Trwa ładowanie...

5 najciekawszych aplikacji i gier edukacyjnych dla dzieci na tablet

Avatar placeholder
08.08.2019 13:51
Aplikacje i gry edukacyjne dla dzieci na tablet
Aplikacje i gry edukacyjne dla dzieci na tablet (mat. Partnera)

Tablet w ręku dziecka kojarzy się z wielogodzinnym graniem i oglądaniem bajek. Wielu rodziców zapomina jednak, że może on być świetnym narzędziem edukacyjnym dla ich pociech. Wszystko zależy od tego, czym zainteresujemy dziecko i jak zaprezentujemy mu możliwości tabletu. To rodzice powinni kontrolować przeglądane na tablecie treści i ograniczać czas spędzany przed ekranem. Sprawdź pięć aplikacji, które pomogą rozwinąć dziecku umiejętności manualne, językowe i analityczne.

Aplikacje i gry edukacyjne dla dzieci na tablet
Aplikacje i gry edukacyjne dla dzieci na tablet

1. Tablet dla dziecka – czy to bezpieczne?

Rodzice często zastanawiają się, czy tablet jest bezpiecznym urządzeniem dla ich dzieci. Obawiają się szkodliwego wpływu na oczy, braku kontroli nad przeglądanymi treściami i negatywnego wpływu na rozwój. Owszem, urządzenia elektroniczne niosą takie ryzyko, kluczową kwestią jest jednak ustalenie zasad korzystania z tabletu, a także wybranie odpowiedniego sprzętu.

Dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny mieć kontaktu z urządzeniami elektronicznymi, te nieco starsze, do piątego roku życia, mogą spędzać maksymalnie godzinę dziennie przez ekranem. Aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, powinno się rygorystycznie podchodzić do tej kwestii. Ważne jest także to, aby dziecko w tym wieku korzystało z tabletu pod kontrolą dorosłego.

Wielu rodziców obawia się o wzrok swoich dzieci. Dlatego wybierając tablet dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, czy wyposażony jest w specjalny tryb ochrony oczu, który redukuje szkodliwy wpływ niebieskiego światła. Jednym z takich urządzeń dostępnych na rynku jest Huawei MediaPad T5 – dzięki filtrowi korzystanie z niego będzie bezpieczne dla oczu dziecka. Dodatkowo posiada on duży 10-calowy ekran, który posiada funkcję redukującą jasność podczas oglądania bajek czy korzystania z aplikacji. Duża ostrość i rozdzielczość sprawią, że oczy dziecka nie będą zmęczone.

Dobrze także, aby tablet dla dziecka był poręczny i lekki – zminimalizuje to ryzyko upadku i zniszczenia sprzętu. Nowoczesne urządzenia są wielofunkcyjne, ale ich waga jest o wiele mniejsza niż kilka lat temu. Rama wspomnianego tabletu, MediaPad T5, jest metalowa, prosta i waży jedynie około 460 g.

2. Tablet to nie tylko zabawka

Mimo tego że tablet kojarzy się z godzinami spędzanymi przed ekranem na oglądaniu bajek i graniu w gry, może także rozwinąć dziecko. Kluczem jest wybranie odpowiednich aplikacji i gier, które je zainteresują i pomogą odkryć nowe umiejętności. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości, które pozwolą dziecku podszlifować język obcy, będą wsparciem w nauce czytania i liczenia, a także samodzielności. Dobry tablet dla dziecka zapewni mu rozrywkę podczas długiej podróży i będzie wsparciem edukacyjnym.

Trzeba jednak pamiętać o dostosowaniu poziomu zaawansowania aplikacji do wieku dziecka, a także sprawdzeniu, jak faktycznie działa program. Zanim dziecko dostanie tablet w swoje ręce i samodzielnie zacznie z niego korzystać, sprawdź, jakie ma możliwości. W przypadku najmłodszych nawet tablet do grania dla dzieci powinien mieć możliwość założenia blokady rodzicielskiej. Dzięki temu rodzic może kontrolować treści, które przegląda maluch, i czuć, że to bezpiecznie urządzenie.

Najważniejsze jest to, by tablet dziecięcy nie był wyłącznie zabawką, a narzędziem, które pomoże zrozumieć otaczający go świat. Nowe technologie to nowe możliwości, nie tylko zagrożenia. Dorośli korzystają z nich przy każdej wymagającej tego okazji, bo są wsparciem w życiu codziennym i ułatwiają wiele czynności. Warto pokazać to dzieciom i nauczyć je, jak prawidłowo z nich korzystać, by oprócz zabawy dostarczały im także wiedzę i nowe umiejętności.

Jak wybierać gry na tablet dla dziecka?
Jak wybierać gry na tablet dla dziecka?

3. Kącik dziecięcy dla najmłodszych

Najmłodsi powinni korzystać z tabletu za pośrednictwem specjalnych aplikacji, które udostępniają producenci urządzeń elektronicznych i ich oprogramowania. W tabletach Huawei MediaPad T5 rodzic może zaproponować dziecku zabawę i naukę za pośrednictwem "Kącika dziecięcego". To oprogramowanie, które pozwala stworzyć indywidualne konto dla każdego dziecka.

Można je dowolnie zmieniać i personalizować, a także nadać odpowiedni dostęp dostosowany do wieku malucha. Można także ustawić odpowiedni czas korzystania z tabletu, dzięki czemu wyłączy się on na przykład po ustalonej przez rodzica godzinie. Aplikacja ta zaprogramowania jest w taki sposób, aby każde dziecko mogło korzystać z niej w sposób kontrolowany, ale i bezpieczny.

Huawei proponuje najmłodszym kolorowanki, opcję nagrywania głosu, łamigłówki oraz dostęp do aparatu – a wszyscy wiedzą, że dzieciaki uwielbiają robić zdjęcia! Dodatkowo można także zainstalować gry i aplikacje, które będą współgrały z tymże oprogramowaniem. Godną uwagi pozycją jest na przykład Kids Brain Buddy.

Polega ona na dopasowywaniu obrazka, na którym znajduje się postać, do jej cienia, jest tam także memory (gra polegająca na odnajdywaniu par takich samych kart) czy wyszukiwanie różnic między dwoma planszami. Play & Learn/Baby Puzzles & Games nauczy natomiast najmłodszych rozpoznawania kolorów, kształtów, a także segregowania przedmiotów na podstawie ich rozmiaru.

Tablet dla dziecka – czego mogą uczyć urządzenia elektroniczne?
Tablet dla dziecka – czego mogą uczyć urządzenia elektroniczne?

4. 5 najlepszych gier i aplikacji dla dziecka

Jakie aplikacje warto zatem zainstalować na tablecie dla dzieci? Prezentujemy pięć propozycji dla najmłodszych, które dostosowane są do wieku dzieciaków i umiejętności na każdym etapie ich rozwoju. Można je pobrać z AppGallery, dostępnej dla użytkowników Huawei MediaPad T5. Są również ogólnodostępne w Google.

Pierwszą propozycją jest aplikacja Lingokids – English for Kids, która pomoże dziecku do ósmego roku życia w nauce języka angielskiego. Program zabierze dziecko w ekscytującą i pełną zabawy przygodę, jednocześnie zapewniając interaktywne doświadczenie edukacyjne. Dostępna jest w darmowej wersji basic – trzy gry dziennie. Nieograniczony limitami dostęp gwarantuje płatna wersja.

Aplikacja koncentruje się na różnych umiejętnościach językowych: wymowie, słownictwie i pisaniu. Przyda się do niej dobry system odtwarzania dźwięku w tablecie, aby dziecko mogło dobrze wsłuchać się w prawidłową wymowę angielskiego słownictwa. Warto zadbać o taki sprzęt jak Huawei MediaPad T5 – posiada on podwójne wbudowane głośniki, dzięki czemu zapewnia wysokiej jakości dźwięk.

Gwarantuje to specjalna technologia Huawei Histen, zapewniająca głębokie i przestrzenne brzmienie. Aplikacja Lingokids ma formę interaktywnej zabawy, podczas której dzieci uczą się angielskiego dzięki grom, piosenkom, filmom i audiobookom. Znajdują się w niej 72 tematy lekcji dla dzieci i ani jednej reklamy, dzięki czemu aplikacja jest bezpieczna. Rodzic może kontrolować postępy dziecka i monitorować wykonywane zadania dzięki specjalnej strefie rodzica.

Drugą aplikacją, której warto się przyjrzeć, jest iLearn: Numbers & Counting for Preschoolers. Propozycja dla dzieci w wieku 2-6 lat, która wprowadzi je w świat cyferek. To prosty program, który pomoże w nauce cyfr i przedstawi podstawy liczenia. Jest typowym przykładem rozwiązania łączącego zabawę i naukę. Zawiera 6 rozbudowanych sekcji, które przeznaczone są specjalnie dla dzieci w wieku przedszkolnym, dzięki którym maluchy poznają liczby i uczą się liczyć.

Świat zaprojektowany przez twórców jest kolorowy i pełen pozytywnej energii. iLearn to seria aplikacji, które pomogą zdobyć umiejętności oczekiwane od dzieci w wieku przedszkolnym. Do ściągnięcia są także wersje o kolorach, owocach, warzywach, kształtach czy literkach.

Propozycją, która zaciekawi dzieci do 5. roku życia, jest Lottie Dottie Chicken. Aplikacja udostępnia rymowanki i piosenki edukacyjne w kilku językach, głównie po angielsku, portugalsku i hiszpańsku. Pokazuje, jak można uczyć się podczas przyjemnej czynności, jaką jest śpiewanie. Każdy materiał dostępny jest w formie klipu, przy którym będzie mogła świetnie bawić się cała rodzina.

Twórcy dali możliwość tworzenia playlist, aby móc odtwarzać automatycznie ulubione piosenki. Co więcej – aplikacja zapewnia rozrywkę w dowolnym miejscu i czasie, dzięki możliwości odtwarzania w trybie offline. Będzie więc idealnym rozwiązaniem na długie podróże, które dla dzieciaków mogą okazać się nużące i niezbyt przyjemne. Warto zadbać o pojemną baterię, która pozwoli cieszyć się dłużej zabawą z Lottie Dottie Chicken.

Idealnym tego typu sprzętem jest tablet Huawei MediaPad T5, który dysponuje baterią o pojemności 5 100 mAh, by móc korzystać z tabletu nieprzerwanie przez kilka godzin. Podczas użytkowania aplikacji dziecku nie będą przeszkadzały reklamy. Posiada ona bowiem certyfikat KidSAFE, który gwarantuje bezpieczne otoczenie dla najmłodszych.

Starszaki powinna zaciekawić aplikacja Happy Kids Timer – Morning & Evening Chores. Dedykowana jest dzieciakom w wieku od 6 do 12 lat, a jej celem jest zbudowanie większej samodzielności. Pomaga pamiętać o wszystkich czynnościach, które wykonywane są podczas codziennej rutyny, takie jak mycie zębów, ścielenie łóżka czy odrabianie lekcji i jednocześnie motywuje do ich wykonania.

Zamiast nudnych próśb rodziców, dziecko zabierane jest w ciekawą przygodę, w której nagrody i certyfikaty przyznawane są za sukcesy odnoszone podczas rozgrywki. Aplikacja jest towarzyszem poranków i wieczorów dziecka, a jej istotą jest nauka samodzielności, dlatego warto zadbać o to, by sprzęt, na którym będzie odtwarzana, był lekki i poręczny.

Ostatnią propozycją jest aplikacja dla dzieci powyżej ósmego roku życia – World Rescue. Jest to gra, która porusza dojrzalszą tematykę i pokazuje trudniejsze zjawiska, mające miejsce w realnym świecie. Zadaniem dziecka jest zmienić świat na lepsze i pomóc piątce młodych bohaterów w rozwiązywaniu globalnych problemów.

Gra wspierana jest przez UNESCO MGIEP. Porusza takie tematy jak choroby, przesiedlanie, wylesianie, susza i zanieczyszczenia, a akcja dzieje się w Kenii, Norwegii, Brazylii, Indiach i Chinach. W każdym z tych krajów dziecko uczy się, jak może przyczynić się do opieki nad wspólnym dobrem, jakim jest planeta Ziemia. Aplikacja uczy empatii, dostrzegania problemów i radzenia sobie z nimi. Przenosi w podróż po różnych zakątkach Ziemi, gdzie życie i problemy mieszkańców są zupełnie inne.

To ciekawa propozycja, która na pewno rozwinie dziecko i zaoferuje mu o wiele więcej niż tylko grę. Aby działała płynnie, ważne jest zadbanie o odpowiednią pamięć RAM na poziomie przynajmniej 1 GB. Odpowiednim sprzętem będzie Huawei Mediapad T5, który zapewnia płynność i szybkość gier dzięki 4GB pamięci RAM. Genialna grafika 3D jest świetnym tłem dla wyjątkowej podróży, w którą zabiorą dziecko twórcy World Rescue.

Artykuł powstał we współpracy z marką Huawei.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze