Nigdy tak nie ozdabiaj pisanek. Możesz sobie zaszkodzić
Wielkanocny koszyczek, a w nim chleb, wędlina, ciasto, pomarańcza i oczywiście kolorowe pisanki. To pokarmy, które najchętniej katolicy w Polsce święcą w Wielką Sobotę. Te ostatnie to prawdziwa ozdoba święconki i gratka dla dzieci. Tylko jak sprawić, by były pięknie, ale nie szkodziły zdrowiu? Jakich pisanek unikać?
1. Wybieraj naturalne barwniki do jajek
Pisanki, jeden z symboli nadchodzących świąt wielkanocnych, dla wielu maluchów wiążą się ze świetną zabawą. Jajka można ozdabiać na wiele sposobów. Warto jednak wiedzieć, że barwniki kupowane w sklepach mogą źle wpływać na zdrowie, szczególnie u dzieci.
Zamiast kupować szkodliwe gotowce, warto więc skorzystać z tego, co większość z nas trzyma w kuchni: owoców, warzyw i roślin, które umożliwią farbowanie skorupek jajek.
Polecamy użyć następujących:
- fioletowy i niebieski - aronia, jagody, fioletowa kapusta, borówki, hibiskus,
- czerwony i różowy - burak, kora dębu, żurawina,
- zielony - bazylia, szpinak, zielone oliwki, zielona herbata, pietruszka,
- żółty - szafran, kurkuma, curry,
- szary - czarne oliwki,
- beżowy i jasnobrązowy - napar z czystka lub z rumianku, owoc granatu,
- pomarańczowy, czerwony i brązowy - łupiny cebuli lub kawa.
Do wody możemy włożyć jajko, wybrany składnik i dodać odrobinę octu. Następnie należy gotować jajko przez dziesięć minut. Można je pozostawić w wodzie, by nabrało piękniej barwy.
2. Inne sposoby ozdabiania pisanek z dziećmi
Farbowanie to nie jedyny sposób na to, by przygotować pisanki na święta. Ugotowane jajka można także pomalować flamastrami lub posmarować klejem i obtoczyć w wybranym składniku, np. brokacie.
Ciekawym pomysłem jest też przyklejenie do jaj elementów z krepiny lub kolorowego papieru, tworząc w ten sposób np. kurczaczki lub baranki.
Maluchom, które nie umieją jeszcze wyklejać i rysować, możemy zaproponować ozdabianie jajek kolorowymi naklejkami. Piękne i często związane ze świętami arkusze znajdziemy w wielu sklepach.
3. Taka pisanka może zaszkodzić
Pamiętajmy, że skorupka jajka nigdy nie jest całkowicie szczelna. Może przepuszczać szkodzące zdrowiu substancje, które trafią prosto do jajka. Ma porowatą budowę, w której znajdują się mikroskopijne otworki.
Absolutnie nie dekorujmy pisanek farbami do tkanin, akwarelami, farbami wodnymi, lakierami do paznokci. Nie używajmy też kleju dedykowanego do papieru, a jedynie takiego, którego opis wskazuje, że można go bezpiecznie użyć z żywnością.
Jeśli nie chcemy zjeść jaja od razu, powinniśmy przechowywać je w lodówce. Niska temperatura ogranicza rozwój drobnoustrojów. Dlatego nie jedzmy pisanek, które leżą od kilku dni w koszyczku jako dekoracja stołu. Szczególną uwagę zwróćmy na jajka, które są uszkodzone. Pęknięcie to prosta droga do przedostania się do jajka barwników i bakterii.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl