Trwa ładowanie...

Niepełnoletni dłużnicy w Polsce. Dzieci zalegają ponad 620 tys. złotych

 Maria Krasicka
01.06.2022 14:25
Niepełnoletni dłużnicy w Polsce. Dzieci zalegają ponad 620 tys. złotych
Niepełnoletni dłużnicy w Polsce. Dzieci zalegają ponad 620 tys. złotych (GettyImages)

Liczba dłużników w Polsce rośnie z roku na rok. Jednak jak się okazuje, problem nie dotyczy jedynie osób dorosłych. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że niepełnoletnich dłużników jest prawie 1,4 tys., a suma ich zaległości przekracza 620 tys. złotych.

spis treści

1. Niepełnoletni dłużnicy

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, obecnie prawie 1,4 tys. osób przed 18. rokiem życia jest zadłużonych, a suma ich zaległości przekracza 620 tys. zł. Najwięcej niepełnoletnich dłużników pochodzi z województw: śląskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Ślązacy mają też najwyższą średnią zaległości – ponad 618 zł, wobec 433 zł średniej dla wszystkich dłużników poniżej 18 lat.

Radca prawny BIG InfoMonitor Grzegorz Pietraszkiewicz zwrócił uwagę, że prawo daje osobom, które ukończyły 13 lat ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Zobacz film: "Mały głos, wielka sprawa"

- Dzięki temu mają prawo do samodzielnego konta bankowego, a jeśli skończyły szkołę podstawową, mogą też pracować. Mogą też trafić do rejestru dłużników. Już po 17 urodzinach podlegają odpowiedzialności karnej takiej jak dorośli - wskazał.

Niepełnoletni dłużnicy zalegają ponad 620 tys. złotych
Niepełnoletni dłużnicy zalegają ponad 620 tys. złotych (GettyImages)

2. Niezapłacone mandaty

Większość zgłoszonych do rejestru niepełnoletnich dłużników to gapowicze, którzy nie uregulowali kary za jazdę bez biletu - wynika z danych BIG InfoMonitor. Z autobusu czy pociągu wyszli z karą nie raz, bo średnia ich zaległość z tego tytułu wynosi 590 zł.

Jest też grupa dłużników zgłoszonych przez sądy za nieopłacone koszty sądowe lub grzywny, a nawet "alimenciarze", mimo że są niepełnoletni, nie zapłacili na swoje dzieci średnio już po ponad 15 tys. zł.

- Informacja o długu może widnieć w rejestrze przez 6 lat od powstania. A to w większości przypadków oznacza, że dłużnik wejdzie w dorosłe życie z publicznie dostępną informacją o posiadanej zaległości bądź zaległościach - zwrócił uwagę ekspert.

Wyjaśnił, że jeśli będzie wówczas zainteresowany podpisaniem umowy abonamentowej na telefon, odłożeniem w czasie płatności za zakupy w internecie, czy sfinansowaniem działalności gospodarczej lub zakupu nieruchomości, zaległość w rejestrze stanie mu na przeszkodzie.

3. Dziedziczenie długu

Dzieci do rejestru mogą też wpisać instytucje, które dochodzą od nich płatności w związku z otrzymanym przez nie spadkiem.

- Dziedziczenie to nie tylko możliwość przyjęcia majątku, ale także konieczność przejęcia długów. Dlatego zawsze warto się zastanowić czy spadek przyjąć, czy odrzucić - stwierdził.

Dodał, że termin na złożenie oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu to sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedziano się o powołaniu do spadku. W przypadku dzieci małoletnich o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego muszą wystąpić do sądu rodzice lub opiekunowie prawni.

Gdy decyzja jest inna, spadek można przyjąć na dwa sposoby: wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.

- Przyjęcie spadku wprost to pełna odpowiedzialność za spadkodawcę m.in. zobowiązanie do spłaty jego długów. Natomiast spadek z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, iż za ewentualne długi spadkowe spadkobierca odpowiada wyłącznie do wartości tego, co odziedziczył - wskazał Pietraszkiewicz.

Jak dodał, jeśli spadkobierca w ciągu sześciu miesięcy od terminu na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku nie zrobi nic, oznacza to, że przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze