Trwa ładowanie...

Pielęgniarka zemdlała na porodówce. Wszystko przez wygląd dziecka

Avatar placeholder
04.10.2022 16:11
TikTokerka nagrywa filmy z dzieckiem, które cierpi na syndrom wilkołaka
TikTokerka nagrywa filmy z dzieckiem, które cierpi na syndrom wilkołaka (TikTok)

Kiedy się urodziła, lekarz nie wiedział co powiedzieć, a pielęgniarka zemdlała. W takich okolicznościach na świat przyszła Missclyen, u której zdiagnozowano tzw. zespół wilkołaka. Ciało dziewczynki w całości było pokryte bujnym owłosieniem.

Nadmierne owłosienie występuje na całym ciele, również na twarzy dziewczynki
Nadmierne owłosienie występuje na całym ciele, również na twarzy dziewczynki (TikTok)

1. Dziewczynka wilkołak

Kilkuletnia dziś Missclyen urodziła się z nadmiernym owłosieniem, które już od narodzin występowało również na jej twarzy. Rodzice dziewczynki udzielili wywiadu, w którym opowiadają, że lekarz po porodzie nie wiedział, co jest przyczyną wyjątkowego wyglądu dziecka.

"Dyżurna pielęgniarka zemdlała zaraz po narodzinach" - wspomina mama dziewczynki.

Dodatkowo rodzice zrelacjonowali reakcję lekarza, który nie wiedział, co ma powiedzieć matce. Pokazał tylko córkę i powiedział, że prawdopodobnie ma rzadką wadę genetyczną.

"Trzęsły mu się ręce, nie był na to przygotowany podobnie jak my" - opowiada matka Missclyen.

Życie dziewczynki i jej rodziców można oglądać na TikToku. Właścicielka kanału zablokowała możliwość dodawania komentarzy.

@rabiatuladawiyah8896 Terjumpa baby viral yg comel ni kat HOSP ❤️ Anugerah ALLAH .. #fypシ #foryou #viral #babycomel #tiktoksarawak ♬ Tuhan Jagakan Dia - Motif Band

2. Czym jest syndrom wilkołaka?

Syndrom wilkołaka zwany też zespołem Ambras. Jest to zaburzenie genetyczne, które objawia się przez nadmierne owłosienie różnych części ciała. Choroba ta najbardziej widoczna jest wtedy, gdy nadmierne owłosienie pojawia się na twarzy.

Co ciekawe hipertrichoza równie często występuje u kobiet, jak i u mężczyzn. Pierwszy raz opisano ją już w XVII wieku. U chorych nadmierna ilość włosów najczęściej występuje na ramionach, nogach, tułowiu i twarzy.

Nie istnieje skuteczne lekarstwo na tę genetyczną mutację, a leczenie polega na zahamowaniu wzrostu włosów, a także na goleniu miejsc dotkniętych chorobą.

Osoby z syndromem wilkołaka często spotykają się z niezrozumieniem i są wyśmiewane przez otoczenie. Dlatego Rabiatul uważa, że tak ważne jest, by tłumaczyć społeczeństwu, czym jest zespół Ambras i uświadamiać, jak ważna jest akceptacja otoczenia.

Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze