Trwa ładowanie...

Opowieści z Narnii. Bohaterowie, streszczenie

 Ewa Rosiecka
24.03.2022 07:20
Opowieści z Narnii to seria książek uwielbiana przez dzieci na całym świecie
Opowieści z Narnii to seria książek uwielbiana przez dzieci na całym świecie (Adobe Stock)

Opowieści z Narnii to uwielbiana przez dzieci i młodzież bestsellerowa seria książek. Uważana za klasykę literatury dla dzieci, sprzedana w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy, przetłumaczona na czterdzieści języków. Jedna z jej części: "Lew, czarownica i stara szafa" to obowiązkowa lektura w V klasie szkoły podstawowej. Kto napisał "Opowieści z Narnii"? Skąd bierze się fenomen tej serii?

spis treści

1. Kto napisał Opowieści z Narnii?

Autorem serii książek "Opowieści z Narnii" jest brytyjski pisarz, filolog i filozog, C.S. Lewis czyli Clive Staples Lewis. Specjalizował się on w tematyce literatury średniowiecznej, był krytykiem literackim i działał też w zakresie apologetyki chrześcijańskiej.

Co ciekawe, przyjaźnił się z innym sławnym pisarzem, J.R.R. Tolkienem, razem z którym wykładał na wydziale literatury angielskiej na Oksfordzie.

Cykl fantastycznych "Opowieści z Narnii" napisał w latach 1950 - 1956, pierwsze polskie wydanie pojawiło się w latach 1985 - 1989.

2. Opowieści z Narnii - streszczenie

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

"Lew, czarownica i stara szafa" to pierwsza część serii. Stanowi początek przygód czwórki dzieci, które wskutek bombardowania Londynu w czasie II wojny światowej trafiły do domu starszego profesora.

Pewnego dnia najmłodsza z rodzeństwa Łucja odkrywa, że stara szafa to nie tylko mebel z futrami, ale także tajne przejście do zupełnie innego świata.

Dowiaduje się od napotkanego tam fauna, że trafiła do Narnii, w której panuje zła Czarownica, która zarządziła wieczną zimę i zabroniła obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia.

Mieszkańcom tej niezwykłej krainy grozi niebezpieczeństwo i to właśnie nasi bohaterzy mogą ich ocalić. Ogromnym wparciem będzie też dla bohaterskiego rodzeństwa Lew Aslan.

3. Kim są bohaterowie Opowieści z Narnii?

Oto krótka charakterystyka najważniejszych bohaterów cyklu Opowieści z Narnii:

  • Piotr - najstarszy z rodzeństwa, dzielny, odpowiedzialny i odważny, troskliwy, mądry i zrównoważony;
  • Zuzanna - rezolutna, pragmatyczna, wrażliwa, czuje się odpowiedzialna za młodsze rodzeństwo;
  • Edmund - postać początkowo nie budząca sympatii - dokucza Łucji, zaprzeczając istnieniu Narnii, kłamie, jest obłudny i niegodziwy, złośliwy i nielojalny wobec swojego rodzeństwa; w przebiegu akcji jego postawa zmienia się zupełnie, zaczyna rozumieć, że był pod wpływem złej czarownicy, ostatecznie staje się mądry i sprawiedliwy;
  • Łucja - najmłodsza z rodzeństwa, niezwykle wrażliwa, ale jednocześnie odważna, posiada ogromną wyobraźnię twórczą, ponadto jest życzliwa i bardzo kocha swoje rodzeństwo;
  • Biała Czarownica, Królowa Narnii - bardzo wysoka kobieta o bladej, niemal białej twarzy, surowej, zimnej i dumnej; jest okrutna, bezwzględna i fałszywa, żądna władzy, boi się Aslana:
  • Aslan - dziki lew, syn Wielkiego Władcy-Zza-Morza, jest Królem puszczy, choć nieczęsto w niej bywa, bardzo szlachetny i dzielny, dobrowolnie znosi wszelkie upokorzenia i umiera, po czym zmartwychwaje by pokonać śmierć.

4. W jakiej kolejności czytać serię Opowieści z Narnii?

Na cykl "Opowieści z Narnii" składa się 7 tomów, które powinniśmy czytać w następującej kolejności:

  • Lew, czarownica i stara szafa;
  • Książę Kaspian;
  • Podróż wędrowca do świtu;
  • Srebrne krzesło;
  • Koń i jego chłopiec;
  • Siostrzeniec czarodzieja;
  • Ostatnia bitwa.

5. Dlaczego warto przeczytać "Opowieści z Narnii"?

Siedem książek serii to lektura obowiązkowa dla młodych czytelników, rozpoczynających podróż czytelniczą. Stała się inspiracją dla wielu innych współczesnych autorów, na stale wchodząc do kanonu literatury dziecięcej.

Dlaczego uwielbiamy "Opowieści z Narnii"? Tym, co szczególnie przyciąga do tej serii, jest wyrazistość jej bohaterów. Małe dziewczynki pragną być tak odważne, jak Łucja oraz piękne jak Zuzanna, chłopcy zaś mogą widzieć siebie w Edmundzie lub czerpać wzorce od mądrego Piotra.

Zachowanie postaci daje nam wskazówki moralne, jak postępować w życiu, aby godnie je przeżyć. Seria pokazuje, co w życiu jest najważniejsze: przyjaźń, lojalność, odwaga i poświęcenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze