Trwa ładowanie...

Nauka dzięki zabawie klockami

Avatar placeholder
05.12.2017 16:08
Nauka dzięki zabawie klockami
Nauka dzięki zabawie klockami

Artykuł sponsorowany

Przedszkolaki najwięcej uczą się, bawiąc – to stwierdzenie nie budzi żadnych wątpliwości. Dlatego powinniśmy wprowadzić je w życie i zadbać, by dziecko miało swoje zabawki, pluszaki i klocki. Choć to te ostatnie najbardziej ze wszystkich rozwijają potencjał naszego malucha, poszerzają bowiem jego horyzonty poznawcze i poprawiają zdolności manualne. Dzięki świadomie dobranym (oczywiście przez rodzica) klockom, poprzez ciągłe eksperymentowanie, dziecko poznaje tajniki liczenia, a także uczy się kolorów, rozmiarów i kształtów. Pełen pakiet!

spis treści

1. Tęczowy świat kolorów

Umiejętność rozróżniania barw nie jest wrodzona, zdobywamy ją podczas rozwoju. Prawie każdy trzylatek nie ma problemu z rozpoznawaniem i nazywaniem kolorów podstawowych, jednak tę naukę można zacząć dużo wcześniej. Niezastąpionym nauczycielem okazują się klocki.

Zobacz film: "Jak kupować zabawki, aby były bezpieczne dla dzieci?"

Poproś malucha, by ustawił wieżę z elementów w jednym kolorze, by oswoić go z daną barwą. Początkowo zapewne będzie potrzebować twojego wsparcia, jednak z czasem opanuje to zadanie. Podczas zabawy należy pamiętać, by wszystkie wskazówki były proste i logiczne: „To jest zielony klocek. Przyczepimy go do innych zielonych klocków”, a dziecko nie pogubi się i wszystko wykona. Aby szkrab się nie znudził, musisz urozmaicić zabawę, dobrym pomysłem jest np. segregowanie elementów jednego koloru na „kupkach” czy w pojemnikach. Jeśli dziecku uda się wykonać zadanie samodzielnie – koniecznie je pochwal, a gdy mu się nie powiedzie, delikatnie wyjaśnij, że dany klocek powinien znaleźć się w innym miejscu, wśród klocków do niego podobnych. Zabawę tę można modyfikować na przeróżne sposoby np. urządzając zawody wrzucania jednobarwnych elementów do pojemników ze stopniowo zwiększanej odległości. Większość maluchów uwielbia rywalizację. Dzięki tej zabawie rozwinie się nie tylko zdolność odróżniania barw, ale i precyzja.

Świetne efekty daje także gra w kolory. Na spacerze czy w domu wyznaczaj zadania: „Pokaż mi trzy zielone rzeczy”, „Zerwij dwa pomarańczowe kwiaty” albo „Pokaż mi jakiś czerwony przedmiot”. Dzięki temu szkrab zacznie świadomiej patrzeć na otaczające go przedmioty, a także zauważy, jak wiele umie i dodatkowo będzie mógł popisać się swoimi umiejętnościami.

2. Magiczne cyferki

Naukę kolorów można połączyć z oswajaniem cyfr i liczb. Poproś malucha o zbudowanie wieży zgodnie z podanymi wytycznymi, np. z dwóch klocków zielonych i trzech czerwonych. Jeśli twoja pociecha będzie miała z tym problem, pomóż jej, wskazując potrzebną ilość klocków na swoich albo jej palcach. Dobrym pomysłem jest również policzenie elementów danego koloru, ważne jest wzbudzanie zaciekawienia: „Zobaczmy, których klocków jest więcej!”. Gdyby maluszek sobie nie radził, możesz spróbować pobawić się w dodawanie i odejmowanie. Zabawę można uatrakcyjnić, wcielając się w detektywa albo poszukiwacza skarbów: schowaj dwa z pięciu klocków i poproś malucha, by odgadł, ilu brakuje i gdzie są ukryte. Klocki powinny być w łatwo dostępnych miejscach, np. pod krzesłem, na parapecie czy pod poduszką – by maluch nie zniechęcił się zbyt szybko. Pamiętaj, że liczenie może być również świetnym sposobem na uspokojenie i wyciszenie, przecież skądś się wzięło usypiające dodawanie owieczek. Jak myślisz, do ilu doliczy twój szkrab, zanim zaczną mu się kleić powieki? Powinieneś to sprawdzić, kiedyś może się przydać.

3. Przeróżne kształty i rozmiary

LEGO® DUPLO® są niezwykle pomocne podczas poznawania kształtów i wielkości. Poproś dziecko, by podzieliło klocki w taki sposób, by tobie przypadły małe elementy, jemu zaś większe. Ciekawym pomysłem jest także ustawianie wybudowanych konstrukcji w kolejności od najmniejszej do największej albo odwrotnie. Starszym smykom warto dać bardziej skomplikowane zadania, które połączą umiejętność liczenia ze zdolnością rozróżniania kolorów, kształtów i rozmiarów oraz bardziej go zajmą. Może to być wybudowanie konkretnej wieży, domku z pochyłym dachem czy zagrody dla zwierzątek. A może po prostu sprawdzisz, co samodzielnie wymyśli twój maluch?

„Zabawa jest nauką, nauka – zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki” – zasadę tę pomaga wprowadzić w życie LEGO® DUPLO®. Zabawa klockami motywuje dziecko do myślenia i wpaja mu umiejętność rozwiązywania problemów. Kto wie, jakie talenty drzemiące w twoim dziecku mogą ujrzeć światło dzienne przy okazji zabawy?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze