Właściwości lipidów w kosmetykach
Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków, w składzie których znajdują się lipidy. Specjaliści zalecają ich stosowanie do pielęgnacji skóry suchej i zniszczonej. Na czym polega działanie tych składników?
Lipidy, obecne w preparatach kosmetycznych w postaci olejów, to jedne z najstarszych środków medycznych i pielęgnacyjnych. Dzisiaj stanowią komponent wielu dobrej jakości kosmetyków. Pełnią w nich dwojaką rolę. Z jednej strony stanowią bazę dla obecnych w preparacie substancji czynnych, z drugiej zaś ułatwiają przenikanie przez skórę składników leczniczych. Dzięki temu docierają one w głębsze jej warstwy, odżywiając ją od wewnątrz.
1. Funkcje i rodzaje lipidów
Lipidy obecne są w naszej skórze w sposób naturalny. Odpowiadają m.in. za regulację gospodarki wodno-tłuszczowej skóry i jej właściwe nawilżenie, zapewniają ochronę przed czynnikami środowiskowymi, np. zanieczyszczeniami, promieniowaniem słonecznym, wiatrem czy chłodem. Jeśli ilość lipidów w skórze jest nieodpowiednia, staje się ona chropowata, szorstka, co z kolei sprzyja powstawaniu mikrouszkodzeń.
W naskórku występują różne rodzaje lipidów, np. fosfolipidy, steroidy i ceramidy. Są one naturalne, a zatem szczególnie istotne dla skóry. Nie wywołują podrażnień, wręcz przeciwnie – wspomagają ich niwelowanie. Toleruje je nawet bardzo zniszczony naskórek.
Szczególne właściwości lipidów sprawiły, że są one często wykorzystywane do produkcji kosmetyków dedykowanych skórze bardzo suchej. Preparaty, w których skład wchodzą, poleca się również w leczeniu chorób skóry, np. atopowego zapalenia skóry.
Jednym z lipidów, o właściwościach którego mówi się coraz głośniej, jest masło karite (shea). Jest to tłuszcz roślinny pozyskiwany z owoców afrykańskiego drzewa orzechowego. W stanie surowym przybiera barwę od ciemnobrązowej do zielonej.
Przez bardzo długi czas pozostaje świeże, nie wymaga dodatku substancji konserwujących. Wykazuje działanie antybakteryjne, kojące, regenerujące. Czyni skórę bardziej elastyczną. W naturalny sposób zabezpiecza ją przed działaniem szkodliwych czynników pochodzących ze świata zewnętrznego, m.in. promieni słonecznych. Opóźnia również procesy starzenia.
2. Lipidy w kosmetykach dla dzieci
Warstwa lipidowa naskórka u naszych pociech jest bardzo cienka. Łatwo o jej osłabienie. Przyczynia się do tego ciepłe i suche powietrze. Wysoka temperatura powoduje znaczną utratę wody z powierzchni ciała, co sprzyja uszkodzeniom skóry. Staje się ona podrażniona, sucha, szorstka, przez co nie może należycie spełniać swojej podstawowej funkcji ochronnej. Dlatego tak ważne jest, by w czasie codziennej pielęgnacji uzupełniać w skórze poziom lipidów. Pomogą w tym kosmetyki, które nie tylko zapewnią właściwe nawilżenie, ale przede wszystkim obfitują w odpowiednie substancje tłuszczowe (lipidy), witaminy oraz składniki odżywcze. Nie zawierają mydła, które wraz z zanieczyszczeniami usuwa barierę hydrolipidową. W przypadku skóry suchej, zniszczonej i skłonnej do podrażnień właściwy preparat pozostawi na niej ochronną warstwę tłuszczową.
Lipidy są również niezwykle istotne w kontekście chorób skóry, które często dotykają małych pacjentów. W przebiegu dermatoz dochodzi do upośledzenia syntezy ceramidów oraz związków lipidowych. Skóra nie spełnia swojego zadania, czyli nie chroni organizmu przed środowiskiem zewnętrznym, jak również słabiej utrzymuje wodę. To sprawia, że jest szorstka, pozbawiona elastyczności, nadwrażliwa. Objawom tym towarzyszy silny świąd, który znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie (wywołuje rozdrażnienie i nerwowość).
Skóra ze skłonnością do atopii wymaga zatem stałego uzupełniania warstwy lipidowej naskórka, co można osiągnąć poprzez regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków. Preparatów wykazujących działanie odżywiające i regenerujące najlepiej szukać w aptekach.