Trwa ładowanie...

Na spacer z maluchem - jak wybrać odpowiedni wózek?

Noszenie przez cały czas dziecka na rękach czy w chuście z całą pewnością nie jest wygodne. Od czego są przecież wózki dla dzieci, które ułatwiają zadanie i czynią życie rodziców mniej uciążliwym. Jedni uważają, że wystarczy im spacerówka na co dzień, drudzy wybierają wózek wielofunkcyjny dla swojej pociechy, a jeszcze inni stawiają na nowoczesny wózek dla dziecka z licznymi dodatkami. Wybór z całą pewnością jest duży, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, ale przy tak bogatym i zróżnicowanym asortymencie nie jest wcale łatwo zdecydować się na konkretny model. Czas na wybór odpowiedniego wózka dla swojego maluszka.

Artykuł Sponsorowany

1. Na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze wózka dla dziecka?

W wyprawce dla niemowlaka nie może zabraknąć wózka, który jest niezbędnym elementem wyposażenia. Chociaż obecnie nie ma większego problemu ze znalezieniem wózka, nie powinno się kupować takiego pierwszego lepszego. Powinien on być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji. Na uwadze trzeba mieć bezpieczeństwo dziecka i komfort oraz wygodę dla rodziców. Znaczenie ma wyposażenie wózka i jego funkcje. Może mieć on różną wielkość, dlatego trzeba określić, jakiego rozmiaru wózka poszukujemy. Powinien być on na tyle duży, aby dziecko mogło w nim swobodnie się poruszać – nie tylko leżeć, ale też siedzieć. Zbyt mały wózek przekłada się na ograniczoną ruchliwość i niewygodę. W zależności od wybranego modelu, może mieć on inne akcesoria dodatkowe. Mile widziane są różne warstwy chroniące przed wodą, siatki przeciw owadom czy mufki do przechowywania różnych przedmiotów. Takie dodatki sprawiają, że dziecko może podróżować w wózku w bardziej komfortowych warunkach. Rodzice z kolei dzięki rożnych przestrzeniom mogą mieć pod ręką wszystkie niezbędne rzeczy podczas spaceru z pociechą. Nie trzeba nosić bagażu na rękach, który tylko wszystko utrudnia.

Podczas wybierania wózka dla dzieci trzeba mieć na uwadze to, aby był przystosowany do pogody. Inny rodzaj wózka sprawdzi się latem czy zimą. Należy wobec tego mieć na uwadze okres, w jakim pociecha będzie z niego korzystała. Nie może być przecież tak, że w wózku w wersji letniej będziemy spacerować w chłodny dzień z niemowlakiem, co nie zagwarantuje mu optymalnych warunków. Z kolei typowo zimowy wózek latem to prosta droga do przegrzania podopiecznego, co jest równie niekorzystne co jego wychłodzenie. Jakość wózka także ma bardzo duże znaczenie. Wystrzegać należy się modeli z ostrymi elementami, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć. Sprawdzić powinno się wszystkie łączenia, które powinny być właściwie zabezpieczone. Podobnie jest z kołami, które muszą być dobrze przymocowane. Solidna konstrukcja i pozostałe elementy wykonane z dobrej jakości materiałów to podstawa. Jeśli zależy nam na tym, aby wózek był uniwersalny i miał szerokie zastosowanie, trzeba mieć na uwadze jego wielofunkcyjność. Godne polecenia są modele 2 w 1 czy nawet 3 w 1. Chodzi tutaj o wózki połączone z nosidełkiem czy wyposażone w inne przydatne akcesoria.

2. Co jeszcze mieć na uwadze?

W zależności od wieku dziecka można kupić gondolę lub wózek z parasolką. W przypadku niemowląt najlepszym wyborem będzie gondola, umożliwiająca dziecku przybranie swobodnej pozycji leżącej i jednocześnie pociecha będzie w stanie obserwować otoczenie. Gondola zapewnia dobrą osłonę przed wiatrem, opadami atmosferycznymi i owadami. W przypadku starszego dziecka lepiej sprawdza się wózek z parasolką. Wózek może być w wersji tradycyjnej lub sportowej. W przypadku rodziców prowadzących spokojny tryb życia wystarczy zwykły wózek, czyli model miejski. Większą swobodę i łatwiejsze manewrowanie wózkiem zapewni model sportowy. Nie każdy wózek wyposażony jest w dodatkowe akcesoria i trzeba je wówczas dokupić osobno. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mogą one nie pasować do posiadanego modelu wózka, więc lepiej jest kupić wózek już wyposażony w dodatkowe gadżety. Jeśli chodzi o daszek, który chroni przed wiatrem i promieniowaniem słonecznym, to powinien on mieć odpowiednią głębokość. Zaleca się wybierać takie modele wózków, których daszek kończy się na wysokości połowy jego długości w przypadku gondoli, a przy spacerówce do miejsca na nogi. Jakość daszku też ma znaczenie. Musi mieć on stabilną konstrukcję, aby nie uległ szybko zniszczeniu pod wpływem większych podmuchów wiatru. Jego zadaniem jest także odpowiednie osłonięcie pociechy przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi.

Kolejną kwestią jest wybór kół do wózka. Mogą być pompowane lub piankowe. W przypadku tych pierwszych można liczyć na dobrą amortyzację przed wstrząsami, co jest bardzo ważne podczas spacerowania z dzieckiem po nierównościach. Pompowane koła będą bardziej odporne na kontakt z wysokim krawężnikiem. Duże gorsze właściwości, jeśli chodzi o tłumienie wstrząsów, mają koła piankowe. Na ich korzyść przemawia to, że sprawdzają się w każdych warunkach i nie ma potrzeby ich dopompowywania. Co więcej, koła piankowe uznawane są za takie, których nie da się przebić, co pozwoli na uniknięcie załapania gumy. Przy okazji trzeba sprawdzić, czy koła są dobrze skrętne. Amortyzacja wózka także ma znaczenie. Najczęściej w wózkach stosuje się amortyzację paskową, z wykorzystaniem skórzanych pasków. Jest to dobre rozwiązanie podczas spacerowania po nierównej nawierzchni. Na twardej i równej powierzchni lepsze są wózki ze sprężynową amortyzacją.

3. Na jaki rodzaj wózka dziecięcego się zdecydować?

Dużą popularnością cieszy się wózek wielofunkcyjny, który jest połączeniem wózka tradycyjnego i spacerowego. Może być nawet wyposażony we fotelik samochodowy. Jeśli ktoś stawia na ekonomiczne i praktyczne rozwiązania, to takie z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. Zaletą takiego wózka jest to, że rośnie on razem z pociechą i może służyć przez długi czas. Stelaż takiego wielofunkcyjnego wózka jest na tyle uniwersalny, że pasuje zarówno do gondoli jak i spacerówki czy fotelika. Idealną opcją jest gondola, którą można śmiało używać już od pierwszych dni życia pociechy. Nadaje się do spacerowania z niemowlakiem, dzięki temu że ma podwyższone brzegi i materac. Następnie takie wielofunkcyjny wózek zaczyna służyć jako spacerówka, w której mogą podróżować dzieci do trzeciego roku życia. Siedzisko we wózku typu 3 w 1 można dowolnie regulować – w zależności od aktualnych potrzeb można ustawiać pozycję leżącą półleżącą, siedzącą czy półsiedzącą. Jak wiadomo potrzeby dzieci szybko się zmieniają, a taki praktyczny wózek można z łatwością dostosować do rozwijającej się pociechy. Nawet starsze dzieci mogą drzemać we wielofunkcyjnym wózku.

Jeśli mamy dwoje dzieci, to idealnie sprawdzi się wózek bliźniaczy, który wyposażony jest w dwa siedziska. Takie rozwiązanie pozwala na umieszczenie maluchów obok siebie. W zależności od wybranego modelu wózka możliwe jest umieszczenie dziecka jednego obok drugiego lub jednego za drugim. Wybierając pierwszą opcją, wózek będzie szerszy, a w przypadku drugiej dłuższy. Trzeba mieć na uwadze to, aby wózek mieścił się w drzwiach czy windzie. Na rynku dostępne są także wózki dziecięce dla trojaczków. Do wyboru jest wiele konfiguracji siedzisk. W ich przypadku najlepiej jest zdecydować się na model 3 w 1, dzięki czemu nie będzie trzeba osobno kupować gondoli i spacerówki, co jest dużą oszczędnością dla rodziców. Taki wielofunkcyjny wózek posłuży do nawet trzeciego roku życia.

Jeszcze inną opcją, przeznaczoną dla osób aktywnych fizycznie, jest wózek dziecięcy do biegania - do kupienia np. na bamboli.pl. Kto powiedział, że trzeba zaprzestawać swoich treningów tylko dlatego, że trzeba spacerować z dzieckiem we wózku? Nic bardziej mylnego. Producenci wózków dziecięcych pomyśleli również i o ich potrzebach. Takie wózki do biegania mają trzy duże pompowane koła, po jednym z przodu i dwa z tyłu. W zależności od wyboru przednie koło może być ruchome lub sztywne. Należy zwrócić uwagę przy wyborze takiego wózka na to, czy posiada on możliwość blokady. Nikt nie chce przecież zmagać się z cięgle zmieniającymi kierunek jazdy kołami. Zaletą ruchomego kółka z przewodu wózka jest to, że łatwiej jest nim manewrować. Kolejną kwestią są pasy. Wózek powinien mieć paropunktowy system zapinania pasów bezpieczeństwa, co nie tylko zwiększy ochronę, ale i komfort dziecka. Mile widziane są również różne schowki i kieszonki, w których można umieścić potrzebne przybory dla dziecka i akcesoria dla biegającego rodzica.

Artykuł Sponsorowany

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.