Trwa ładowanie...

Nowe skutki uboczne szczepionek

Szczepionka przeciwko pneumokokom powoduje wzmocnienie bakterii haemophilus influenzae
Szczepionka przeciwko pneumokokom powoduje wzmocnienie bakterii haemophilus influenzae (123rf)

Najczęściej na zakażenie ucha chorują dzieci, które nie ukończyły 3. roku życia. Schorzenie powodują bakterie i wirusy. To każdego roku przyczyna 10 mln wizyt u lekarza. Dzięki szczepionce przeciwko pneumokokom odsetek amerykańskich kilkulatków zmagających się z tą infekcją zmniejszył się o 20 proc. Okazuje się jednak, że szczepienie, które chroni organizm dziecka przed powodującymi ją bakteriami, ma skutki uboczne.

1. Szczepionka przeciwko pneumokokom

Liczba dzieci, mieszkańców Ameryki, które borykają się z infekcją ucha w pierwszych 3 latach swojego życia, znacząco się zmniejszyła w ostatnich trzech dekadach. Zgodnie z najnowszymi wynikami analiz, które zostały opublikowane w czasopiśmie "Pediatrics", spadła z 80 do 60 proc. (w porównaniu z informacjami z 1980 r.).

Dane te, to rezultat pracy naukowców nad wynikami badań 600 małych pacjentów, którzy leczyli się w klinice Rochester w Nowym Jorku w ciągu 10 lat (od 2006 do 2016 r.). Eksperci odkryli spadek liczby infekcji ucha, które są wywoływane przez bakterie streptococcus pneumonia. To efekt wprowadzenia w 2000 r. szczepionki przeciwko pneumokokom (jej pierwotna wersja została zaktualizowana w 2010 r.).

Mama i jej dzieci zakażone. ''Stałam się zagorzałą zwolenniczką szczepień, ponieważ należy myśleć o innych ludziach''
Mama i jej dzieci zakażone. ''Stałam się zagorzałą zwolenniczką szczepień, ponieważ należy myśleć o innych ludziach'' [4 zdjęcia]

Szczepionki i dylemat: szczepić dzieci czy nie, jest nadal jednym z głównych tematów debaty publicznej

zobacz galerię

2. Skutki uboczne szczepionki przeciwko pneumokokom

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Aby przeanalizować rodzaje bakterii, które wywołują infekcję ucha u dzieci, naukowcy przeprowadzili procedurę, która polegała na odprowadzeniu płynu z tych organów. W toku badań odkryli zmianę w bakteriach powodujących infekcję ucha. Skuteczność zwalczania choroby wywołanej przez streptococcus pneumonia spowodowała, że inne mikroorganizmy stały się źródłem występujących infekcji.

Okazało się, że dwa rodzaje bakterii stały się silniejsze. Mowa o haemophilus influenzae i moraxella catarrhalis. Badacze odkryli też, że te mikroorganizmy nie są zabijane przez amoksycylinę, czyli najczęściej podawany antybiotyk w procesie leczenia tej choroby.

Zobacz także:

Aktualnie na rynku brak szczepionek, które chronią dzieci przed tymi dwoma rodzajami bakterii. Mikroorganizmy te są coraz bardziej odporne na działanie antybiotyków. W związku z tym być może w przyszłości konieczne będzie opracowanie nowej szczepionki w celu leczenia infekcji ucha u dzieci.

- Jeśli czegoś nie zrobimy, spodziewam się, że częstotliwość infekcji uszu się zwiększy - powiedział autor badania, dr Michael Pichichero.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze