O czym pamiętać wykupując polisę dla dziecka?
Ubezpieczenie dziecka to bardzo szerokie zagadnienie. Nie stanowi jednorodnej oferty i nie obejmuje odgórnie ustalonego przepisami zakresu świadczeń. Szczegóły polis różnią się między sobą w zależności od typu. Wybór finalnego zabezpieczenia zawsze powinien być wynikiem określonej sytuacji i priorytetów, jakie mają rodzice. Wykupując polisę, zastanowić powinniśmy się nad dostępnymi opcjami i wybrać tę optymalną.
Statystyki są umiarkowanie optymistyczne. Tylko 25 proc. dorosłych Polaków zdecydowało się na samodzielne wykupienie polisy. Prócz tego istnieje grupa osób, ubezpieczających się wówczas, gdy okoliczności sprzyjają, na przykład dzięki istnieniu dedykowanej oferty w miejscu pracy. Znamienne jest jednak to, że ojcostwo i macierzyństwo zmieniają sporo. Rodzice wykupują indywidualne ubezpieczenie dwukrotnie częściej niż osoby bezdzietne. Na rynku znajduje się kilka rodzajów polis, które w kontekście bardzo różnych wydarzeń oferują szeroki zakres świadczeń.
1. Ubezpieczenie dziecka na życie
Ubezpieczenie dziecka chroni przede wszystkim zdrowie i życie najmłodszych członków rodziny. Korzystając z tej usługi, zyskujemy najczęściej pomoc finansową, dostęp do opieki lekarskiej, specjalistycznych badań czy rehabilitacji niezbędnej po wypadku lub chorobie.
Dodatkowo uwzględnia się pobyt w szpitalu związany z utratą zdrowia i uszkodzeniem ciała na skutek zachorowania lub wypadku. Niektóre polisy mają wpisaną w listę zdarzeń na przykład usługę dostawy leków. Opcjonalne są również świadczenia opiekuńcze oraz wypłata środków, jeśli dojdzie do śmierci osoby ubezpieczonej.
Korzystnym wariantem może, choć nie musi, okazać się polisa rodzinna. To nic innego jak wykupienie własnego, imiennego ubezpieczenia z możliwością rozszerzenia świadczeń również na innych członków rodziny. Świadczenia są w tym przypadku standardowe i obejmują przeważnie: śmierć ubezpieczonego, trwały uszczerbek na zdrowiu, poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu oraz operację, niezdolność do pracy czy osierocenie dziecka.
To, czy zakup wspólnej polisy rodzinnej jest bardziej opłacalny niż wykupywanie indywidualnych ubezpieczeń na życie dla każdego członka rodziny, należy zweryfikować poprzez analizę zakresu oferowanej ochrony!
2. Polisa posagowa
Polisy posagowe znajdują się w grupie produktów ubezpieczeniowych, cieszących się najmniejszym zainteresowaniem Polaków. Łączą funkcję ubezpieczenia i gromadzenia kapitału. Opłacając jedną składkę, zapewniamy w ten sposób zarówno zabezpieczenie finansowe dziecka w razie śmierci rodzica oraz odkładanie funduszy na jego przyszłość.
W przypadku polisy posagowej ubezpieczonym jest rodzic, zaś współubezpieczonym jego pociecha. W razie wystąpienia danego zdarzenia - tutaj: śmierci rodzica - dziecko otrzymuje rentę. Same oszczędności zaś wypłacane są w terminie późniejszym, ustalonym podczas podpisywania dokumentów (na przykład w momencie osiągnięcia pełnoletniości lub ukończenia szkoły). Nierzadko w przypadku tego ubezpieczenia pojawiają się dodatkowe zapisy, zapewniające opiekę medyczną (konsultacji lekarskich, badań, rehabilitacji) w razie ciężkiej choroby.
3. Ubezpieczenie szkolne
Według badań ARC Rynek i Opinia, 91 proc. rodziców deklaruje, że ich dziecko korzysta z ubezpieczenia szkolnego. To nic innego jak ubezpieczenie dziecka NNW w wariancie grupowym, przeznaczonym dla uczniów. Alternatywą jest polisa zakupiona indywidualnie. Na czym polega różnica?
Przeważnie oferta szkolna jest ograniczona do świadczeń bazowych, obejmujących przede wszystkim nieszczęśliwe wypadki, uszczerbek na zdrowiu, poważne zachorowanie czy pobyt w szpitalu. Indywidualnie można pakiet poszerzyć o wydarzenia niestandardowe. Przydaje się to szczególnie, gdy dziecko uprawia kontuzjogenny sport poza murami placówki.
Niektórzy ubezpieczyciele oferują również zwrot kosztów w przypadku konieczności poszukiwania zaginionego dziecka, udzielenia korepetycji czy pomocy psychologicznej w trakcie leczenia.
To ważna odpowiedź na oczekiwania rodziców, także dlatego, że – zgodnie z cytowanym wyżej badaniem ARC Rynek i Opinia – są oni w stanie zapłacić dodatkowo za szybszy dostęp do pomocy medycznej, weryfikację diagnozy oraz korepetycje w razie dłuższej nieobecności w szkole.
Składki na ubezpieczenie szkolne i ubezpieczenie dziecka nnw są zbliżone wysokością i sprowadzają się do kilkudziesięciu złotych. Oczywiście, jak każda polisa, także i ta ma swoje ograniczenia.
Do najpopularniejszych wyłączeń zalicza się uszczerbek na zdrowiu spowodowany umyślnym działaniem, łamaniem prawa, stosowaniem środków odurzających czy uprawianiem sportu, jeśli nie zostały one uwzględnione w stosownym zapisie umowy ubezpieczeniowej. Jeśli więc dziecko pasjonuje się piłką nożną, dobrze ten czynnik uwzględnić w ubezpieczeniu.
Badania pokazują, że większość osób ma świadomość korzyści płynących z ubezpieczeń. Jednocześnie udowadniają, że – dzięki rodzicielstwu – ubezpieczamy się chętniej i jesteśmy w stanie poszerzyć zakres świadczeń poza ten standardowy.
Artykuł sponsorowany