Trwa ładowanie...

Młodzież ku pomocy dzieciom z zaburzeniami psychicznymi – Festiwal Polskiej Młodzieży.

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 28.02.2023 09:48
Młodzież ku pomocy dzieciom z zaburzeniami psychicznymi – Festiwal Polskiej Młodzieży.
Młodzież ku pomocy dzieciom z zaburzeniami psychicznymi – Festiwal Polskiej Młodzieży. (materiał partnera)

Materiał prasowy: Festiwal Polskiej Młodzieży

Zdrowie psychiczne -temat niesamowicie ważny i aktualny

Rok 2022 był rokiem istnie dramatycznym pod względem zdrowia psychicznego. Odnotowano aż 2031 prób samobójczych wśród młodzieży, z czego aż 150 zakończyło się śmiercią. Są to rekordowe liczby, znacznie przekraczające te sprzed lat. W ciągu poprzedniego roku liczba prób samobójczych w grupie wiekowej 13-18 lat zwiększyła się o 42%, a w stosunku do 2020 aż 150%. Mówi się, że każdego ponad 700 tys. osób odbiera sobie życie oraz że jest to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci 15-29-latków. Powodów można znaleźć wiele – stres w szkole, depresja, stany lękowe, zła sytuacja w domu i nie tylko. Zauważalny jest również wpływ pandemii Covid-19, w trakcie której aż 48% Polaków deklarowało obniżony nastrój i samoocenę, depresje, stany lękowe, objawy nerwicowe lub pogorszenie zdrowia psychicznego. Według statystyk, około 13% światowej populacji ( około 971 milionów ludzi ) cierpi na pewnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Z raportów wynika, że aż 25 milionów Europejczyków (5,4% populacji) cierpiało na stany lękowe, 21 mln (4,5%) miało depresję lub stany depresyjne, 11 mln (2,4%) zmagało się z uzależnieniem od alkoholu i/lub narkotyków, ok. 1,5 mln (0,3%) ludzi miało zaburzenia ze spektrum schizofrenii. Należy mieć na uwadze, że do tego wiele zaburzeń nadal pozostaje niezdiagnozowanych. Te drastyczne statystyki pokazują, że trzeba działać, a sytuacja jest w stanie krytycznym, jak nigdy dotąd.

Młodzież postanawia wprowadzić pozytywną zmianę

Zszokowana i przerażona tymi statystykami młodzież postanowiła znaleźć sposób na pomoc dzieciom z zaburzeniami psychicznymi Zdrowie psychiczne jest tematem niesamowicie bliskim nastolatkom, jako że depresja, stany lękowe i tym podobne to codziennie spotykane zjawiska w szkołach, w szczególności ponadpodstawowych. Jeśli nie spotkało to danego ucznia bezpośrednio, to z pewnością przynajmniej wie o problemach wielu swoich znajomych. Problem ten jest powszechny oraz dotkliwy, a mimo wszystko często bagatelizowany. Zamiast biernie obserwować tak tragiczny stan rzeczy, grupa uczniów postanowiła wziąć sprawę w swoje ręce. Tak zrodził się Festiwal Polskiej Młodzieży – inicjatywa, organizowana w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, mająca na celu zwiększenie świadomości na temat zaburzeń psychicznych, a także pomoc finansową osobom nimi dotkniętym.

Postanowiono osiągnąć to łącząc siły wielu szkół oraz organizując pomniejsze akcje, takie jak kiermasze czy zbiórki w wielu z nich, a następnie finał w postaci biletowanego koncertu. Występować będą w nim głównie wyselekcjonowani młodzieżowi artyści, a ich muzyka połączy serca w szlachetnym celu. Następnie impreza będzie kontynuowana przez DJ, który wprowadzi uczestników w stan istnie ibizowy. Wydarzenie odbędzie się w sali Butelkownia w Praskim Koneserze dnia 28.02.2023. Jest ono żywym dowodem, że można pomagać jednocześnie przednio się bawiąc. Ponadto w następnych miesiącach zorganizowana zostanie seria wykładów ze specjalistami na temat zdrowia psychicznego, w których uczestniczyć będą mogły setki uczniów.

KUP BILET

(materiał partnera)

Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która przekaże środki na bezpośrednią pomoc dzieciom poprzez infolinię fundacji oraz sieć Centrów Pomocy Dzieciom - specjalistycznych placówek, w których udzielana jest kompleksowa i bezpłatna pomoc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem. Fundacja pomaga dzieciom i młodzieży w kryzysie, a także udziela wsparcia rodzicom i nauczycielom w sprawie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej, Instagramie i Facebooku

Początki Festiwalu Polskiej Młodzież. Klucz do sukcesu – trochę szczęścia, dużo dobrych decyzji i mnóstwo pracy

Wszystko zaczęło się od pomysłu. Organizatorzy zauważyli, że większość z ich szkół organizuje własne festiwale, które jednak ograniczają się do uczniów danej instytucji. Z tego powodu zainteresowanie takim wydarzeniem jest mniejsze, a nieduża liczba uczestników nie pozwala na zebranie znaczącej kwoty ze sprzedaży biletów. Jak można to zmienić? Otóż to – łącząc siły wielu szkół. Do takiego wniosku doszła też szóstka uczniów liceów w Warszawie, której udało się dodatkowo zwerbować przedstawicieli ponad 20 innych szkół. Wyszli z założenia, że tak duża skala pozwoli im na uzyskanie wielu sponsorów i patronów, a także na zachęcenie największych młodzieżowych talentów do występu... i nie pomylili się. Możliwość ekspozycji logotypów współpracujących organizacji w ponad 20 szkołach było mocnym argumentem, który zachęcił aż 7 firm do współpracy: Ivy Poland, Telemark, EY, Energy Solution, Koneser, Biletomat.pl i Helios. Nie było to jednak łatwe zadanie. Wymagało wysłania setek maili, zaprojektowania dziesiątek grafik oraz dobrej organizacji. Za największe wyzwanie od początku uznano zebranie funduszy na wynajem sali koncertowej, jednak fortunnie się złożyło, że praktycznie na samym początku jeden ze sponsorów zgodził się na nieodpłatny wynajem obiektu na jeden wieczór. Dalej szło jak z górki, można powiedzieć, że powstał pewnego rodzaju efekt śnieżnej kuli. Współpraca z każdą kolejną szkołą lub patronem medialnym była znakomitym argumentem dla potencjalnych sponsorów, którzy z kolei umożliwiali urozmaicenie wydarzenia.

Wisienką na torcie była decyzja, której nikt się nie spodziewali. Prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski postanowił objąć wydarzenie patronatem honorowym. Uznanie od tak wysoko postawionej osoby prawdziwie przypieczętowało sukces inicjatywy.

Cztery segmenty zbiórki pieniężnej – pomóc może każdy

Jednym z celów festiwalu jest zebranie środków na pomoc dzieciom z zaburzeniami psychicznymi, które następnie zostaną przekazane na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Aby udzielić wsparcia w jak najwyższym stopniu, postanowiono zbierać pieniądze na 4 różne sposoby:

Pierwsze dwa pomysły skierowane są głównie do młodzieży, a konkretnie uczniów szkół ponadpodstawowych, jednak kolejne dwa znacznie poszerzają grupę odbiorców. Dzięki tak szerokiemu zakresie działalności każdy może „dołożyć swoją cegiełkę”, bez względu na wiek, czy miejsce zamieszkania, do czego serdecznie zachęcamy. Wkrótce rozpocznie się też aukcja przedmiotu, który z pewnością zaciekawi każdego fana polskiego kina. Jest to plakat serialu „Wielka woda”, nominowanego do Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY 2023, z autografami głównych aktorów i twórców.

(materiał partnera)

Autor: Adam Pobudejski

Materiał prasowy: Festiwal Polskiej Młodzieży

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze