Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

#FruitSnackChallenge to nowy kontrowersyjny hit na Instagramie. Rodzice odtwarzają stanfordzki eksperyment z piankami

Nowe wyzwanie #FruitSnackChallenge robi na Instagramie furorę. Rodzice stawiają przed dzieckiem smakołyki i proszą je, aby poczekało, dopóki mama lub tata nie wrócą. Reakcja niektórych dzieci potrafi rozbawić do łez. Nie brakuje jednak głosów krytyki, że rodzice dla lajków w mediach społecznościowych narażają dzieci na stres.

1. Eksperyment z piankami

Głównym celem #FruitSnackChallenge jest nauczenie dzieci cierpliwości i odraczania przyjemności.

Sam pomysł nie jest nowy. W latach 70 Walter Mischel, profesor Uniwersytetu Stanforda, przeprowadził słynny eksperyment z piankami marshmallow. Wzięło w nim udział 32 dzieci w wieku od 3 do 5 lat.

W ramach eksperymentu przed dziećmi stawiano talerz z pankami, a dorośli wychodzili z pokoju na ok. 15 min. Dzieci miały same dokonać wyboru: zjeść słodycze od razu po wyjściu badacza albo poczekać do jego powrotu, a wtedy dostać znacznie więcej słodyczy. Po latach ponownie nawiązano kontakt z uczestnikami badania. Okazało się, że dzieci, które oparły się pokusie, osiągnęły większe sukcesy na polu zawodowym.

2. Celebryci włączają się w #FruitSnackChallenge

Wielu rodziców uważa, że #FruitSnackChallenge to świetna metoda wychowawcza, która pomaga dzieciom wykształcić cierpliwość.

Pomysł bardzo szybko przyjął się w sieci. Tylko na TikTok-u hashtag #fruitsnackchallenge użyto 2,8 mln razy. Filmiki ze swoimi dziećmi zaczęli publikować nawet celebryci.

Przykładowo Kylie Jenner chciała nauczyć swoją 2-letnią córeczkę cierpliwości. Celebrytka postawiła przed małą Stormie miskę słodkości i poprosiła, żeby dziewczynka nie dotykała smakołyków, dopóki mama wróci do pokoju.

Jak zareagowała dziewczynka? Najpierw siedziała cicho, a potem rzuciła się do miski z cukierkami. Film z wyzwaniem Stormi obejrzano ponad 41 mln razy na Instagramie.

3. FruitSnackChallenge to znęcanie się nad dziećmi?

Wyzwanie #FruitSnackChallenge nie jest pomysłem nowym, ale jest na miarę dzisiejszych czasów. Wszystko bowiem dzieje się w mediach społecznościowych. Lajki pod filmikami, pokazującymi jak dzieci ciężko walczą z pokusą, przynoszą korzyść tylko rodzicom.

Wyświetl ten post na Instagramie.

PASSED ‼️#fruitsnackchallenge

Post udostępniony przez Liv 🍭 (@livgracegonzalez)

Wielu internautów krytykuje rodziców za to, że udostępniają wizerunek swoich dzieci. Nie mniej wątpliwości budzi sama metoda wychowawcza, bo dzieci można nauczyć cierpliwości na wiele innych sposobów.

Zobacz film: "Matka przestrzega przed niebezpiecznym wyzwaniem. Jest popularne (WIDEO)"

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.