Trwa ładowanie...

Od 2015 roku nazwano tak dwie dziewczynki. Kojarzy się z wsią

Avatar placeholder
Dominika Najda 15.06.2024 08:54
Brzmi swojsko, ale ma piękne znaczenie
Brzmi swojsko, ale ma piękne znaczenie (Adobe Stock )

Niektóre imiona biją rekordy popularności, podczas gdy inne nieco odeszły w zapomnienie. Są także i te, które nigdy nie cieszyły się szczególną popularnością i rodzice rzadko nadawali je dzieciom.

spis treści

1. Mało popularne imię

Jednym z imion, których rodzice unikają, jest Genowefa. W 2015 roku w Polsce otrzymały je zaledwie dwie dziewczynki i od tego czasu już więcej nie zostało zgłoszone w urzędzie stanu cywilnego.

Najbardziej znaną posiadaczką tego imienia jest Genowefa Pigwa, kabaretowa postać wykreowana przez Bronisława Opałko. Czy właśnie przez to skojarzenie rodzice unikają nadawania go córkom?

Zobacz film: "Imiona inspirowane nazwami kwiatów"

Choć Genowefa Pigwa była wiejską kobietą z charakterystyczną zapaską i chustką na głowie, samo imię Genowefa ma piękną historię i wdzięczne brzmienie. Mimo to wielu osobom kojarzy się zbyt swojsko.

2. Pochodzenie imienia

Imię Genowefa ma pochodzenie romańsko-celtycko-germańskie. Imię to może oznaczać kobietę szlachetnego rodu, córkę nieba lub wojowniczkę. Najpewniej chodzi o połączenie łacińskiego słowa gena (ród) i celtyckiego wifa (żona). Oznacza kobietę szlachetnie urodzoną, "dziewczynę z siłą", czyli prawdziwą wojowniczkę.

Św. Genowefa z kolei jest w Kościele rzymskokatolickim patronką dziewic, pasterzy, producentów świec woskowych, rybaków, rzemieślników, właścicieli składów win i żołnierzy. Na obrazach przedstawiana jest jako młoda pasterka lub mniszka.

3. Imieniny Genowefy i zdrobnienia

Posiadaczka tego imienia może obchodzić imieniny 3 stycznia lub 9 listopada. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Gafka, Gefa, Genia, Genofa, Genowefka, Gesia, Giania, Gienia, Gieniusia, Gienka.

Obecnie imię nosi 49147 Polek i zwykle są to osoby w podeszłym wieku. Warto także dodać, że choć Genowefą nazwano dwie dziewczynki w 2015 roku. Później takiego zgłoszenia w urzędzie stanu cywilnego już nie było.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze