Nowe badanie po raz pierwszy wykazało związek wirusa Zika z jaskrą
Zespół naukowców z Brazylii i ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Yale opublikował pierwszy raport wykazujący, że wirus Zíka może powodować jaskrę u niemowląt, które były narażone na kontakt z wirusem w czasie ciąży.
Narażenie na kontakt z wirusem Zíka podczas ciąży powoduje wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego, w tym małogłowie. Naukowcy z Brazylii i ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Yale donieśli jeszcze na wczesnym etapie epidemii powodującej małogłowie, że wirus powoduje także poważne zmiany w siatkówce, tylnej części oka.
Jednak do tej pory nie było dowodów na to, że Zíka powoduje jaskrę, czyli stan, który może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i ślepoty.
"Zidentyfikowaliśmy pierwszy przypadek, w którym Zíka prawdopodobnie wpłynął na rozwój komory przedniej lub przedniej części oka w czasie ciąży i po porodzie spowodował jaskrę" - powiedział dr Albert Icksang Ko, profesor Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Yale oraz współautor badania opublikowanego w czasopiśmie "Ophthalmology".
Ko od dawna prowadził współpracę badawczą w Brazylii i pracował z lokalnymi naukowcami od pierwszej chwili, gdy Zíka pojawił się w Ameryce, aby lepiej zrozumieć wady wrodzone, które są spowodowane przez wirusa i czynniki ryzyka wrodzonego zespołu Zíka.
Podczas prowadzenia badań nad epidemią małogłowia w Salwadorze w północno-wschodniej Brazylii, badacze zidentyfikowali trzymiesięcznego chłopca, który został narażony na wirus Zíka w czasie ciąży.
Chociaż żadne objawy jaskry nie zostały stwierdzone w chwili urodzenia, u niemowlęcia pojawił się obrzęk, ból i łzawienie w prawym oku. Zespół badawczy zdiagnozował jaskrę jako przyczynę objawów i wraz z lokalnymi okulistami, wykonał operację trabekulektomia, która skutecznie łagodzi ciśnienie wewnątrz oka.
ZOBACZ TAKŻE:
Chociaż jest to pierwszy znany przypadek występowania jaskry u niemowlęcia z wirusem Zíka lekarze leczący pacjentów z Zíka powinni być świadomi, że jaskra jest kolejnym poważnym objawem choroby, który powinien być monitorowany. Potrzebne są dodatkowe badania w celu określenia, czy jaskra u niemowląt z Zíka spowodowana jest przez pośrednią lub bezpośrednią ekspozycją na wirus, albo w czasie ciąży albo porodu.
Wirus Zíka, który jest przekazywany głównie za pośrednictwem zakażonych nim komarów, osiągnął poziom epidemii w wielu obszarach na całym świecie, ale dotyczy w szczególności Brazylii, gdzie Amerykańska Organizacja Zdrowia Pan ogłosiła już więcej niż 200 tys. podejrzeń przypadków i 109 tys. potwierdzonych przypadków choroby.
Od wybuchu epidemii, która rozpoczęła się w 2015 roku, Zíka dotarł aktualnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdiagnozowano ponad 4 tys. przypadków związanych z podróżowaniem i 139 lokalnych potwierdzonych zarażeń wirusem od komarów. Nie ma obecnie szczepionki na wirus Zíka.