Trwa ładowanie...

Naukowcy ostrzegają o potencjalnych zagrożeniu wynikającym z umieszczania treści dotyczących swoich dzieci w internecie przez ich rodziców

Najnowsze badania przedstawione przez Amerykańską Akademie Pediatryczną na Krajowej Konferencji w San Francisco mówią, że to, jak rodzice dzielą się z innymi informacjami na temat swojego dziecka za pomocą internetu może nieść pewne ryzyko.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

Pediatra Bahareh Keith, wraz z profesorem prawa Stacey Steinberg, zaprezentowali na konferencji abstrakt pt. „Na co rodzice powinni zwrócić uwagę: prywatność w dobie mediów społecznościowych i rola pediatry" na podstawie przeglądu medycznego i doktryna wokół tematu. Zachęcają w nim pediatrów, aby przedstawili rodzicom kilka zasad dotyczących ujawniania danych związanych ze swoimi dziećmi przez internet.

Rodzice często tworzą pierwsze ślady swoich dzieci w internecie. Poprzednie badania wykazały, że 92 procent z 2-latków w Stanach Zjednoczonych ma już obecność w internecie, a około jedna trzecia z nich, jest obecna na portalach społecznościowych w ciągu pierwszych 24 godzin życia.

To, jakie treści o swoich dzieciach umieszczają rodzice w internecie ma wpływ na dobro dziecka
To, jakie treści o swoich dzieciach umieszczają rodzice w internecie ma wpływ na dobro dziecka (123RF)

„Ilość informacji umieszczona w internecie głównie za pośrednictwem portali społecznościowych  o naszych dzieciach w ciągu zaledwie kilku lat jest oszałamiająca" - powiedziała dr Keith, dyrektor pediatrii globalnej oraz profesor pediatrii na Uniwersytecie we Florydzie.

„Rodzice często rozważają, jak najlepiej chronić dzieci podczas gdy korzystają one z internetu. Jednak rodzice nie zawsze rozważają, jak oni sami poprzez dodawanie informacji i zdjęć o dziecku przy wykorzystaniu mediów społecznościowych mogą wpływać na dobre samopoczucie swoich dzieci" – dodaje.

„Social media oferuje wiele korzyści dla rodzin, w tym dając rodzicom głos i możliwość podzielenia się i skorzystania z rad pozostałych rodziców, ponieważ wiedzą, że ważne jest wsparcie podczas trudnych doświadczeń wychowawczych.

„Ale kiedy dzielimy się za pomocą mediów społecznościowych informacjami o swoim dziecku ze  wszystkimi, musimy zastanowić się, jak nasze działania wpływają na samopoczucie naszych dzieci, zarówno dziś, jak i wkrótce w przyszłości" – mówi dr Keith.

ZOBACZ TAKŻE:

Bezpieczeństwo dziecka w sieci

Autorzy badania twierdzą, że pediatrzy zalecają zwiększanie świadomości wśród rodziców, aby chronić tożsamość wirtualną dziecka.

„Musimy zachęcać do odpowiedzialnego i przemyślanego korzystania z social media. Nawet najlepsze intencje rodziców powinny zostać przemyślane i rozważone dla dobra swojej pociechy” – twierdzą autorzy badania.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem...

zobacz galerię

Steinberg ostrzega, że ​​informacje udostępnione w internecie mogą zostać skradzione lub wielokrotnie ponownie udostępniane, bez wiedzy rodziców, potencjalnie trafiając  w ręce pedofilów lub złodziei.

„Jeszcze bardziej prawdopodobne, że dziecko pewnego dnia będzie chciało mieć trochę prywatności i kontroli nad swoją tożsamością w internecie” - twierdzi Steinberg, zwracając uwagę, że pierwsze "dzieci social media" są właśnie w trakcie wkraczania w dorosłość, wybierania uczelni, a rynek pracy często jest w stanie sprawdzić i zweryfikować informacje umieszczone na portalach społecznościowych na temat potencjalnego przyszłego pracownika.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.