Trwa ładowanie...

Ojciec dwójki dzieci "wyczuł" chorobę. Taki objaw dawał rak mózgu

 Katarzyna Prus
11.02.2023 13:05
Neil Danziger z rodziną
Neil Danziger z rodziną (Instagram)

Guz mózgu najłatwiej skojarzyć z silnym bólem głowy, ale nowotwór nie zawsze musi dawać charakterystyczne objawy. Często są one bardzo nietypowe i zaskakujące. 47-letni Neil Danziger, ojciec dwójki dzieci dosłownie "wyczuł" chorobę kilka miesięcy przed diagnozą. Jak to możliwe?

spis treści
Neil Danziger miał nietypowe objawy raka mozgu
Neil Danziger miał nietypowe objawy raka mozgu (Instagram)

1. "Wyczuł" raka mózgu

O tym jak bardzo nietypowe symptomy może dawać rak mózgu, przekonał się 47-letni Neil Danziger. Brytyjczyk poczuł swąd spalenizny. Problem w tym, że w pobliżu nie było niczego, co mogłoby być źródłem takiego zapachu. W dodatku nie było to jednorazowe wrażenie. Dziwne napady zaczęły się powtarzać i trwały przeważnie około 10 sekund. Wcześniej mężczyźnie dokuczały też zawroty głowy, ale nie powiązał tych objawów.

W końcu stało się to na tyle niepokojące, że 47-latek zgłosił się do lekarza. Niestety, badania wykazały najgorszy możliwy scenariusz - rak mózgu. Diagnoza była szokiem, ale mężczyzna nie zamierzał się poddać. Po operacji usunięcia guza okazało się, że to gwiaździak pilocytarny o niskim stopniu złośliwości.

2. Nietypowe objawy guza mózgu

Guz był jednak otoczony zmutowanymi komórkami, konieczna była więc jeszcze radioterapia i chemioterapia. Niestety, nawet po zakończeniu leczenia, lekarze nie są w stanie przewidzieć, czy guz się odnowi. Może pojawić się w tym samym lub w innym miejscu. Dlatego mężczyzna jest pod stałą opieką lekarzy, a jego stan jest ściśle monitorowany.

Najczęstsze objawy raka mózgu to:

  • bóle głowy, które w miarę wzrostu guza są coraz częstsze i silniejsze,
  • mdłości i wymioty (odczuwane przeważnie rano),
  • senność,
  • utrata przytomności.

Mogą to być również symptomy neurologiczne, w tym zaburzenia węchu, które zależą od lokalizacji guza. Guzy zlokalizowane w płacie skroniowym mogą wywoływać u chorego dziwne wrażenia zapachowe. Gdy guz atakuje płat czołowy, może dojść nawet do całkowitej utraty węchu. Z kolei guzy położone w okolicy płata ciemieniowego, mogą zakłócać przekazywanie informacji do mózgu odbieranych za pomocą zmysłów węchu i smaku.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze