Naukowcy ostrzegają o potencjalnych zagrożeniu wynikającym z umieszczania treści dotyczących swoich dzieci w internecie przez ich rodziców
Najnowsze badania przedstawione przez Amerykańską Akademie Pediatryczną na Krajowej Konferencji w San Francisco mówią, że to, jak rodzice dzielą się z innymi informacjami na temat swojego dziecka za pomocą internetu może nieść pewne ryzyko.
Pediatra Bahareh Keith, wraz z profesorem prawa Stacey Steinberg, zaprezentowali na konferencji abstrakt pt. „Na co rodzice powinni zwrócić uwagę: prywatność w dobie mediów społecznościowych i rola pediatry" na podstawie przeglądu medycznego i doktryna wokół tematu. Zachęcają w nim pediatrów, aby przedstawili rodzicom kilka zasad dotyczących ujawniania danych związanych ze swoimi dziećmi przez internet.
Rodzice często tworzą pierwsze ślady swoich dzieci w internecie. Poprzednie badania wykazały, że 92 procent z 2-latków w Stanach Zjednoczonych ma już obecność w internecie, a około jedna trzecia z nich, jest obecna na portalach społecznościowych w ciągu pierwszych 24 godzin życia.
„Ilość informacji umieszczona w internecie głównie za pośrednictwem portali społecznościowych o naszych dzieciach w ciągu zaledwie kilku lat jest oszałamiająca" - powiedziała dr Keith, dyrektor pediatrii globalnej oraz profesor pediatrii na Uniwersytecie we Florydzie.
„Rodzice często rozważają, jak najlepiej chronić dzieci podczas gdy korzystają one z internetu. Jednak rodzice nie zawsze rozważają, jak oni sami poprzez dodawanie informacji i zdjęć o dziecku przy wykorzystaniu mediów społecznościowych mogą wpływać na dobre samopoczucie swoich dzieci" – dodaje.
„Social media oferuje wiele korzyści dla rodzin, w tym dając rodzicom głos i możliwość podzielenia się i skorzystania z rad pozostałych rodziców, ponieważ wiedzą, że ważne jest wsparcie podczas trudnych doświadczeń wychowawczych.
„Ale kiedy dzielimy się za pomocą mediów społecznościowych informacjami o swoim dziecku ze wszystkimi, musimy zastanowić się, jak nasze działania wpływają na samopoczucie naszych dzieci, zarówno dziś, jak i wkrótce w przyszłości" – mówi dr Keith.
ZOBACZ TAKŻE:
Autorzy badania twierdzą, że pediatrzy zalecają zwiększanie świadomości wśród rodziców, aby chronić tożsamość wirtualną dziecka.
„Musimy zachęcać do odpowiedzialnego i przemyślanego korzystania z social media. Nawet najlepsze intencje rodziców powinny zostać przemyślane i rozważone dla dobra swojej pociechy” – twierdzą autorzy badania.
Steinberg ostrzega, że informacje udostępnione w internecie mogą zostać skradzione lub wielokrotnie ponownie udostępniane, bez wiedzy rodziców, potencjalnie trafiając w ręce pedofilów lub złodziei.
„Jeszcze bardziej prawdopodobne, że dziecko pewnego dnia będzie chciało mieć trochę prywatności i kontroli nad swoją tożsamością w internecie” - twierdzi Steinberg, zwracając uwagę, że pierwsze "dzieci social media" są właśnie w trakcie wkraczania w dorosłość, wybierania uczelni, a rynek pracy często jest w stanie sprawdzić i zweryfikować informacje umieszczone na portalach społecznościowych na temat potencjalnego przyszłego pracownika.