Misjonarz - kim jest? Jakie są jego zadania?
Misjonarz to osoba, która została wysłana przez kościół lub związek wyznaniowy, aby szerzyć wiarę chrześcijańską tam, gdzie Chrystus nie jest jeszcze znany. Może nim być osoba duchowna lub świecka, która prowadzi działalność misyjną. Kto to jest misjonarz? Czym zajmują się misjonarze? Jakie są ich zadania?
1. Kim jest misjonarz?
Określenie misjonarz pochodzi o łacińskich słów "missio" - misja oraz "mittere" - posyłać. Znamy misje:
- humanitarne;
- wojskowe;
- medyczne;
- ewangelizacyjne.
Wytypowane osoby jadą z konkretną misą, wysłani przez dany podmiot.
W misjach ewangelizacyjnych misjonarze są wysyłani przez kościół, aby dotrzeć tam, gdzie chrześjaństwo nie jest jeszcze znane. Misjonarze mają za zadanie budować lokalne wspólnoty wiary, do których pragną należeć osoby przyjmujące chrzest.
2. Na czym polega działalność misyjna?
Zadaniem działalności misyjnej jest głoszenie Dobrej Nowiny. Stąd też w każdej działalności charytatywnej czy też dobroczynnej powinna być wewnętrzna intencja wiary w Boga. Misjonarz musi kochać Boga i chcieć, aby jak najwięcej ludzi mogło Go poznać.
Celem działania misjonarza przede wszystkim jest zaszczepienie wiary. Z działalnością tego typu łączy się również działalność wychowawcza, medyczna i edukacyjna, rolnicza i niekiedy gospodarcza. Dlatego też praca misjonarza jest odpowiedzialna i niezwykle trudna.
Często też prowadzona jest w całkowicie odmiennych, od tych które znamy, warunkach socjalnych, kulturowych, politycznych czy historycznych. Kościół oprócz organizowania opieki duszpasterskiej dokłada starań, aby lokalna ludność miała dostęp do czystej wody, ubrań czy żywności - misje dbają o każdy aspekt ludzkiego życia.
3. Kto może zostać misjonarzem?
Misjonarzem może ojciec, kapłan, brat zakonny, który należy do zakonu o działalności misyjnej lub też osoba świecka, która taką działalność prowadzi. Może nim być ksiądz diecezjalny, który uzyska zgody biskupa diecezjalnego właściwego terytorialnie i przejdzie odpowiednie kursy.
Misjonarzem zakonnym może zostać osoba, która ukończyła 7 - 12 letnie studia, zależnie od formacji danego zgromadzenia. Świecki misjonarz może zacząć działalność zwykle po 1 roku przygotowań w ośrodkach szkolenia misyjnego.
4. Polska działalność misyjna
W 2018 roku na misjach zatrudnionych było 2004 polskich zakonnic, zakonników i księży, a także osób świeckich, w 99 krajach na każdym kontynencie oprócz Antarktydy. W krajach byłego Związku Radzieckiego pracuje 400 kapłanów oraz 357 polskich sióstr zakonnych.
Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach - 805. W Afryce i na Madagaskarze - 775, w Azji 337, w Oceanii - 67, w Ameryce Północnej zaś 19.
Misje są powołaniem, wymagającym rzetelnego przygotowania, stąd też od 1984 roku w Warszawie działa Centrum Informacji Misyjnej, którego celem jest kształtowanie następnych pokoleń misjonarzy, zarówno od strony duchowej, jak i intelektualnej. Mnóstwo czasu jest poświęcane na poznanie kultury kraju, do którego się wyjeżdża.
5. Misjonarze z innych krajów
Działalność misyjna w Polsce w porównaniu do innych krajów wypada jednak dość blado, np. Włosi mają około 10 tysięcy misjonarzy. Dużą część stanowią misjonarze świeccy, bardzo dobrze przygotowani do pełnienia tej funkcji.
Francja ma około 4 tysięcy misjonarzy, z czego około 900 świeckich - dla porównania w Polsce jest ich jedynie 49.