Trwa ładowanie...

Nauka zdalna przedłużona do 18 kwietnia. Politycy podają możliwe daty powrotu dzieci do szkół

Nauka zdalna przedłużona. Politycy podają możliwe daty powrotu dzieci do szkół
Nauka zdalna przedłużona. Politycy podają możliwe daty powrotu dzieci do szkół (getty images)

W poniedziałek 12 kwietnia weszło w życie rozporządzenie, które przedłuża zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach i przedszkolach. Ograniczenie funkcjonowania placówek oświatowych i nauka zdalna potrwają do 18 kwietnia.

spis treści

1. Nauka zdalna do 18 kwietnia

Jak wiadomo, nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki dotyczy czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii COVID-19. Nauka zdalna ma trwać do 18 kwietnia.

Przypominamy, że od nauki zdalnej są pewne odstępstwa. Na wniosek rodziców, dyrektorzy mają obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dla dzieci m.in. pracowników medycznych, pomocy społecznej, służb porządkowych i oświaty.

Zobacz film: "Super tata wychowuje 4 niepełnosprawnych dzieci"
Nauka zdalna przedłużona. Politycy podają możliwe daty powrotu dzieci do szkół
Nauka zdalna przedłużona. Politycy podają możliwe daty powrotu dzieci do szkół (Getty Images)

2. Kto może posłać dzieci do placówek edukacyjnych?

Zgodnie z rozporządzeniem, do przedszkoli swoje dzieci mogą wysłać rodzice, którzy:

  • są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,

  • realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,

  • realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,

  • pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,

  • są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej,

  • w ogrzewalniach i noclegowniach,

  • w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,

  • są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,

  • są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,

  • są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty.

3. Sytuacja w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Nauka zdalna zostaje przedłużona do 18 kwietnia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, placówkach kształcenia ustawicznego i centrach kształcenia zawodowego, ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych i domach wczasów dziecięcych. Zawieszone jest też stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych.

Jak informuje rząd, do 18 kwietnia zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu także odbywać się będą w formie zdalnej. Uczniowie z branżowych szkół I stopnia do 18 kwietnia nie będą mieli organizowanych zajęć praktycznych u pracodawców. Ci są zobowiązani zwolnić młodocianych pracowników z obowiązku świadczenia pracy.

4. Funkcjonowanie szkół i placówek specjalnych

Ograniczenie stacjonarnego funkcjonowania (ze względu na specyfikę) nie dotyczy: szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. O prowadzeniu zajęć w szkole decyduje w tym przypadku dyrektor szkoły.

W ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych dopuszcza się możliwość realizacji zajęć:

  • rewalidacyjnych,

  • rewalidacyjno-wychowawczych,

  • oraz zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Nauczanie odbywa się za zgodą rodziców dzieci i uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

5. Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Minister zdrowia Adam Niedzielski uważa, że momentem powrotu do normalności będą zbliżające się wakacje. Zdaniem polityka, dzieci wrócą do szkół jesienią.

"Nowy rok szkolny powinien się rozpocząć normalnie od września. Czwarta fala, jeżeli się pojawi, to ze względu na zbudowaną odporność oraz dzięki programowi szczepień nie będzie już miała takich rozmiarów jak fale poprzednie. Wojna trwa, ale jesteśmy już po lądowaniu w Normandii" - powiedział w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" Niedzielski.

Nieco bardziej optymistyczny termin powrotu dzieci do szkół podał minister edukacji Przemysław Czarnek. Oświadczył, że możliwe jest, że uczniowie wrócą do placówek jeszcze w kwietniu lub w maju.

Wszystko zależeć będzie od utrzymującego się trendu liczby zakażeń SARS-CoV-2. Jeśli w ciągu 10 dni po świętach liczba będzie stale malała, może się okazać, że przedszkola i żłobki zostaną ponownie otwarte.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze