Od 2015 roku nazwano tak dwie dziewczynki. Kojarzy się z wsią
Niektóre imiona biją rekordy popularności, podczas gdy inne nieco odeszły w zapomnienie. Są także i te, które nigdy nie cieszyły się szczególną popularnością i rodzice rzadko nadawali je dzieciom.
1. Mało popularne imię
Jednym z imion, których rodzice unikają, jest Genowefa. W 2015 roku w Polsce otrzymały je zaledwie dwie dziewczynki i od tego czasu już więcej nie zostało zgłoszone w urzędzie stanu cywilnego.
Najbardziej znaną posiadaczką tego imienia jest Genowefa Pigwa, kabaretowa postać wykreowana przez Bronisława Opałko. Czy właśnie przez to skojarzenie rodzice unikają nadawania go córkom?
Choć Genowefa Pigwa była wiejską kobietą z charakterystyczną zapaską i chustką na głowie, samo imię Genowefa ma piękną historię i wdzięczne brzmienie. Mimo to wielu osobom kojarzy się zbyt swojsko.
2. Pochodzenie imienia
Imię Genowefa ma pochodzenie romańsko-celtycko-germańskie. Imię to może oznaczać kobietę szlachetnego rodu, córkę nieba lub wojowniczkę. Najpewniej chodzi o połączenie łacińskiego słowa gena (ród) i celtyckiego wifa (żona). Oznacza kobietę szlachetnie urodzoną, "dziewczynę z siłą", czyli prawdziwą wojowniczkę.
Św. Genowefa z kolei jest w Kościele rzymskokatolickim patronką dziewic, pasterzy, producentów świec woskowych, rybaków, rzemieślników, właścicieli składów win i żołnierzy. Na obrazach przedstawiana jest jako młoda pasterka lub mniszka.
3. Imieniny Genowefy i zdrobnienia
Posiadaczka tego imienia może obchodzić imieniny 3 stycznia lub 9 listopada. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Gafka, Gefa, Genia, Genofa, Genowefka, Gesia, Giania, Gienia, Gieniusia, Gienka.
Obecnie imię nosi 49147 Polek i zwykle są to osoby w podeszłym wieku. Warto także dodać, że choć Genowefą nazwano dwie dziewczynki w 2015 roku. Później takiego zgłoszenia w urzędzie stanu cywilnego już nie było.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl