Niezwykła historia pewnej gry. 13 kwietnia - Światowy Dzień Scrabble
Chociaż dziś to najbardziej znana na świecie gra słowna, jej początki nie były łatwe. Wymyślona w 1931 roku przez Alfreda Moshera Buttsa jest tak popularna, że 13 kwietnia - dzień urodzin jej wynalazcy ustanowiono Światowym Dniem Scrabble.
Wszystko zaczęło się od Wielkiego Kryzysu, który dotknął amerykańską gospodarkę w 1929 roku. Bezrobotny, trzydziestodwuletni architekt postanowił zrewolucjonizować rynek gier planszowych. Po wielu analizach gier dostępnych na rynku, Butts stwierdził, że "jedyną rzeczą, która uniemożliwia grom słownym bycie tak popularnym jak gry karciane to fakt, że nie liczy się w niej punktów".
Połączył więc elementy gier losowych, klasycznych anagramów oraz krzyżówek i stworzył grę, która w pierwszej wersji nazywała się Lexiko, następnie zaś Criss Cross Words. Niestety, gra nie zdobyła serc wytwórni gier planszowych, które uznały ją za zbyt nudną.
W 1948 roku, biznesman James Brunot będący wielkim fanem gier planszowych, skontaktował się z Buttsem i zaproponował pomoc w ulepszeniu jego wynalazku. Panowie wspólnie uprościli reguły, dodali na planszy nowe pola i zmienili nazwę gry na "Scrabble". Ciekawostką jest fakt, że Butts nadał literom wartości punktowe, opierając się na częstotliwości ich występowania na pierwszej stronie New York Times’a!
Przez następne dwa lata Brunot wraz z kilkunastoosobową ekipą wyprodukował w starej szkole zaadaptowanej na warsztat 2400 zestawów Scrabble, na których nie tylko nie zarobił, ale stracił 450 dolarów. Mimo to, gra zyskiwała sobie coraz większe grono fanów, ale jak to zwykle w życiu bywa, wpłynięciu na szerokie wody światowej dziś rozgrywki pomógł przypadek…
Legenda głosi, że Jack Strauss, dyrektor jednego z najbardziej znanych domów towarowych Macy’s, podczas wakacji w 1952 roku grał z rodziną w grę, która go zachwyciła. Po powrocie z urlopu stwierdził z zaskoczeniem, że Scrabble nie jest dystrybuowana w jego sklepach. Wtedy też zdecydował o złożeniu u producentów ogromnego zamówienia, komentując je słowami: "Chcę, żeby w ciągu roku każdy miał swój egzemplarz".
Dziś to stwierdzenie jest faktem. Szacuje się, że w około 1/3amerykańskich i połowie brytyjskich domów znajduje się chociaż jeden zestaw do Scrabble. W 121 krajach na całym świecie sprzedano ponad 150 milionów sztuk. Gra dostępna jest w 31 językach.
Oprócz Scrabble Originals powstało wiele różnych wersji gry chociażby podróżna, dla dzieci, Scrabble Towers czy 360. Scrabble świetnie rozwijają umiejętności lingwistyczne oraz kreatywność. Nie ma dziś chyba osoby, która nie wie czym są Scrabble. Pomagają rozkręcać domówki, towarzyszą nam wieczorami czy na wyjazdach.
Alfred Butts, który dożył szczęśliwie wieku 93 lat, grał w swoją grę do końca życia. Ten niezwykle skromny i spokojny człowiek, obserwując jak dzieło jego intelektu opanowuje świat, jest dowodem na to, że determinacja i marzenia mogą doprowadzić nas wszędzie. 13 kwietnia, dzień urodzin Alfreda Moshera Buttsa ustanowiono Światowym Dniem Scrabble. To co? Wiecie już jak będziecie świętować?
Informacja prasowa