Nastolatek w pokoju z Kubusiem Puchatkiem... czyli jak pokój powinien dorastać z dzieckiem
Twoje dziecko ma dziś pięć lat? Wydaje ci się, że jeszcze wczoraj miało trzy. Czas bardzo szybko płynie, co szczególnie widać po naszych pociechach. Dorastają w mgnieniu oka, a wraz z wiekiem równie szybko zmienia się ich gust i chwilowe fascynacje. Dziś twoje dziecko chce zostać piłkarzem? Za pół roku być może postanowi zostać astronautą i polecieć w kosmos. Jak w takim razie zaaranżować pokój małolata, aby nie zmieniać jego wystroju co kilka miesięcy i nie wydawać fortuny na kolejne jego zachcianki?
1. Uniwersalne meble do pokoju dziecka
Są
meble , które w każdym pokoju dziecka muszą się znaleźć. Nie musimy ich wymieniać co pół roku, a jedynie, gdy zostaną zniszczone.
Mając kilkulatka, warto zainwestować w łóżko, któro będzie dorastało razem z nim. Dobrym rozwiązaniem jest wersja rozkładana ‒ na początku dziecko może spać na złożonym, a w miarę upływu czasu i potrzeb będzie je rozkładać. Wybierając łóżko dla dziecka, postaw na uniwersalne modele i wzory. Nie musi być ono w samochody czy piłki, możemy kupić model jednokolorowy, a do niego dokupić kolorową narzutę, którą możemy zmieniać zależnie od upodobań naszej pociechy.
Równie istotnym meblem do pokoju dziecka jak łóżko jest biurko z fotelem. Biurko warto kupić już kilkulatkowi, a jest ono koniecznością, gdy dziecko idzie do szkoły. Biurko będzie potrzebne dziecku tak długo, jak długo będzie mieszkało razem z tobą, dlatego warto zainwestować w solidnie wykonany model. Wiadomo, że jedno biurko raczej nie wytrzyma przez tak długi czas, ale im lepszy model kupisz, tym większa szansa, że dłużej będzie służyło. Młodsze dziecko powinno mieć biurko głębokie na 50 cm i szerokie na 75 cm, natomiast dla nastolatka odpowiednie będzie o głębokości 75 cm i szerokości 100 cm. Do biurka koniecznie trzeba kupić krzesło lub fotel obrotowy. W przypadku młodszych dzieci lepiej sprawdzi się dopasowane krzesło, natomiast w przypadku starszych fotel obrotowy.
W pokoju dziecka powinny znaleźć się także szafy i szafeczki, w których nasze pociechy będą mogły chować swoje skarby. Małe dzieci w pudełkach będą trzymały swoje zabawki, natomiast starsze zmieszczą w nich swoje płyty czy książki.
2. Pokój dorastający z dzieckiem
Gust naszego malucha zmienia się bardzo szybko, dlatego podpowiadamy, jak razem z nim za niewielkie pieniądze zmieniać jego pokój. Świetnym pomysłem są ozdobne naklejki na ściany, które nie tylko ożywiają wnętrza, ale także zmieniają je w wymarzone pomysły dziecka. Naklejki mają również ten plus, że bardzo łatwo można je zdjąć ze ściany. Dziś pokój dziecka może zamienić się w wielkie akwarium, a za kilka miesięcy w bastion młodego policjanta.
Innym prostym pomysłem na nową aranżację pokoju są narzuty i pościel. Ich koszt jest stosunkowo niski, więc możemy je zmieniać, dopasowując je do aktualnych potrzeb malucha. Podobnie ma się rzecz z dywanem oraz kolorami ścian. Mała księżniczka ucieszy się z wszechobecnego różu, natomiast młoda panna być może będzie wolała postawić na bardziej stonowane pastele.
Aranżując pokój dla dziecka, warto postawić na takie meble i kolory, które będą funkcjonalne przez kilka lat. Oczywiście nie da się uniknąć zmian, jednak przy odpowiednim zaplanowaniu nie pochłoną one zbyt dużych kosztów, a nasza pociecha będzie zadowolona z efektów.