Trwa ładowanie...

Nowe badanie po raz pierwszy wykazało związek wirusa Zika z jaskrą

Avatar placeholder
01.12.2016 22:36
Nowe badanie po raz pierwszy wykazało związek wirusa Zika z jaskrą
Nowe badanie po raz pierwszy wykazało związek wirusa Zika z jaskrą

Zespół naukowców z Brazylii i ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Yale opublikował pierwszy raport wykazujący, że wirus Zíka może powodować jaskrę u niemowląt, które były narażone na kontakt z wirusem w czasie ciąży.

Narażenie na kontakt z wirusem Zíka podczas ciąży powoduje wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego, w tym małogłowie. Naukowcy z Brazylii i ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Yale donieśli jeszcze na wczesnym etapie epidemii powodującej małogłowie, że wirus powoduje także poważne zmiany w siatkówce, tylnej części oka.

Jednak do tej pory nie było dowodów na to, że Zíka powoduje jaskrę, czyli stan, który może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i ślepoty.

"Zidentyfikowaliśmy pierwszy przypadek, w którym Zíka prawdopodobnie wpłynął na rozwój komory przedniej lub przedniej części oka w czasie ciąży i po porodzie spowodował jaskrę" - powiedział dr Albert Icksang Ko, profesor Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Yale oraz współautor badania opublikowanego w czasopiśmie "Ophthalmology".

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"
Najnowsze badania wykazały, że jaskra może być kolejnym objawem wirusa Zika, który należy monitorować
Najnowsze badania wykazały, że jaskra może być kolejnym objawem wirusa Zika, który należy monitorować (Shutterstock)

Ko od dawna prowadził współpracę badawczą w Brazylii i pracował z lokalnymi naukowcami od pierwszej chwili, gdy Zíka pojawił się w Ameryce, aby lepiej zrozumieć wady wrodzone, które są spowodowane przez wirusa i czynniki ryzyka wrodzonego zespołu Zíka.

Podczas prowadzenia badań nad epidemią małogłowia w Salwadorze w północno-wschodniej Brazylii, badacze zidentyfikowali trzymiesięcznego chłopca, który został narażony na wirus Zíka w czasie ciąży.

Chociaż żadne objawy jaskry nie zostały stwierdzone w chwili urodzenia, u niemowlęcia pojawił się obrzęk, ból i łzawienie w prawym oku. Zespół badawczy zdiagnozował jaskrę jako przyczynę objawów i wraz z lokalnymi okulistami, wykonał operację trabekulektomia, która skutecznie łagodzi ciśnienie wewnątrz oka.

ZOBACZ TAKŻE:

Chociaż jest to pierwszy znany przypadek występowania jaskry u niemowlęcia z wirusem Zíka lekarze leczący pacjentów z Zíka powinni być świadomi, że jaskra jest kolejnym poważnym objawem choroby, który powinien być monitorowany. Potrzebne są dodatkowe badania w celu określenia, czy jaskra u niemowląt z Zíka spowodowana jest przez pośrednią lub bezpośrednią ekspozycją na wirus, albo w czasie ciąży albo porodu.

Wirus Zíka, który jest przekazywany głównie za pośrednictwem zakażonych nim komarów, osiągnął poziom epidemii w wielu obszarach na całym świecie, ale dotyczy w szczególności Brazylii, gdzie Amerykańska Organizacja Zdrowia Pan ogłosiła już więcej niż 200 tys. podejrzeń przypadków i 109 tys. potwierdzonych przypadków choroby.

Od wybuchu epidemii, która rozpoczęła się w 2015 roku, Zíka dotarł aktualnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdiagnozowano ponad 4 tys. przypadków związanych z podróżowaniem i 139 lokalnych potwierdzonych zarażeń wirusem od komarów. Nie ma obecnie szczepionki na wirus Zíka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze