Trwa ładowanie...

Koronawirus u młodzieży. Badania potwierdzają: rozprzestrzeniają COVID-19 tak samo jak dorośli

W nowo opublikowanym badaniu dotyczącym rozprzestrzeniania koronawirusa u młodzieży w gospodarstwach domowych stwierdzono, że rozprzestrzenianie COVID-19 u ludzi w wieku od 10 do 19 lat może być tak wysokie, jak u dorosłych.

Zobacz film: "Koronawirus u dzieci"

1. Koronawirus u młodzieży

Nowe badanie przeprowadzone przez Centers For Disease Control and Prevention w Korei Południowej wykazało, że dzieci w wieku od 10 do 19 lat mogą rozprzestrzeniać COVID-19 tak samo, jak dorośli. Na podstawie badań stwierdzono, że przenosiły koronawirusa w gospodarstwach domowych "w stopniu wysokim". Najniższe wskaźniki transmisji patogenu odnotowano u pacjentów w wieku od 0 do 9 lat.

Aby dojść do takich wniosków, naukowcy przeanalizowali raporty dotyczące 59073 kontaktów 5706 pacjentów z koronawirusem w Korei Południowej między 20 stycznia a 27 marca. Jak zapewniał w The New York Times dr Ashish Jha, dyrektor Harvard Global Health Institute badanie jest bardzo starannie wykonane, systematyczne i dotyczy bardzo dużej populacji. Jego zdaniem to jedno z najlepszych badań na ten temat, jakie wykonano do tej pory.

Uczniowie w maskach
Uczniowie w maskach (123 rf)

2. Obawy o drugą falę koronawirusa

Wyniki badań są alarmujące zwłaszcza w kontekście powrotu do stacjonarnego nauczania w szkołach. Okazuje się, że amerykański odpowiednik Ministerstwa Edukacji rozważa kontynuację zdalnego nauczania w placówkach edukacyjnych w zbliżającym się roku szkolnym 2020/2021. Niektóre obszary, w tym stan Floryda, już zobowiązały się do ponownego otwarcia, podczas gdy Los Angeles i San Diego ogłosiły, że jesienią cała edukacja będzie opierała się na nauczaniu zdalnym.

Michael Osterholm, ekspert z University of Minnesota, ostrzegał w The New York Times, że jeśli szkoły ponownie zostaną otwarte, koronawirus się rozprzestrzeni: "Będzie transmisja. Musimy to teraz zaakceptować i uwzględnić to w naszych planach" - dodał.

3. Kontrowersje wokół otwarcia szkół w USA

Na początku lipca prezydent Donald Trump zagroził, że odetnie fundusze federalne dla szkół, które nie zostaną ponownie otwarte jesienią. Okazuje się, że nacisk Trumpa jest sprzeczny z zaleceniami departamentu zdrowia CDC, a wiceprezydent Mike Pence powiedział, że CDC wyda nowe wytyczne dotyczące ponownego otwierania szkół "z większą jasnością", które są zgodne ze stanowiskiem administracji. Ostateczny wybór zostanie dokonany na szczeblu lokalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.