Odżywiające szampony do włosów. Które wybrać zimą?
Zimą potrzebujemy specjalnych kosmetyków odżywiających, które będą miały dobry wpływ na kondycję włosów. Tym bardziej, że mroźne powietrze na zewnątrz oraz ogrzewanie w domu sprzyjają takim problemom, jak przetłuszczenie się włosów, łamanie się i rozdwajanie końcówek, łupież czy wypadanie włosów. Jak sobie poradzić w sytuacji, kiedy na szczotce zostaje o wiele więcej włosów niż powinno? Czy wybór szamponu ma wpływ na ich kondycję? Przekonajmy się na własnej skórze (a tak naprawdę na włosach), jakie kosmetyki myjące powinniśmy stosować, aby misternie zrobiona fryzura zachwycała.
1. Odżywczy szampon do włosów przetłuszczających się
Zimą częściej zmagamy się z nadmiernym wydzielaniem się sebum, na co duży wpływ mają niekorzystne warunki atmosferyczne. Noszenie ciasnej czapki również nie sprzyja kondycji włosów, pozostawiając fryzurę oklapłą, jednak to nie oznacza, że zimą nie powinniśmy mieć żadnego okrycia głowy. Ciepła czapka wykonana z naturalnego materiału, obszerny kaptur lub bawełniana stylowa chusta to świetne rozwiązanie na zimową aurę, które pomoże poprawić stan naszej głowy.
Prostym trikiem jest spryskanie wnętrza czapki suchym szamponem tak, aby gruczoły nie wydzielały nadmiernej ilości sebum. A jaki będzie najlepszy szampon do włosów przetłuszczających się? Najlepiej zdecydować się na kosmetyk oparty na naturalnych składnikach np. wyciągach z ziół (pokrzywy, rozmarynu czy rumianku).
W przypadku włosów przetłuszczających się ważna jest również technika mycia głowy, którą delikatnie masujemy szamponem, a następnie spłukujemy dokładnie letnią wodą. Ręcznik służy nam jedynie do okręcenia głowy, jednak włosy warto suszyć w sposób naturalny bez użycia suszarki i prostownicy, które mogą niszczyć strukturę łuski.
2. Odżywczy szampon do włosów suchych i łamliwych
Na przeciwległym biegunie jest problem z włosami suchymi skłonnymi do łamania się, a także rozdwajania. W tym przypadku regularne podcinanie końcówek jest podstawą, jednak jakiego szamponu używać, by przywrócić im witalność?
Na pewno będziemy potrzebowali natłuszczenia, by poprawić gospodarkę wodno-lipidową głowy. Możemy używać szamponu z silikonem, który nada włosom blask. Warto dokładnie czytać skład kosmetyków, ponieważ nie powinny zawierać agresywnych składników. Szampon bez SLS, za to z dużą ilością protein i lipidów, to świetny wybór. Możemy zdecydować się na kosmetyk z masłem shea bądź z kokosem, który będzie nawilżał i zamykał łuski oraz je regenerował.
Jeśli włosy są nie tylko suche i łamliwe, ale również cienkie, zwróćmy szczególną uwagę na łagodzący szampon unoszący fryzurę od nasady, tak aby dodać jej objętości. Dobrym rozwiązaniem jest szampon z keratyną, która wnika w łuskę i odbudowuje ją od wewnątrz. Chroni przed otwieraniem się włosa oraz zabiegami mechanicznymi, takimi jak czesanie czy suszenie.
3. Odżywczy szampon do włosów wypadających
Zimą włosy mogą nadmiernie wypadać, na co wpływ mają nie tylko warunki atmosferyczne, ale również prowadzony tryb życia. Zazwyczaj nasze plany noworoczne wiążą się ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów, jednak zapominamy, że zła dieta bez konsultacji ze specjalistą, może wywołać odwrotny efekt, który wiąże się właśnie z wypadaniem włosów. Chcąc je zabezpieczyć, nie możemy stosować tylko suplementów działających od wewnątrz.
Zwróćmy uwagę na kosmetyki do włosów, które trzymamy w łazience. Prawdopodobnie będziemy potrzebowali nowego szamponu – z ziołami oraz witaminami, jednocześnie wzmacniającego i pobudzającego cebulki do wzrostu. Szampon z keratyną wygładzi splątane włosy, nada im blask, a także odżywi.
Pamiętajmy, że jeśli włosy pomimo stosowanych zabiegów, nie przestają wypadać lub wypadają razem z cebulkami, powinniśmy zgłosić się jak najszybciej do dermatologa, ponieważ może to mieć związek z chorobą (np. niedoczynnością tarczycy).
4. Odżywczy szampon przeciwłupieżowy
Dolegliwością, z którą zmagamy się zimą, jest również łupież. Jeśli jego ślady zaczynają zdobić nasze ramiona, warto wspomóc się odżywiającym szamponem z wyciągiem z ziół lub z pantenolem. Prowitamina B5 skutecznie zniweluje uczucie swędzenia, a także pozbędziemy się białych płatów martwego naskórka.
Pamiętajmy o dokładnym spłukiwaniu szamponu oraz unikaniu odżywek, które mają pozostać na włosach do wchłonięcia, ponieważ obciążają włosy. Łupież może potęgować częste stosowanie lakieru, pianki i suchego szamponu, dlatego warto je zamienić na naturalne olejki, które pomogą nam ułożyć wymarzoną fryzurę.