczać śmierć w ciągu najbliższego roku.

3. Pierwszy dzień wiosny a równonoc wiosenna

Pierwszy dzień wiosny to także tzw. równonoc wiosenna. Co oznacza to określenie? Z równonocą, inaczej ekwinokcjum, mamy do czynienia, gdy dzień i noc są sobie niemal równe. Takie zjawisko obserwujemy dwa razy w roku - 21 marca jako równonoc wiosenna i 23 września jako równonoc jesienna.

W czasie trwania równonocy wiosennej na wieczornym niebie możemy zaobserwować niezwykle jasno świecącą planetę Wenus, która tworzy tego wieczoru wspaniałe konstelacje z innymi niebieskimi obiektami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze