Trwa ładowanie...

Młodzi, utalentowani i nagrodzeni

Artykuł sponsorowany Fundusze Lubelskie
(mat. partnera)

Uzdolnione dziecko to duma rodziców, a zarazem… ogromne wyzwanie. Bliscy muszą mądrze podejmować kluczowe decyzje, jak pokierować dzieckiem, by rozwijać jego talent. Aby nie popełnić błędów, szukają wsparcia u nauczycieli.

Przed takimi decyzjami stoją Jolanta i Wojciech, rodzice trójki dzieciaków, w tym 17-letniej Kasi, którzy prowadzą gospodarstwo rolne pod Kraśnikiem. Ich najstarsza córka wykazuje wybitne zdolności matematyczne, a rodzice obawiają się, czy trudne studia z dala od domu nie będą obciążeniem dla córki i dla nich.

Kasia jest uczennicą kierunku leśnego w jednym z techników. – Sugerowaliśmy jej technikum, bo ta szkoła ma świetną opinię i daje szanowany i dochodowy zawód – wspomina pani Jolanta. I podkreśla, że większość ich bliskich pracuje w zawodach związanych z uprawą i hodowlą. Leśnictwo wydawało się kontynuacją rodzinnych tradycji.

Kasia polubiła profil szkoły, odnalazła się w środowisku młodych ludzi wiążących swoją przyszłość z leśnictwem.

– Jako ojcu miło mi było słuchać, że tak zdolnej do matematyki uczennicy od dawna w tej szkole nie mieli – mówi pan Wojciech. Ale mam i obawy. Praca w Lasach Państwowych szybko pozwoliłaby córce się usamodzielnić, miałaby szansę na własne mieszkanie. A politechnika to długie i trudne studia, dodatkowo wysokie koszty stancji, utrzymania, dojazdów. Długo rozmawialiśmy z nauczycielami i zgadzamy się, że najważniejsze to zapewnić córce jak najlepszy rozwój. Jej wychowawca przekonał nas, że są różne stypendia, a ukończenie studiów da Kasi więcej możliwości.

Wychowawca podpowiedział rodzicom Kasi, by dziewczyna starała się o stypendium z programu pn. "Lubelska Kuźnia Talentów 2021-23". To program stypendialny współfinansowany z funduszy UE, przeznaczony dla uczniów z województwa lubelskiego.

(mat. partnera)

Fundusze Europejskie wspierają zdolną młodzież

W roku szkolnym 2021-2022 Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego zostaną przyznane 680 uczniom techników, szkół branżowych, policealnych i artystycznych. Wsparcie finansowe otrzymają na okres 10 miesięcy.

W roku szkolnym 2022/2023 również 680 uzdolnionych uczniów stypendia. Kasia wraz z rodzicami złożyła wniosek i czeka na ogłoszenie listy rankingowej, jeśli znajdzie się na miejscu punktowanym praktycznie w ciągu miesiąca może spodziewać się decyzji o przyznaniu stypendium.

(mat. partnera)

Będzie ona mogła co miesiąc wydawać je np. na zakup książek, koszty udziału w konkursach, subskrypcje elektronicznych materiałów edukacyjnych albo odkładać sumy ze stypendium na zakup wymarzonego własnego laptopa. Ojciec uczennicy zdradza nam, że na razie w jej planach zagospodarowania stypendium na pierwszym miejscu jest właśnie laptop, którego nie będzie musiała dzielić z rodzeństwem. Wszelkie decyzje o wydaniu środków ze stypendium Kasia będzie konsultować z wychowawcą, który w programie stypendialnym ma zostać jej opiekunem dydaktycznym. Jego zadaniem jest dopilnować, by wydatki były zgodne z edukacyjnym planem rozwoju ucznia.

Na Lubelszczyźnie działa też analogiczny inny program stypendialny finansowany ze środków Unii Europejskiej dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i liceów "Lubelskie wspiera uzdolnionych 2021-2023" – w tym przypadku stypendium czeka na 578 zdolnych uczniów w roku szkolnym 2021-22.

Lubelskie. Możemy więcej.

Polub, podziel się, polecaj:

https://www.facebook.com/LubelskieFunduszeEuropejskie

https://www.youtube.com/user/rpolubelskie

Artykuł sponsorowany Fundusze Lubelskie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.