Trwa ładowanie...

Najlepszy teleskop dla dziecka. Jaki wybrać?

Avatar placeholder
08.11.2021 16:00
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Nic tak nie zachęca dzieci do nauki, jak możliwość samodzielnego przeprowadzania eksperymentów i obserwacji. Gdy nie muszą opierać się jedynie na teorii przeczytanej w książkach i nauce w szkole, która bywa często nudna i potrafi nawet zniechęcić uczniów do zdobywania wiedzy. Warto więc wyposażyć swoje dziecko w narzędzia, które pozwalają zdobywać również tę praktyczną wiedzę i obudzą w nim małego odkrywcę. Dzięki nim może rozwijać swoją wyobraźnię i ciekawość świata, a także samodzielnie dokonywać odkryć. Jednym z takich narzędzi jest na pewno teleskop – służący głównie do kosmicznych obserwacji, ale nie tylko.

Teleskopy astronomiczne, by rozwijać w dziecku pasje i zdolności

Zakup teleskopu dla dziecka jest świetnym pomysłem nie tylko wtedy, gdy wyraża ono już zainteresowanie zagadnieniami astronomicznymi lub ogólnie nauką. To też dobry sposób na to, by pokazać swoich pociechom, że uczenie się może być fajne, ciekawe, a nawet ekscytujące. Jeśli zastanawiacie się, jak zapewnić swojemu dziecku możliwość rozwoju, to podpowiadamy, że różnego rodzaju narzędzia do nauki – w tym teleskopy, właśnie to umożliwiają.

Teleskopy astronomiczne służą do prowadzenia kosmicznych obserwacji, a te są zazwyczaj bardzo interesujące nawet dla małych dzieci. Wspólne oglądanie gwiazd może być też dobrym sposobem na spędzenie razem wartościowego czasu i uatrakcyjnienie rodzinnych spacerów, bądź wycieczek za miasto. Obserwacje prowadzone za pomocą teleskopu, pozwalają zdobywać wiedzę z różnych dziedzin. Wasze dziecko będzie błyszczeć nie tylko na lekcjach o planetach i innych ciałach niebieskich znajdujących się w kosmosie, ale wykaże się też na lekcjach dotyczących ziemskich zjawisk. Pod warunkiem, że wybierzecie odpowiedni sprzęt, czyli teleskop soczewkowy. To najlepsze narzędzie do tego, by rozpocząć przygodę z obserwacjami astronomicznymi oraz naziemnymi.

Zakup teleskopu – na co zwrócić uwagę?

Możecie wybierać pomiędzy dwoma teleskopami – soczewkowym i zwierciadlanym. To dwa główne rodzaje teleskopów, ale jeśli chodzi o sprzęt dla dzieci, to my polecamy właśnie ten pierwszy. Jest prosty w obsłudze i bardzo dobrze sprawdza się nawet pod miejskim niebem, które bywa mocno zanieczyszczone światłem. Wasz mały obserwator nie będzie więc musiał odchodzić daleko od domu, a Wy nie będziecie musieli wyjeżdżać z nim poza miejsce zamieszkania - w poszukiwaniu ciemnego nieba i dogodnych warunków obserwacyjnych.

Teleskop soczewkowy, który pozwala prowadzić ciekawe obserwacje, nie musi być też bardzo duży, ani drogi. Powinien jednak być dobrej jakości o pokazywać ostry, wyraźny obraz. Najlepiej więc, gdy wybierzecie teleskop o średnicy wynoszącej 50-80 mm. To bardzo istotny parametr, ponieważ od średnicy zależy ilość światła, którą może wychwycić dany sprzęt. Im jest go więcej, tym lepszej jakości wizerunki planety i innych kosmicznych ciał, ale pamiętajcie, że większa średnica oznacza też większe gabaryty teleskopu. Zbyt duży teleskop trudniej zabrać ze sobą na wycieczką lub pobliską polanę, więc podane przez nas parametry są jak najbardziej optymalne.

Soczewki w teleskopie powinny być szklane, a nie plastikowe. Ważny jest też wybór okularów o szerokim polu widzenia, a także zakup dodatkowych akcesoriów. Waszemu dziecku na pewno przyda się szukacz pozwalający łatwo zlokalizować dany fragment nieba, a także stabilny statyw. Najlepiej jeśli wybierzecie teleskop wyposażony już w te wszystkie elementy. Jeśli zastanawiacie się, gdzie w ogóle szukać takiego sprzętu, to podpowiadamy, że w specjalistycznym sklepie jak np. Teleskop.pl. Możecie wtedy liczyć na fachową pomoc i teleskop o rzeczywiście dobrej jakości.

Wybieramy teleskop odpowiedni do wieku dziecka

Proponowane przez nas parametry teleskopu będą odpowiednie nawet dla małego dziecka, które nie rozpoczęło jeszcze nauki szkolnej lub znajduje się dopiero w początkowych jej klasach. Zapewne będzie potrzebowało na początku Waszej pomocy, wskazówek i rad, ale obsługa teleskopu soczewkowego jest na tyle łatwa, że na pewno szybko ją opanuje. Dzięki temu będzie mogło przyjrzeć się powierzchni Księżyca, czy nawet pierścieniom Saturna, a także obserwować ziemską przyrodę i najbliższą okolicę.

Jeśli natomiast Wasze dziecko jest starsze i swoje pierwsze astronomiczne obserwacje ma już za sobą, to możecie zastanowić się nad bardziej zaawansowanym sprzętem. Możecie wybrać większy teleskop soczewkowy, albo nawet teleskop zwierciadlany, który pozwala obserwować odległe galaktyki i mgławice. Pamiętajcie jednak, że jest on trudniejszy w obsłudze i wymaga ciemnego nieba, co wiąże się z koniecznością wyjazdów w bardziej odludne tereny.

Teleskop może być bardzo dobrym pomysłem na wartościowy prezent lub po prostu narzędziem do nauki – o ile wybierzecie sprzęt dobrej jakości. Z nim każdy spacer będzie wyjątkowy i ekscytujący, a Wasze dziecko zyska cenne umiejętności, których nie posiada często wielu dorosłych. Będzie mogło samodzielnie zdobywać wiedzę i odkrywać świat, co zaprocentuje nie tylko w szkole, ale też w dorosłym życiu.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze