Trwa ładowanie...

Obudziła się z czarnymi plamami. Nietypowa metoda wychowawcza

Avatar placeholder
30.07.2023 17:30
Obudziła się z czarnymi plamami. Nietypowa metoda wychowawcza
Obudziła się z czarnymi plamami. Nietypowa metoda wychowawcza (Facebook )

Pewna dziewczynka spędzała przed ekranem telefonu zbyt dużo czasu. Mama nie wiedziała, jak odzwyczaić dziecko od takiej aktywności, a prośby i groźby nic nie dawały. W końcu w jej głowie pojawił się pomysł, który szybko został zrealizowany. Kobieta pochwaliła się jego efektem w sieci, ale nie wszyscy popierają jej zachowanie.

spis treści

1. Czarne plamy wokół oczu dziecka

Uzależnienie od korzystania z telefonu czy komputera to problem dzisiejszych czasów. Już kilkuletnie dzieci potrafią spędzać w ten sposób każdą wolną chwilę. Mama kilkulatki z Malezji nie wiedziała, co zrobić, aby jej córka ograniczyła granie w gry na telefonie. Uciekła się więc do drastycznych środków.

Kiedy jej dziecko miało popołudniową drzemkę, zakradła się do niego i przy pomocy ciemnych cieni narysowała czarne plamy wokół oczu. Wyglądało to strasznie, więc nic dziwnego, że dziewczynka się przestraszyła, gdy wstała. Krzyczała i płakała, ponieważ bała się, że coś jej się stało. Mama ze stoickim spokojem wyjaśniła jej, że to zapewne skutek przesiadywania przed telefonem.

Zobacz film: "Dr Feleszko o stanie psychicznym dzieci po pandemii koronawirusa"

"Powiedziałam, że to dlatego, że tak dużo grała w gry i lepiej, żeby nie bawiła się tak więcej" - poinformowała kobieta w udostępnionym poście, który zawiera zdjęcie płaczącego malucha.

Dziewczynka byla nieświadoma oszustwa. Postanowiła odstawić urządzenie, więc rodzicielka osiągnęła swój cel. Czy było to jednak dobre posunięcie?

2. Trauma na całe życie?

Internauci nie są przekonani do tej metody wychowawczej. Uważają, że dziecko w ten sposób zostało narażone na niepotrzebny stres. Udostępniony post spotkał się również z krytyką ekspertów ds. zdrowia.

Do sprawy odnieśli się nawet eksperci z malezyjskiego ministerstwa zdrowia. Na facebookowej stronie resortu "Public Health Malaysia" przeczytać możemy, że takie postępowanie może doprowadzić do urazu w psychice dziecka.

"Każda forma traumy pozostaje w pamięci na długo. A straszenie dziecka nie jest najlepszym sposobem na zmianę jego zachowania" - czytamy.

Dzieci, które doświadczyły traumy, mogą mieć w przyszłości problemy z emocjami. Skutkiem psychicznego urazu może być utrata pewności siebie, agresja, uczucie niepokoju i strachu oraz wycofanie się. Trzeba pamiętać, że dziecko darzy rodzica ogromnym zaufaniem. Jeśli więc zawiedzie się na nim, czy nadal będzie w stanie mu zaufać?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze